Genel Haberler

Turnuva Boyunca Oyuncu Dayanıklılığı

İşte bir tartışma grubunda paylaştığım ilginç bir soru.

S: Turnuvalarda dayanıklılık kritik öneme sahiptir. Lütfen aşağıdaki 3 alana cevap gönderin:

1) Fiziksel Dayanıklılık?

2) beslenme / en iyi gıdalar: öncesi, sırası, sonrası
3) yapılacak diğer şeyler: uzanma, masaj, zihin / zihinsel şeyler?

Fiziksel dayanıklılık

Bu sorunun fiziksel tarafı aslında sporda oldukça benzersiz olabilecek bir sorudur. Çoğu durumda, takım antremanlarının turnuva maçlarından daha uzun sürdüğünü söylemeye çalışıyorum. ABD’deki Junior’ları örnek olarak kullanalım. Kulüp takımları normal olarak 2 saatlik antreman süresine sahiptir. Ancak turnuvalarda oynadıklarında bu genellikle bir saatten az sürer. Aslında, çoğu durumda sadece 45 dakikadır.

Erken sezon turnuvalarında günde iki en iyi 5 maç oynayan kolej takımlarına ne dersiniz? Bu durumda, esas olarak, 2 gün boyunca maç yapan takımlardan bahsediyoruz.

Bu durumda, ek bir “dayanıklılık” eğitiminin gerekli olmadığını öneririm. Yeterince yüksek bir antrenman temponuz varsa, oyuncular turnuva fiziksel taleplerinin  fazlasına sahip olmalıdır.

Beslenme ve hidrasyon

Bana göre bu muhtemelen odaklanacak en etkili alandır. Oyuncularınızın bir etkinlik boyunca en iyi performanslarını göstermelerini istiyorsanız, gerekli enerji rezervlerine ve erişime sahip olmaları gerekir ve düzgün bir şekilde ter atmalıdırlar. Bu etkinlikten bir gün önce başlar ve etkinlik boyunca devam eder. Oyuncuların ne aldıkları dışında, ne zaman aldıkları da önemlidir.

Ben bu konuda bir beslenme uzmanı ya da herhangi bir uzman değilim. Yine de konuyla ilgili seminerlerde bulundum. Koşullarınıza bağlı olarak burada dikkate almanız gereken farklı şeyler vardır. Size tavsiyem, özel durumunuz hakkında konuşmaya uygun biriyle oturmaktır. Bu şekilde, oyunculara (ve ebeveynlere) ve kendi planlama amaçlarınıza en alakalı bilgilere sahip olursunuz.

Diğer şeyler

Benim için diğer büyük şey iyileşmedir. Bu, maçlar arasında yeterince dinlenmek anlamına gelir. Oyuncularınızın maç günü gereksiz yere enerji yakmasını istemezsiniz. Bununla birlikte, bu gibi şeylerin zihinsel yönünün fiziksel kadar önemli olduğunu unutmayın. Ekibin keşif veya diğer beyin işleri gibi şeyler yapması, daha fazla olmasa bile, fiziksel bir şey yapmak kadar zorlayıcı olabilir.

Germe, masaj vb.şeylere gelince. Bence muhtemelen durumsal bir unsur vardır. Bunlar kesinlikle daha yaşlı ve daha gelişmiş sporcular için çok daha anlamlı düşüncelerdir. Yine de, uzman değilim. Bir antrenöre, fizyoterapiste veya buna benzer birine danışırım. Bence maçlar arasındaki zaman önemli. Tekrar oynamadan önce fazla zaman yoksa muhtemelen kasları gevşetecek bir şey yapmak istemezsiniz. Ve açıkça, eğer bir oyuncuda bir sakatlık durumu varsa, muhtemelen yapmaları tavsiye edilen ya da yapmamaları tavsiye edilen şeyler vardır.

https://coachingvb.com/player-endurance-during-tournaments/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.