Dünya

U19 Kız Milli Voleybol Takımımız Dünya İkincisi Oldu

Hırvatistan ve Macaristan’ın ortaklaşa düzenlediği 2023 U19 FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası’nın çeyrek finalinde Bulgaristan’la karşılaşan U19 Milli Takımımız maçı 3-1 kazanarak adını yarı finale yazdırmıştı. Ardından yarı final rakibi Japonya’yı 25-16, 25-12, 25-19  set skorlarıyla 3-0 net bir şekilde mağlup eden millilerimiz 2023 FIVB U19 Kızlar Dünya Şampiyonası’nda Amerika Birleşik Devletleri ile karşı karşıya geldi.

Finalde ABD’ye 25-20, 25-23, 22-25, 16-25 ve 15-10 set skorlarıyla 3-2 mağlup olan 19 yaş altı Kız Milli Takımımız Dünya Şampiyonası’nda ikinci olarak, gümüş madalyayı almayı başardı.

Maçın istatistiği için tıklayınız.

Turnuvanın Rüya Takımı:
En İyi Smaçör: Teraya Sigler (ABD), Abigail Vander Wal (ABD)

En İyi Orta Oyuncu: Begüm Kaçmaz, Aurora Papac (Hırvatistan)

En iyi Pasör: Ilaria Batte (İtalya)

En İyi Pasör Çaprazı: Beren Yeşilırmak

En İyi Libero: Rin Nishikawa (Japonya)

MVP: Abigail Vander Wal (ABD)

2023 FIVB U19 Dünya Şampiyonası Final Mücadelesi (Türkiye – Amerika Birleşik Devletleri) İlk 6’lar:

Türkiye: Dilay Özdemir, Beren Yeşilırmak, Eylül Durgun, Begüm Kaçmaz, Nisan Eroğuz, Liza Safranova, İlayda Naz Gergef (L)

ABD: Ayden Ames, Favor Anyanwu, Campbell Flynn, Abigail Mullen, Teraya Sigler, Abigail Vander Wal, (Olivia Mauch (L)

Birinci set Dilay’ın servisiyle başladı. En skorer oyuncumuz Beren Yeşilırmak ile ilk sayımızı bulurken o da turnuvadaki 110. sayısını aldı. Setin ilk bölümünde hücum ve blok baskısı kuran millilerimiz rakibini direkt hataya zorladı ve setin ortalarına gelirken 11-7’de 4 fark oluştu. Etkili servislerine devam eden Dilay Özdemir bir servis sayısı bulurken, bir servis sayısı da Begüm Kaçmaz buldu. Blok defansta da başarılı performans sergileyen millilerimize karşılık, ABD baş antrenörü ise 20’li sayıları görmeden ikinci molasını da kullanmak zorunda kaldı. İlk sette skor 21-12’yi gösterdiğinde farkı 9, 5 de blok sayısına ulaştı. Setin son bölümünde Selen Köse, Liza Safranova’nın yerine oyuna dahil oldu. Fark 9 sayıdan, 3 sayıya kadar indirdiğinde 22-19’da milli takımımız da ikinci molasını kullandı. Setin son bölümünde Safranova yeniden oyuna girdi. Milliler, Beren-Nisan ikilisinin blokta iyi yer tutmasıyla set sayısını gördü ve rakip hatasıyla, 25-20, 23 dakikada seti kazanmayı başardı.

İkinci set rölantide başlasa da setin ortalarına doğru dağılan konsantrasyondan ve rakibin 7-7’den sonra bulduğu 3 sayılık seri ardından, Edremit Belediyesi Altınoluk Spor Kulübü’nün de baş antrenörü olan Gökhan Durmaz molayı aldı. Mola ardından kaybettiğimiz sayı neticesinde İlayda Mumcular ve Beril Çoban, Dilay Özdemir ve Beren Yeşilırmak ile ikili değişiklik yaptı. ABD, Anyanwu’nun özellikle ikinci sette bulduğu 4 sayılık etkili oyunu sonucunda, baş antrenör Gökhan Durmaz skor 13-8’deyken ikinci molasını aldı. Anyanwu setin bu anına kadar 5 sayılık performansının 1 sayısını sadece ilk sette bulmuştu. 17-12 5 sayı geriden geldiğimiz ikinci sette ABD baş antrenörü Jamie Morrison’a farkı bire düşüren milliler molayı da aldırdı. Art arda bulduğumuz iki blok sayısıyla 20-20’de beraberliği yakalayan Filenin Sultanları, bir blok daha yaparak hem öne geçti hem de rakibine ikinci molasını kullandırmayı başardı. Seriyi devam ettirerek 22-20’de öne geçti ve set sonu konsantrasyonunu koruyarak Safranova’nın hücumuyla set sayısı gören milliler, ikinci set sayısında iyi hücum organizasyonu yaparak, kaptan Eylül Durgun’un sayısı ile ABD karşısında, 25-23 ile ikinci seti de kazandı.

Üçüncü sete orta oyuncuları Ayden Ames yerine, Jaela Auguste ile başlayan ABD, setin ilk bölümüne kadar olan sürece kadar blokta beş farklı oyuncudan birer blok, Anyanwu’dan iki toplam yedi blok bulurken, Milli Takımımızda Dilay 4, Begüm 3, Eylül 2, Liza 1 blok bularak 10’a 3 blok üstünlüğü kurduk. Rakip ABD setin ortasına gelirken, 10-6 öne geçerek maça tutunmak ve farkı açmak istedi ama yapılan karşılıklı servis hatalarıyla fark bir süre korundu, ardından bulduğumuz iki blok sayısıyla farkı ikiye düşürsek de korumayı başaramadık ve fark yeniden dörde yükseldi. Şevval Acıbal oyuna dahil olarak hücum sayısını da aldı. Setin son bölümğnde bulduğumuz Begüm’ün blok sayısı ve Nisan’ın servis sayısıyla farkı 22-21’de bire düşürmeyi başardık. Kaybettiğimiz sayıdan sonra bir de Vander Wal’ın servisiyle set sayısını gören ABD, ilk set sayısını Eylül Durgun’un sayısıyla kaybetti. Beril Çoban servis kullanmak için oyuna girerek etkili bir servis kullansa da uzayan rallide ABD sayıyı alarak, üçüncü seti kazandı ve mücadeleyi dördüncü sete taşıdı.

Dördüncü sette ilk sayıyı Milli Takımımız kazandı ve paralelden gelen hücuma Beren Yeşilırmak müthiş bir monster block yaptı. Anyanwu’nun servis sayısı ve Auguste’un 3 numara hücumu ile agresif oyununa karşılık Beren yeniden sorumluluğunu aldı; hızlı ve etkili hücumla karşılık verdi ve 4-4’te skoru eşitledi. 7-7’den sonra millilerimiz 2 sayı bulurken, rakip ABD 7 sayı bularak farkı 5 sayıya çıkardı ve mola aldırdı. 17-9’da fark 8 sayıya çıktığında İlayda Mumcular ve Beril Çoban, Dilay Özdemir ve Beren Yeşilırmak’ın yerine oyuna dahil oldu. 22-13 skorda ABD, set sonuna sayı avantajının rahatlığıyla performans sergilerken millilerimiz sete tutunmak için elinden geleni yaptı. ABD, dördüncü seti de 25-16’lık skorla ABD kazanarak maçı karar setine taşıdı.

Beşinci sete 4-1 ABD üstünlüğü ile başladık. Ardından momentumumuzu koruyarak 3 sayılık seri ile beraberliği yakaladık. ABD, 8-4 ile yeniden öne geçti ve farkı, serimize dört sayılık seri ile karşılık vererek açtı. 13-9’da farkı korumaya devam eden rakip karşısında oyuncu değişikliklerimiz devam etti. Farkı kapatmamıza izin vermeyen ABD maçı 2-0 geriden gelerek seti de 15-10 kazanarak 3-2 kazandı ve 2023 FIVB U19 Dünya Şampiyonası’nda birinci olmayı başardı.

Block Performansları: (TR 17-16 ABD)

Eylül Durgun: 3   –      Charlie Fuerbringer: 2
Dilay Özdemir: 4 –      Favor Anyanwu: 5
Nisan Eroğuz: 4   –     Abigail Mullen: 3
Liza Safranova: 3 –     Teraya Sigler: 1
Beren Yeşilırmak: 2 –  Vander Wal Abigail: 2
Begüm Kaçmaz: 1   –      Ayden Ames: 1
.                               –       Jaela Auguste: 2

Servis Perfomansları: (TR 3-5 ABD)

Begüm Kaçmaz: 1 –  Favor Anyanwu: 2
Dilay Özdemir: 1 –     Vander Wal Abigail: 2
Begüm Kaçmaz: 1 –  Campbell Flynn: 1

Maçın Öne Çıkan Skorları:

Eylül Durgun: 19  –     Favor Anyanwu: 18
Liza Safranova: 17  –   Vander Wal Abigail: 19
Beren Yeşilırmak: 12 – Abigail Mullen: 12
Dilay Özdemir: 7    –     Ayden Ames: 5
Nisan Eroğuz: 7     –     Teraya Sigler: 13
Begüm Kaçmaz: 4    –  Jaela Auguste: 8
.                                  –   Charlie Fuerbringer: 5

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu