Avrupa

Türk Takımları Şampiyonlar Ligi’nin son 10 yılına damga vurdu

Herkesin bildiği gibi, CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolu, uluslararası voleybolda en seçkin müsabaka ve şu anda yaklaşık 20 yıldır süren bir başarı öyküsüdür.

VakıfBank’ın 2011, 2013, 2017 ve 2018 yıllarında elde ettiği dört şampiyonluk sayesinde üç ülkeden (Türkiye, İtalya ve Rusya) ekipler, özellikle böylesine gıpta edilen bir tacı ele geçirmeyi başardılar. VakıfBank’ın İtalyan Volley BERGAMO ile paylaştığı bir şampiyonluk rekoru var. Hafıza şeridindeki bu yolculukta özellikle ilginç olan, Malgorzata Glinka, Jovana Brakocevic, Maja Poljak, Gözde Kirdar, Naz Aydemir ve Zhu gibi VakifBank’ın başarısına kaç seçkin oyuncunun katkıda bulunduğunu görmektir. Gözde Kırdar, bu oyunculardan VakıfBank’ın dört kez de şampiyon olan kadrosunda yer alan tek oyuncu.

Fenerbahçe ve Eczacıbaşı, on yıl içinde Türkiye’nin çetelesini altı şampiyonluğa ulaştırmaya katkıda bulundular. Fenerbahçe, 2012 yılında Bakü’de Kim Yeon-Koung’un Sarı Melek’i bugüne kadarki tek Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaştığında gerçekten dominanttı. Eczacıbaşı ise 2015 yılında Szczecin’de şampiyon olduğunda Jordan Larson, Poljak, Neslihan Demir Güler, Bethania de la Cruz ve Christiane Fürst o dönemde ‘Kaplanlar’ forması giyen isimlerdi.

Türk egemenliğini bozabilecek takımlar İtalya ve Rusya’dan geliyor. Ekaterina Gamova, Dinamo KAZAN’a Bakü’deki Crystal Hall’da düzenlenen 2014 Finalleri’nde CEV Şampiyonlar Ligi’nde şimdiye kadar tek Rus zaferini elde ettiler.

İki yıl sonra, Pomì CASALMAGGIORE, turnuvadaki ilk yer alışında sansasyonel bir ‘darbe’ ile Montichiari’de Şampiyonlar Ligi unvanını alarak bir sürpriz yaptı. Francesca Piccinini ve Margareta Kozuch, Lombardiya’nın isimsiz oyuncuları Dinamo KAZAN ve VakıfBank gibi ağır topların yer aldığı takımlarla yapılan maçlarda tek bir set bile kaybetmedi ve tarih kitaplarında zaten yer alan bir başarının elde edilmesinde oldukça etkili oldular.

İtalyan başarısından bahsetmişken, Mayıs 2019’da Berlin’de düzenlenen tarihi Süper Finalleri kutlamak için hızla ilerliyoruz. Burada Paola Egonu, Igor Gorgonzola NOVARA’nın yerel rakipleri Imoco Volley’e karşı 3-1 galibiyetinde rol oynadı. Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 sezonu aniden sona erdiğinden, NOVARA hala Şampiyonlar Ligi şampiyonu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.