AvrupaManşetMilli Takımlar

Türkiye Bu Kez Gümüşle Yetinmeyecek

CEV EuroVolley 2019’da altın madalyayı kaçırarak turnuvayı ikinci sırada tamamlayan Türkiye, bu kez podyumun zirvesini hedefleyecek.

1963 yılında Avrupa Şampiyonası’na ilk kez katılan Filenin Sultanları, turnuvayı onuncu sırada tamamladı. İlk kez 1967’de EuroVolley’e ev sahipliği yaptılar; ancak istedikleri sonuçları alamadılar ve 12. sırada yer aldılar. 2003 yılı, o zamana kadar katıldıkları turnuvalarda kayda değer bir başarı elde edemeyen Türkiye için kuşkusuz bir dönüm noktası oldu. EuroVolley’e tekrar ev sahipliği yapan Türkiye, finale yükselmeyi başardı ve Polonya’ya yenilerek gümüş madalya kazandı.

Bu başarının ardından gücünü dünyaya gösteren filenin sultanları zamanla ivme kazanacak ve sadece Avrupa’nın değil dünyanın da en iyi takımları arasına girecekti.

Türkiye 2011’de ikinci EuroVolley madalyasını kazandı. Beş setlik nefes kesici bir yarı final mücadelesinde ev sahibi ve şampiyon Sırbistan’a yenildikten sonra, Türkiye beş setlik başka bir gerilimde İtalya’yı yenerek bronz madalya kazandı.

Avrupa’da başarılı karnelerini sürdüren Türkiye, daha önce çalıştırdığı tüm milli takımlarla birlikte önemli başarılara imza atan İtalyan antrenör Giovanni Guidetti’nin liderliğinde Azerbaycan’da düzenlenen 2017 EuroVolley’de bronz madalya almayı da başardı.

Türkiye için bir diğer hedef turnuva kesinlikle 2019 EuroVolley oldu. Ev sahibi Türkiye, bu turnuvada taraftarlarının önünde bir kez daha podyum için her şeyini verecekti. Ancak grup aşaması Türkiye için pek iyi geçmedi. Rakiplerine karşı zorlansalar da, Sırbistan’dan sonra grubu ikinci sırada tamamlamanın bir yolunu buldular. Sekiz Final’de Türkiye, Hırvatistan ile karşılaştı ve beklenmedik şekilde zor bir maçta 3-2’lik bir skorla galip geldi.

Bununla birlikte, bu maçtan sonra Türkiye performansını önemli ölçüde artırmaya başladı. Çeyrek Final’de Türkiye, o güne kadar rakibine set bile vermeyen Hollanda’yı 3-0 yendi ve yarı finalde Polonya’ya karşı daha iyi olan taraf oldu.

Kendi sahasında bir kez daha finale kalan Türkiye, Sırbistan’a karşı uzun süre akıllardan çıkmayacak bir final maçı oynadı ve tie-break ile mağlup oldu. Üzüntülerinin yanı sıra yine Avrupa’nın en iyi ikinci takımı oldular ve gümüş madalya kazandılar.

Türkiye kadrosunda oldukça önemli isimler var; ancak şüphesiz ki en ayrılmaz parça kaptan Eda Erdem Dündar’dır. 2019 EuroVolley, CEV 2020 Avrupa Tokyo Olimpiyat Elemeleri, 2021 CEV Şampiyonlar Ligi ve son olarak 2021 VNL’de “En İyi Orta Blokçu” seçilen 34 yaşındaki yıldız, hem performansı hem de enerjisiyle takıma liderlik ediyor.

Ayrıca yakın zamanda 2021 VNL’de “İkinci Skorer” olan 21 yaşındaki genç gelecek vaadeden yıldız Ebrar Karakurt da takımın skor yükünü üstleniyor. Türkiye savunmada da emin ellerde: Son EuroVolley ve CEV 2020 Avrupa Tokyo Olimpiyat Elemeleri’nin “En İyi Liberosu” Simge Şebnem Aköz, mükemmel resepsiyon ve inanılmaz vuruşlarla takıma katkıda bulunmaya devam ediyor. Takımın beyni Naz Aydemir Akyol, CEV Şampiyonlar Ligi’nde üç kez “En İyi Pasör” seçildi.

Türkiye, 2021 CEV EuroVolley’de D Grubu’nda sırasıyla ev sahibi Romanya, Ukrayna, İsveç, Finlandiya ve Hollanda ile karşılaşacak.

Alperen Bakırlıoğlu – CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu