Avrupa

Tüm Zamanların En İyi Hollandalı Kadın Voleybolcusu

Lonneke Sloetjes bir volleybalkrant.nl anketinde Tüm Zamanların En İyi Hollandalı Kadın Voleybolcusu seçildi. 1,91 metre boyundaki pasör çaprazı dünyanın da en iyileri arasında ve “Yaptığınızı zevk aldığınız sürece yüzde 100 bağlılıkla yapın” onun başarı reçetesi.
Genç Lonneke, memleketi olan Varsseveld’de voleybol oynamaya başladı. 15 yaşında, Hollanda’nın en üst bölümünde Longa’59 Lichtenvoorde için oynamaya başladı. Profesyonel bir oyuncu olarak ilk sezonunda 2007 ulusal şampiyonluk gümüş madalyası aldı, ulusal kupanın finaline ve Avrupa’nın ikinci kademe kıtasal yarışması olan CEV Top Teams Cup’ın yarı finallerine ulaştı.
Bir yıl sonra, 2008’de 17 yaşındayken, Rusya’daki FIVB Voleybol Dünya Grand Prix Avrupa Elemeleri’nde final sıralamasında birinciliği elde eden Hollanda üst düzey milli takımının bir parçasıydı. Ertesi yıl, U20 milli takımının Meksika’daki FIVB Gençler Voleybol Dünya Şampiyonası’nda altıncı bitirmesine yardım etti.
Milli takımla ilk büyük uluslararası madalya 2015 yılında CEV Avrupa Şampiyonası’nda geldi. Hollandalılar, Rotterdam’daki evinde gümüş madalya alırken, hücum oyuncuları arasında turnuvanın En İyi Pasör Çaprazı seçildi. Sloetjes ve ekip, iki yıl sonra Bakü’deki EuroVolley 2017’de başarılarını tekrarladı.
Arada, Rio 2016 Oyunlarında, Hollanda bayan milli takımı yarı finale yükseldi ve Olimpiyat tarihindeki en iyi sonucu alarak dördüncü oldu. Lonneke Sloetjes, Dream Team’de etkinliğin en iyi karşıtı olarak onurlandırıldı. Üç ay önce, Oranjes’in Rio’ya bilet rezervasyonu yaptığı Japonya’daki FIVB Dünya Olimpiyat Elemeleri’nde aynı ödülü almıştı.
“Kesin olarak öne çıkardığım kadarıyla, bu Rio’daki Olimpiyat Oyunlarıydı, ama aynı zamanda Tokyo’daki kalifikasyon da dahil olmak üzere ona giden süreçti. Olimpiyat Oyunlarına katılmamızı sağlayan son maçtan sonraki duygu tarif edilemezdi. Çok mutluyduk, gururluyduk, rahatladık ve çok mutluyduk !!! ” Sloetjes Voleybol Dünyasına bunları söyledi.
Rio’daki Oyunlar aynı zamanda büyük bir heyecan, gerilim ve gurur duygusuydu. Ailem oradaydı ve bu benim için çok özeldi. Profesyonel spor hayatımdaki bu önemli anı tekerlekli sandalyedeki annemle ve her zaman yanında olan babamla, erkek kardeşimle ve erkek arkadaşımla paylaşabilmek güzel bir duyguydu. iyi şeydir. Dördüncülük her zaman acı bir tatlılık hissi uyandırır ama sonunda gurur hakimdir. ”
Hollandalı sporcu 2016 yılında, Hollanda’nın final maçına ulaştığı ancak eleme yetersiz kaldığı Ocak ayında Türkiye’deki Avrupa Olimpiyat Elemeleri’nde ve Tayland’daki World Grand Prix finallerinde iki kez daha Rüya Takımı’nın karşısında kazandı. Hollandalı bronz madalya aldı.
“Benim için ama bence ekibimiz için de 2016 yılı hem en heyecanlı, hem de deneyimlemekten zevk aldığımız en etkileyici yıl” dedi.
İki yıl sonra 2018 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası’nda Hollanda milli takımı için daha fazla heyecan vardı. Takım için bir başka tarihi en iyi olan dördüncü oldular, Sloetjes ise Şampiyonanın en iyi servisçisi ve ikinci en skorer oyuncusuydu. Japonya 2018’de muhtemelen kendi tarafının en önemli galibiyetinde Sloetjes, Hollanda’yı yarı finale iten ABD karşısında 3-2’lik önemli galibiyete doğru 38 sayı ile katkı yaptı.
Gerçekten önemli bir andı. Tabii ki, bu kadar çok sayı aldığım için çok heyecanlıydım, ancak takıma itibar etmeliyim çünkü bunu birlikte yaptık ”dedi Sloetjes.
Lonneke Sloetjes, kulüp düzeyinde 2011’de ilk uluslararası transferini yaptı. Sonraki dört sezon boyunca, Almanya’nın USC Munster için, İtalya’nın Unendo Yamamay Busto Arsizio için oynadı ve Almanya’da Schweriner SC için oynadı ve bu takımların her biriyle ulusal podyumlara ulaştı.
Kulüp kariyeri, 2015 yılında Türkiye’nin güçlü takımı VakıfBank’a katıldığında ve önümüzdeki dört sezonda takımın başarısında kilit rol oynadığında gerçekten hız kazandı.
VakıfBank ile ilk sezonunda takım CEV Şampiyonlar Ligi finaline ulaştı ve daha sonra 2016 yılında FIVB Voleybol Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya aldı. 2017’de, Sloetjes kıta finallerinde bir Best Opposite bireysel ödülünü kazanarak her iki prestijli yarışmada da podyumda zirveye ulaştı.
“VakıfBank’ta geçirdiğim zaman bana çok özel anlar yaşattı, ancak Treviso’da 2017 Şampiyonlar Ligi’ni ve Kobe’de 2017 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı kazanmayı önemli anlar olarak değerlendirebilirim. Türkiye liginde hedeflerimize ulaşamadığımız zorlu bir sezonun ardından, sezonun iyi bitirilmesi için takım üzerinde büyük bir baskı vardı. Kendimize uyguladığımız muazzam baskıya rağmen sonunda başarılı olduğumuz gerçeğini deneyimlemek çok güzeldi. Sonuçta, hepsini bunun için yapıyorsun! ” dedi.
Sloetjes ve VakıfBank takım arkadaşları da mükemmel bir 2018 geçirdi. Kulüpler Dünya Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi’nde hem şampiyonluklarını savundular hem de her iki seferde de yenilmezlerdi.
Hollandalılar, iki kez dünya şampiyonu olmanın “inanılmaz – gerçekten sahip olabileceğiniz en iyi duygu” olduğunu söyledi. “Başarı listenizde bir Dünya Şampiyonası unvanına sahip olmak gerçekten değerli.”
“VakıfBank’taki ilk yılımda çok yıldızlara yakalanmıştım ve gerçekten gergindim çünkü böyle bir kulüpte oynamak günlük bir şey değildi. Ortalığı karıştırmak istemezsin. Elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsunuz, ”Sloetjes İstanbul dönemini anlattı. Zamanla daha rahat hissetmeye başladım. Kendim hakkında artık büyük yıldızlardan biri olduğumu asla söylemem ama fark ettim ki en büyük yıldızlar bile benim gibi – yemek yiyorlar, uyuyorlar, antrenman yapıyorlar … Herkes insan. ”
Bunlar, Sloetjes’i uluslararası bir yıldız statüsüne yükselten ve birçok tutku ve sıkı çalışmanın eşlik ettiği büyüme yıllarıydı.
Sırp yıldız Milena Rasic VakıfBank takım arkadaşı hakkında “her maçta kalbini sahada bırakırdı” dedi.

Sloetjes, “Bu, ailemin bana her zaman öğrettiği bir şey: Yaptığınız şeyi, zevk aldığınız sürece% 100 bağlılıkla yapın,” dedi. Hayalleriniz için dışarı çıkın, ama sizi mutlu etmiyorsa devam etmeyin. Bunun hedeflerime ulaşmama yardımcı olduğunu ve sporda çok güzel anlar yaşadığımı düşünüyorum. ”
2019-2020 sezonunu İtalya’da Savino del Bene Scandicci ile geçiren ve milli takımıyla Tokyo Olimpiyatları’na katılma fırsatını kaçıran Lonneke Sloetjes, Mayıs 2020’de aktif voleybol kariyerine ara vereceğini açıkladı. Ocak 2021’de “her zamankinden daha güçlü” dönmek umuduyla …

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu