Genel Haberler

Üniversitede Voleybol Oynamak

Koçlar sadece bedenlerine göre sporcuları takımlarına almazlar aynı zamanda dikey atlama, ayakta uzanma, hücuma atlama ve blok için zıplama gibi bir beceri listesine de sahiptirler.

Bir kolej voleybol oyuncusu olmanın ne anlama geldiğine dair bir fikir edinmek için, sporcuların kolej voleybolcularının ortalama boyunun yanı sıra pozisyonları ve gerekli kulüp deneyimleri için istenen ölçülebilir değerleri dikkate almaları gerekir.

D1 kolejlerinde ve daha yüksek seviye D2 programlarında, çoğu voleybol oyuncusu ilk anlarda ortalama yüksekliklere yakındır. Bununla birlikte, NAIA, D3 ve ortaokul seviyelerinde, sporcular lisedeyken ve hatta kolejde birinci sınıfta iken hala boylarına doğru büyüyor olabilirler. Başka bir deyişle, yeni başlayanlar için boy önemli değildir  ancak D1 seviyesinde rekabet etme konusunda ciddiyse, muhtemelen ortalamalara yakın olmaları gerekir.

Voleybolda kulüp deneyimi, oyuncu transferinde en önemli faktörlerden biridir. Kulüp deneyimi bir sporcunun kolej koçları tarafından fark edilme olasılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda antrenörlere sporcuların ülkedeki en iyi voleybol oyuncularından bazılarına karşı test edildiğini de gösterir. Kulüp voleybol sahnesinde farklı rekabet seviyeleri vardır.

Antrenörler acemi oyuncularını değerlendirirken, acemilerin o okulda oynamak için temel gereksinimlere sahip olduğundan emin olmak için boy, blok atlama, yaklaşma zıplaması, saldırı zıplaması ve ayakta uzanma (pozisyona bağlı) konusunda hızlı bir kontrol yaparlar. Ancak koçların aradığı gereksinimler okuldan okula biraz değişecektir. Bu yönergeler, AVCA’dan gelen verilere ve en yüksek yüzde 80 lik dilimine dayanan genel bir ortalamayı temsil eder. Sporcular ayrıca, yeni başlayanlar için özel gereksinimlerinin ne olduğunu keşfetmek için ilgilenen kolej koçlarıyla görüşmelidir.

Kolej koçları her zaman yeni bir oyuncunun, üçüncü taraflarca doğrulanmış istatistiklerini görmekle ilgilenir. Bu, koça, tarafsız bir ölçümcünün bu sayıları, onları icat eden veya kusurlu ekipmana alan acemiye karşı doğru bir şekilde yakaladığını gösterir.

Voleybol oyuncuları için ortalama dikey sıçrama, sporcunun pozisyonuna ve bölüm seviyesine bağlı olacaktır. Genel olarak, 19–20 inç, dışarıdan vuranlar, sağdan vuranlar ve orta blokçular için ortalama dikey sıçramadır. Pasörler için ortalama dikey sıçrama yaklaşık 18–19 inçtir. Savunma uzmanları ve liberoların ortalama dikeyleri yaklaşık 18 inçtir.

Genel olarak, bir kolej voleybolcunun ortalama boyu 5’10 ”civarındadır. Bununla birlikte, voleybol oyuncularının en iyi bölüm seviyesini belirlemeye çalışırken dikkate almaları gereken pozisyon ve bölüme özgü ortalamalar vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.