Köşe YazarlarıManşet

Turizm ve Voleybol En Büyük Zenginliğimiz

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Geçtiğimiz Aralık ayında FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Antalya, geçen hafta sonu 2023 FIVB Voleybol Milletler Ligi (VNL) 1.Etap maçlarındaki performansıyla hepimizin göğsünü kabarttı.
FIVB ve CEV’in her ortamda dile getirdiği gibi şu an dünyanın en iyi voleybol organizasyonlarına ev sahipliği yapan TVF, bu sefer çıtayı adeta arşa kadar yükseltti.

Organizasyonda dikkat çeken bazı farklı özelliklerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Turizm Yatırımları Voleybola Hizmet Ediyor

Yurtiçinde ve yurtdışında birçok şampiyonada yer aldım. İsviçre, Almanya, İtalya, Polonya, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Slovenya, Fransa ilk anda aklıma gelen ülkeler. Basın mensubu olarak gerçekten ülkelerin en iyi otellerinde konakladık hep. Ama Sezar’ın hakkını Sezar’a vermemiz gerek. VNL Antalya etabının konaklama sponsoru olan Nirvana Cosmopolitan Otel, turnuvaya katılan 8 takımı birden misafir etti. Bu, benim daha önce şahit olmadığım bir durumdu.
Antalya, ülke turizmin cazibe merkezi. Bildiğiniz gibi Antalya’da birçok spor içerikli konaklama tesisi mevcut. Ama Cosmopolitan’dan içeri girdiğiniz anda pırıl pırıl ışıldayan lobi, sizi büyülü atmosferinin içine alıveriyor. Şehre en yakın ve her köşesi en ince detayına kadar düşünülerek tasarlanan, inanılmaz bir emek harcanarak ortaya çıkmış bu tesis; ülkemizin ve TVF’nin yüz akı oldu desek yeridir.
Her an kolayca merkeze ulaşabilme rahatlığının yanında doğa ve sporu birleştiren; hem sağlık hem spor hem de kıyı tatili kavramlarını mükemmel bir şekilde birleştiren tesiste başta Filenin Sultanları olmak üzere ABD, Tayland, Polonya, İtalya, Güney Kore, Kanada ve Sırbistan takımları çok rahat ettiler. Tesiste yan yana bulunan 5 voleybol sahası, takımlara otel dışına çıkmadan antrenman yapma imkanı verdi.
Dünya’nın en iyi kadın voleybol liglerinden biri olarak kabul edilen Sultanlar Ligi’nde de yer aldığından birçok oyuncuyla sohbet ettik. Sohbetlerimizin ana konusu tesisin ve Türkiye’nin organizasyonel başarısı üzerineydi. Hatta otelden ayrılırken hepsinde memnuniyetle birlikte bu konforlu alanda yer almanın huzuru da vardı. Oyuncular bunu bizlere açıkça söylediler. Hele hele geçen sene Polonya’da oynanan Dünya Şampiyonası Finalinde Milli Takımımızın yaşadığı otel skandalından sonra Polonyalıların ülkemizde gördüğü ortamı kendi ülkelerinde bile bulamayacak olduklarını gösteren yüz ifadeleri çok belli oluyordu.

2025 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası Tamam!

Seçkin gastronomi, profesyonel spor ve donanımlı etkinlik alanları ile alışılagelmişin dışında bir konfor alanı yaratan bu gibi tesislerde TVF’nin başka organizasyonlara ev sahipliği yapması çok daha kolay olacak. Zira geçen haftaki yazımda iki dev organizasyona talip olduğumuzu belirtmiştim. Sayın Mehmet Akif Üstündağ, Antalya’da CEV Başkanı Boricic ile 2025 Avrupa Şampiyonası’nın ülkemizde yapılması konusunda anlaştı bile. İş sadece resmi imzaya kalmış durumda.

Akif Başkan Çok Heyecanlı ve Mutlu

Turnuvaya katılan tüm takımlar ve karşılaşmalarda görev yapan tüm Uluslararası Voleybol Hakemleri ile yakından ilgilenen Başkan Üstündağ ile yaklaşık 30 dakikalık bir röportaj yapma fırsatı da buldum. Salı günkü yazımda da belirtmiştim. Hakem heyeti kendilerine gösterilen ilgiden dolayı çok memnun kaldıklarını söylediler. Bunlar ülkemiz adına harika referanslar!

Başkan, oldukça keyifli ve heyecanlıydı. Zira yenilenen teknik ekip ile Vargas’ın ilk kez ay yıldızlı formayı giyerek kendisinden beklediğimiz performansı sahaya yansıtması yüzünü güldürmüştü. Milli Takımın yıldızları, sahada yer aldıkları her an bizleri heyecanlandıran oyunu ile 4 maçtan da puan almayı başardı. 3 Galibiyet, bir yenilgi alan Millilerimiz 16 takım arasında 10 puanla ilk etabı dördüncü sırada tamamladı.
Akif Başkan, Türk Voleybolunun hem saha içinde hem de saha dışında inanılmaz bir yükseliş yakaladığını belirterek Ankara’dan sonra Antalya’nın da voleybol şehri olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Gerçekten de Antalyalı voleybolseverler her maçımızda salonda inanılmaz bir ortam yarattılar. Tabi bu konuda salonda seyircilerle harika bir iletişim kuran spiker Oğulcan Berk’in hakkını teslim edeyim.
Hal böyle olunca da seyir keyfi yüksek maçlar izlemiş olduk.
‘Güzel ülkemiz bunun çok daha fazlasını hak ediyor. Her şeyin iyisini hak eden milletimizle çok daha güzel organizasyonlar yapacağız’ diyen Sayın Mehmet Akif Üstündağ’ın heyecanı hepimizi etkiliyor. Bu güzel ortamın yaratılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu