Genel Haberler

Tünelin Sonunda Parlayan Bir Işık

Slovenya Voleybol Federasyonu organizatörleri ne kadar bekleyeceklerini tam olarak bilmemelerine ve başa çıkacakları potansiyel riskin farkında olmalarına rağmen artık Ljubljana’daki Plaj Voleybolu Dünya Turu 1 Yıldızlı etkinliğine ev sahipliği yapmanın doğru bir karar olduğunu söyleyebilirler. İkonik Kongre Meydanı’nda her şeyin yavaş yavaş normale döndüğünü hisseden oyuncuların sevincini görmek, sıkı çalışmaları ve çabaları için gerçek bir ödüldü.

“Sporda, hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Biz organizatörler için de durum aynı. Herhangi bir risk almazsanız sonuç alınmaz. Bazen cesur olmanız gerekir ve cesur olacağımıza karar verdik. Kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir dönemde bir turnuva düzenledik ve eminim ki Slovenya artık işleri nasıl halledeceğimizin bir örneği. Slovenya Voleybol Federasyonu Başkanı Metod Ropret, yüksek düzeyde uluslararası bir etkinlik düzenlemenin mümkün olduğunu gösterdik ”dedi.

“Ancak, Slovenya Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından verilen tüm önlemleri her zaman uyguladığımızı belirtmeliyim. Hırvatistan’ın Zadar kentinde [Novak Djokovic’in ev sahipliği yaptığı] tenis etkinliğinde olduğu gibi işlerin kolaylıkla ters gidebileceğinin farkındaydık ve bize benzer bir şeyin olmasını istemedik. Bir enfeksiyon vakasının meydana gelebileceğinin farkındayız, ancak sorumlu olmak herkes, oyuncular, personel ve izleyiciler için işleri kolaylaştırır. Ljubljana’da 10 ülkeden 49 takımı ağırladık ve çok sayıda kişi ilgisini dile getirdi. Bu kadar çok insanın maçları yağmurlu koşullarda bile pratik olarak her zaman 400 adet boş koltukların yer aldığı tribünlerden takip etmesinden mutluluk duyuyoruz. Bu bize insanların sporu ne kadar özlediğini gösterdi ve Ljubljana’nın kalbinde bir Plaj Voleybolu gösterisi sunmamıza yardımcı oldu. ”

Ropret, diğer organizatörleri Slovenya Federasyonu’nun izinden gitmeye teşvik etmek istiyor: “Sonunda, Slovenya’nın tünelin sonunda bir ışık ve takip edilecek bir örnek olduğunu söyleyebilirim. Bazen bu tür bir karar vermenin zor olduğunu anlıyorum ama Voleybol ve Plaj Voleybolunu ileriye taşımamız gerekiyor. Elbette hiç kimse mutlak güvenliği garanti edemez, ancak dikkatli olduğumuz sürece her şeyin yoluna gireceğine kuvvetle inandık ”diye ekledi Ropret.

Etkinlik sırasında organizatörlerin ve oyuncuların başa çıkması gereken tek şey anti-koronavirüs önlemleri değildi. Turnuvanın üçüncü gününde aşırı sıcaklıklar oyuncuları rahatsız etti, ardından Pazar günü yağmur yağdı ve sıcaklıklar aynı anda 15 derece düştü. “Avusturyalı Christoph Dressler ve Alexander Huber ile oynanan yarı final karşılaşmasının şimdiye kadar oynadığım en zor maç olduğunu düşünüyorum. O kadar sıcaktı ki, zar zor nefes alıyordum ve bunun yanında, hala mükemmel bir fiziksel durumda değilim. Malezya’daki turnuvanın da yüksek nem nedeniyle zor olduğunu ama Cumartesi günü yaşadıklarımdan çok uzak olduğunu hatırlıyorum, ”diye açıkladı Slovenya’nın ev sahibi yıldızı Tadej Boženk. Öte yandan, kadın turnuva finalisti Cecilie Køllner Olsen etkinliğin son gününe damgasını vuran yağmurlu koşullara yüksek sıcaklıkları tercih ediyor: “Ljubljana harikaydı, gerçekten iyi vakit geçirdik ve eminim gelecek yıl geri döneceğiz. Organizatörlerin sadece hava durumuna dikkat etmesi gerekiyor. Bu, Danimarka’daki hava durumuna çok benziyordu. “ 

Sloven organizatörler, 1 Yıldızlı Dünya Turu turnuvasının yanında genç kategoriler için ulusal şampiyonanın büyük finaline ev sahipliği yapma geleneğini kesmek istemediler ve ilk planla devam etmeye karar verdiler. En iyi dört U-14, U-16, U-18 ve U-20 takımı Cuma günü Kongre Meydanı’ndaki merkez sahada ulusal şampiyonluklar için savaştı ve stantlardaki mevcut tüm koltukları işgal eden 400 seyirciye yetenekle

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu