Genel HaberlerManşet

Uzman Görüşü: Bu vakitler kaçmaz 

Merhaba sevgili Takipçilerimiz,

Tüm dünya ile birlikte pandemi mücadelesinin verildiği olağanüstü bir dönemden geçiyoruz.

İçinde bulunduğumuz karantina günlerinde sizlere sadece voleybol ile ilgili değil, sosyal anlamda yararlanabileceğiniz haberler, bilgiler paylaşıp; gününüzün güzel geçmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Pandeminin tüm dünyada ve ülkemizde geçmesi için bilim insanlarının yoğun çalışmalar yaptığı şu günlerin mutlaka sona ereceğine olan inancımız tam. Bu zamanda bizlerin yapması gereken tek şey, kısıtlamalara uymak ve hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için alışkanlıklarımızı kontrol etmek olacaktır.

Bununla birlikte yaşadığımız zor süreç, beden sağlığımız ile birlikte ruh sağlığımızı da etkileyecek ve pandeminin izleri ve travması etkili olmaya devam edecek. İşte bu anlamda sevgili dostum, Uzman Psikolog Coşkun Diner’den konu ile ilgili önerilerini bizlerle paylaşmasını rica ettim.

Sevgili dostumun ilgi ile okuyacağınızı düşündüğüm görüşleri ile sizleri baş başa bırakıyorum.
Ayrıca kendisinin diğer paylaşımlarını da Youtube üzerinden takip etmenizi de ayrıca tavsiye ederim. Coşkun Diner Youtube Kanalını takip etmek için tıklayınız.

Sağlıklı günler dilerim.

Savaş Eskigülek
Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni

Bu vakitler kaçmaz 

17 Ağustos depremi sonrası gelen danışanlarımdan birinin söylediği “ Keşke dilemeseydim’’ sözü şu sıralar yaşadığım bu zorunlu inziva günlerimde hayatımda bir yol gösterici oluyor. Danışanım o günlerde küçük bir kasabada yaşamanın sıkıcılığını, yalnızlığını ve çevresindeki hayatın eksikliğini bana anlatıyordu. Bunları düşünürken en büyük dileği, bu kasabadan kaçıp uzaklara gidebilmekti. Allah’a her gün “Beni buralardan kurtar’’ diyerek yalvarıyordu. Ve deprem oldu… Sonrasında bana söylediği ilk sözler ; “ keşke… keşke dualarımda beni buralardan kurtar “ diye yalvarmasaydım”.

Hayatımızda işlerinde yoğun çalışan birçok kişi önce tatillerini, sonrasında bir köşeye çekilip emekliliklerini yaşayacağı günleri hayal ederler. Aktif sporcular, antrenörler ve bu tarz camiaların bütün etkin paydaşlarını bugün düşünmeye davet ediyorum. Hayatlarında yaptıkları iş, bulundukları konum, kazandıkları para ve daha birçok hissettikleri…. İnzivaya çekildiğimiz günlerde gözden geçirilmeli mi?
Bıktım, yoruldum, tatil istiyorum, özel hayatım kalmadı vs. … gibi birçok talep, eminim sıkıldıkları her gün dile gelmiştir. İşte şimdi size gerekmediği kadar büyük bir fırsat. İstekleriniz oldu …

Bir müddet ruhunuzu dinlendirin. Zihninizi ve iç huzurunuzu rahatlatın. Var olan gerçeklerden uzak kalmadan ancak bunları da hayatınızın merkezine koymadan yaşamaya devam edin. Bu günlerin kısa süreli olduğunu unutmayın. Vücudunuzu zinde tutabilecek her ne varsa hayatınızda olsun. Ardından hayat planlarınızı ve kurgularınızı bu sürece ekleyin.

Sporcuların gelecekteki performansları ile ilgili kaygı duymaları olağan olduğu kadar abartıldığında gereksizdir. Bu dünya var olduğu müddetçe performansınızı geliştireceğiniz, göstereceğiniz zamanlar ve oynanacak çok müsabakalar olacaktır. İşleyişi size ait olan bir mekanizmanın, ne zaman ve ne şekilde sonuç vereceğini profesyonel seviyede olduklarını düşünen sporcuların zaten bilmesi gerekir. Halen bilmiyorsanız bir an önce kendinizi geliştirin. Bu vakitler kaçmaz ! …

Uzm. Psikolog Coşkun Diner

 

Uzm. Psk. Coşkun Diner Kimdir?

Uzm. Psk. Coşkun Diner Marmara Üniversitesi ”Psikolojik Danışmanlık” bölümü mezunudur. Yüksek lisansını İstanbul Ticaret Üniversitesi ”Uygulamalı Psikoloji” dalında yapmıştır. Psikoloji alanında danışmanlık terapilerinde aldığı iki farklı uluslararası terapi tekniği ile danışanlarına hizmet vermektedir. ( EMDR ve BDT ) . 1996 yılından itibaren özel okullar, devlet okulları, eğitim danışmanlık firmaları ,okul öncesi eğitim kurumları ve çeşitli özel kuruluşların eğitim birimlerinde çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 2007 yılında kurduğu ”Diner Psikolojik Danışmanlık” şirketi ile danışanlarına bireysel terapi kapsamında hizmet vermektedir.. Okul öncesi eğitim (3-10 yaş), çocuk psikolojisi, ebeveyn tutumları, sosyal psikoloji, ilişki psikolojisi , aile içi iletişim ve şirket içi iletişim konuları başta olmak üzere seminer, panel ve kurumsal danışmanlık görüşmelerinde sunumları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu