Genel HaberlerManşet

Uzaydaki ilk insan, tam bir voleybol hayranıydı

Uzaydaki ilk insanlı uçuştan tam 60 yıl sonra, dünya ilk kozmonotun kahramanca başarısını hatırlıyor. Diğer pek çok şeyin yanı sıra, Yuri Gagarin sadece bir voleybol hayranı değil, aynı zamanda harika bir atlet ve hevesli bir voleybolcuydu.

Voleybol sahasında 157 cm boyundaki Gagarin’in hareket halinde olduğunu gösteren yeterince arşiv fotoğrafı var. Birçok sporu severdi, ancak voleybol kesinlikle onun için bir favoriydi ve genellikle Sovyetler Birliği’nin ikinci kozmonotu olan arkadaşı ve meslektaşı Gherman Titov ile birlikte oynamak için her fırsatı değerlendirirdi.


12 Nisan 1961’de 27 yaşındaki Yuri Gagarin, uzaya çıkan ilk insan oldu. Vostok-1 ile yaptığı uçuş 108 dakika sürdü ve Dünya çevresinde bir yörüngeyi tamamladı.


O zamanlar, Sovyetler Birliği voleybol dünya şampiyonu idi ve o milli takımın kaptanı Yuri Chesnokov, Karadeniz sahillerinde plaj tatilindeyken Gagarin ve oyuncuların nasıl tanıştığını anlatırdı.


Sovyet milli takımı yakınlardaki bir eğitim kampındaydı, sık sık Gagarin’in başarısını tartışıyor ve onunla tanışmayı hayal ediyordu. Bir antrenman sırasında, seyirciler arasında aniden ünlü kozmonotu fark ettiler ve Chesnokov’u ona yaklaşmaya teşvik ettiler.
İkili çok samimi bir sohbet gerçekleştirdi, Gagarin, dünya şampiyonlarının hangi atletik şekle girdiğini görme fırsatını kaçırmak istemediğini söyledi ve voleybolcu, kozmonota adamların onunla fotoğraf çekmek istediğini söylediğinde, kabul etti bir şartla – “sadece bana imza verirsen.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu