Genel HaberlerPara Volley

Türkiye, İlk Kez Erasmus+ “Oturarak Oyna (Sit2Play)” Turnuvası’na Ev Sahipliği Yaptı

Avrupa Birliği Erasmus+ Sit2Play projesini yürüten ortaklar arasında olan Türkiye Voleybol Federasyonu, projenin önemli ayaklarından biri olan ulusal turnuvaya ev sahipliği yaptı.

4 takımın yer aldığı turnuvada, TVF Başkent Voleybol Salonu’nda oynanan müsabakalar sonucunda Karaman Karması takımı şampiyon oldu. Turnuvada Serçev Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinciliği, Zonguldak Karadeniz Ereğli Karması üçüncülüğü, MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu da dördüncülüğü elde etti.

Ulusal turnuvayı şampiyonluk ile tamamlayan Karaman Karması takımı, 19-20 Kasım 2019 tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek uluslararası turnuvaya katılmaya hak kazandı.

Ayrıca; ulusal turnuvanın hemen öncesinde tüm katılımcı takımlara, antrenörlere ve velilere, bilgilendirici kısa bir seminer verildi. Açılış konuşmasını TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş’ın yaptığı seminerde Oturarak Voleybol Milli Takım Antrenörü Yusuf Kenan Kök ise Sit2Play hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından ise turnuvanın kura çekimi yapıldı.

Turnuvada oynanan müsabakalarda alınan sonuçlar şu şekilde:

1.Maç | Zonguldak Karadeniz Ereğli Karması – Karaman Karması: 0-2

2.Maç | MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu – Serçev Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi: 0-2

Üçüncülük Maçı | MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu – Zonguldak Karadeniz Ereğli Karması: 0-2

Final Maçı | Serçev Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Karaman Karması: 0-2

Final müsabakasının ardından düzenlenen kupa ve madalya töreninde; turnuvayı dördüncü sırada tamamlayan MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu takımına madalyalarını Oturarak Voleybol Milli Takımı başantrenörü Yusuf Kenan Kök verdi.

Üçüncü olan Zonguldak Karadeniz Ereğli Karması takımına madalyalarını Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu (VHGF) Başkanı Çetin Ok verdi.

İkinci olan Serçev Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımına madalyalarını TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş verdi.

Ulusal turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Karaman Karması takımına madalya ve kupalarını, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ verdi.

Sit2Play Projesi Nedir ?

‘Oturarak Voleybol’u okullara taşıyan bir Avrupa projesi olan Sit2Play, Avrupa çapında oturarak voleybol uygulamasından yola çıkarak sosyal kapsamayı amaçlayan ilk okul projesidir.

Sit2Play, yapıcı ve olumlu bir ‘çeşitlilik’ anlayışı sunarak ‘engellilik’ kavramını yeniden tanımlamak amacıyla okullara girecektir. Bu projede, engelsiz bireyler engelli bireyler ile aynı hareket becerilerini göstererek (oyun kuralları gereği tüm oyuncular oturarak oynayacaklar ve böylece aynı koşul ve imkanlara sahip olacaklar) engellilerin ihtiyaçlarını benimseyecekler ve onlarla empati kuracaklardır. Bu tanıtıcı turnuvalar, engelli bireylerin spor yapmasına engel olan kültürel ve fiziksel engelleri ortadan kaldırmayı ve topluma entegrasyonlarını hedefler. Proje, Kapsayıcı Oturarak Voleybol turnuvalarının organizasyonu sayesinde, engelli ve engelsiz bireyler için eşit şartlar ve kurallar sunan yaratıcı bir sosyal içerme örneğini analiz eder.

Her ortağın ülkelerindeki en az 3 okuldan oyuncuların katılacağı ulusal Oturarak Voleybol turnuvası düzenlemesi projenin ilk aşamasıdır. İkinci aşama ise, ulusal turnuva galiplerinin katılacağı uluslararası final turnuvasıdır. Final turnuvası 2019 yılı Kasım ayında İtalya’da yapılacaktır. Turnuvalara paralel olarak Sit2Play; öğrenciler, öğretmenler, eğitmenler, antrenörler, veliler ve sosyal görevlilerin katılacağı engelliliği konu alan seminerler, çalıştaylar ve toplantılar ile zenginleştirilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.