Köşe YazarlarıManşet

UZMAN GÖRÜŞÜ: Onlar Hiç Pes Etmediler!

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri,

Yep yeni bir haftaya girdik. Umuyorum ki bu yeni haftada her şey daha çok daha güzel olur ve sağlıklı günler bizlerin olur.
Bugün sizlerle olan beraberliğimizde spor dünyasında asla pes etmeyen kadınlardan bir kaçı ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

LINDDEY VONN

Alp disiplini kayağın efsane ismi. 2013 yılında bir yarışta çapraz bağlarını yırtıyor artık bırakın kaymayı spor yapması bile risk oluşturuyor. 2014 de tam iyileştim derken bir kez daha sakatlanıyor. Yılmıyor… 2016 ‘ da bir başka disiplinde tüm zamanların en fazla yarış kazanan sporcusu oluyor.

ECE BAKICI

Bakü 2015 yarışında en yakın rakibi diskalifiye olmuş ve artık yarışı sadece bitirmek yetiyordu. Karşılığında Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazanacaktı. Ancak hedefe 1 kilometre kala Ece bir anda yere yığıldı. Kalça kemiği kırılmıştı. Sonrasında iyileşti şampiyonluklar kazandı . Şimdilerde daha zorlu bir branş olan Ironman’ de kariyerini devam ettiriyor.

ŞAHİKA ERCÜMEN

Serbest dalışın dünya rekortmeni sporcusu. Son zamanlarda basın yoluyla neredeyse onu tanımayan yok. Çocukluğunda astım hastası olduğuna inanmak oldukça zor. Değil suya dalmak normalde nefes alırken bile zorlanıyor. Spordan uzak durması gerekirken o dalmayı tercih ediyor ve 2016 yılında paletli 110 m. ve paletsiz 93 m. ile dünya rekorları kırıyor. Sözleri spor tarihine not düşer nitelikte ” SUDA NEFES ALDIĞIMI FARK ETTİM. ”

KIRSTEN LANDMAN

Motor sporlarında bir ” Extreme Enduro ” mücadelesini tamamlayan ilk kadın sporcu… Bunu başardığı yıl 2015. Oysa bundan 2 yıl önce geçirdiği korkunç kazada ölümden dönüyor. 11 gün komada kalıyor. Toplam 3 ameliyat geçiriyor. Devam ediyor.

VENUS WILLIAMS

Malum, dünyaca ünlü tenisçi…. 2011 yılına kadar tam 7 kez Grand Slam şampiyonluğu yaşamıştı. O yıllarda bağışıklık sistemini etkileyecek ” sjögren sendromu ” ile savaşmak zorunda kalacaktı. Öncesinde de ağır sakatlıklar yaşayan Venus bu rahatsızlığı ile birlikte artık tenisin zirvesinden uzaklaşıyordu. 2015 yılında yeniden en iyi 10 kadın tenisçi arasına girdi. 2017 Avustralya açıkta Venus Williams gerçek anlamda geri dönmüş ve finale yükselmişti . 36 yaşındaydı ve rakibi kardeşi Serena Williams ‘ dı. Maçı kaybetmişti ama geri dönüş hikayesini büyük bir final ile taçlandırmıştı. Herkes uzun süre bu muhteşem sporcuyu ayakta alkışlamıştı.

Onlar ” her şey bitti ” denilen anlarda bile vazgeçmeyen kadın sporcular. Hayatın içinde hep var olan ve pes etmeyen insanlar. Bugün verilen mecburi küçük molalar aynı onların çektiği zorluklar gibi… Korkma, farkına var ve asla pes etme.

Coşkun DİNER
Uzm. Psikolog

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu