DünyaManşetÜst Manşet

VakıfBank – Eczacıbaşı Dynavit Dünyanın En Büyüğü Olmak İçin Sahaya Çıkıyor

Türk Finali Bugün saat 14.30'dan itibaren TRT SPOR'da

VakıfBank: – Eczacıbaşı Dynavit:
Salon: Dragon Sports Center
Hakemler: Sumie Myoi (Japonya),Joo-Hee Kang (Kore)
Tarih, saat: 17 Aralık Pazar, 14.30
Yayın: TRT SPOR

Temsilcilerimiz VakıfBank ve Eczacıbaşı Dynavit,  dünyanın en büyüğü olmak için sahaya çıkıyor.  2023 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası finalinde ilk kez iki Türk takımı yer alacak. Daha önce aynı ülkenin iki takımını finalde yer almasına imkan vermeyen kuralların değişikliği ile bu yıl ilk kez izlenecek olan Türk Finali’nde takımlarımız yarı finalde eşleşmekteydi.

Takımlarımızın daha önceki eşleşmelerinde alınan sonuçlar şöyle:

2016 – Pasay – Filipinler
Yarı Final
22 Ekim 2016 Eczacıbaşı VitrA: 3 – VakıfBank: 1 Eczacıbaşı şampiyon, VakıfBank üçüncü

2017 -Kobe – Japonya
Yarı Final
13 Mayıs 217 VakıfBank: 3 – Eczacıbaşı VitrA: 1 VakıfBank şampiyon, Eczacıbaşı VitrA dördünü

2021 – Ankara
Yarı Final
18 Aralık 2021 VakıfBank: 3 – Fenerbahçe Opet: 0 VakıfBank Şampiyon, Fenerbahçe 3.

2022 – Antalya
Yarı Final
17 Aralık 2022 VakıfBank: 3 – Eczacıbaşı Dynavit: 0 VakıfBank ikinci, Eczacıbaşı Dynavit 3.

FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası Tarihi ve Katılan Türk Takımları

Bu yıl 16. kez düzenlenen FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası ilk kez 1991 yılında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde 8 takımın katılımıyla düzenlenen FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasında Sadia Sao Paulo takımı finalde bir başka Brezilya takımı Sao Caetano’yu 3-0 yenerek şampiyon olmuştu.

1992 yılında İtalya’nın Jesi kentinde ikinci kez organize edilen turnuvaya 8 takım katılmış ve finalde Brezilya’nın Minas Tenis Clube takımını 3-0 yenen İtalyan Teodar Ravenna takımı şampiyon olmuştu.

Bir yıl arada sonra 1994’de yine Brezilya’nın Sao Paulo kentinde 6 takımın katılımıyla düzenlenen 3,FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası finalinde İtalyan Matera takımını 3-0 yenen Brezilya temsilcisi Leite Moça Sorocaba takımı mutlu sona ulaşmıştı.

Ardından 2010 yılına kadar organizasyona ara verildi.

2010 Yılında Katar’ın başkenti Doha’da organize edilen turnuvaya 6 takım katıldı. Fenerbahçe Acıbadem Wild Card ile turnuvaya davet edildi. 6 takımın katıldığı şampiyonada temsilcimiz oynadığı 3 maçta rakiplerine set vermedi. Finalde Brezilya’nın Sollys Osasco takımını da 3-0 yenerek şampiyon oldu. Böylece FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasında ilk kez bir Türk Takımı yer almış ve ilk kez şampiyonluk yaşamış oldu.

2011 yılında Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen turnuvaya 6 takım katıldı. 2011 Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olarak katılan VakıfBank, finalde Rabıta Bakü’ye kaybedip gümüş madalya kazandı.

2012 Yılında Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen turnuvaya urnuvaya 6 takım katıldı. 2012 Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olarak katılan Fenerbahçe, yarı finalde Rabıta Bakü’ye kaybedip, Filipinler’in Lancheras de Catano takımını 3-0 yenerek bronz madalya kazandı.

2013 Yılında İsviçre’nin Zürih kentinde oynanan turnuvada 2013 CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak katılan VakıfBank, finalde Brezilya’nın Unilever Volei takımını 3-0 yenerek şampiyon oldu.

2014 Yılında İsviçre’nin Zürih kentinde oynanan turnuvada Türk takımı yer alamadı.

2015 Yılında İsviçre’nin Zürih kentinde oynanan turnuvada 2015 CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak katılan Eczacıbaşı VitrA, finalde Rusya’nın Dinamo Krasnodar takımını 3-1 yenerek şampiyon oldu.

2016 Yılında Filipinler’in Pasay kentinde düzenlenen turnuvaya turnuvaya 8 takım katıldı. Wild Card ile katılan Eczacıbaşı VitrA ve VakıfBank ülkemizi temsil ettiler. Finalde Pomi Casalmaggiore’yi 3-2 yenen Eczacıbaşı VitrA rek şampiyon olurken VakıfBank Volero Zürih’i yenerek bronz madalya kazanmıştı.

2017 Yılında Japonya’nın Kobe kentinde oynanan turnuvada turnuvaya 8 takım katıldı. VakıfBank 2017 CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonu, Eczacıbaşı VitrA ise Wild Car ile ülkemizi temsil ettiler. VakıfBank finalde Brezilya’nın Rexona Sesc Rio takımını 3-0 yenerek şampiyon olurken, Volero Zürih’e 3-2 yenilen Eczacıbaşı VitrA dördüncü oldu.

2018 Yılında Çin’in Shaoxing kentinde oynanan turnuvaya turnuvaya 8 takım katıldı. VakıfBank 2018 CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonu, Eczacıbaşı VitrA ise Wild Car ile ülkemizi temsil ettiler. VakıfBank finalde Brezilya’nın Minas Teniz Clube takımını 3-0 yenerek şampiyon olurken, bir başka Brezilya temsilcisi Praira Clube’ü 3-0 yenen Eczacıbaşı VitrA bronz madalya kazandı.

2019 Yılında Çin’in Shaoxing kentinde oynanan turnuvaya turnuvaya 8 takım katıldı. Wild Card ile katılan Eczacıbaşı VitrA ve VakıfBank ülkemizi temsil ettiler. Eczacıbaşı VitrA finalde İtalyan Conegliano’ya 3-1 kaybedip ikinci olurken, bir başka İtalyan Novara’yı 3-0 yenen VakıfBank 3. oldu.

2020‘de Pandemi sebebiyle turnuva düzenlenmedi.

2021‘de Ankara’da düzenlenen turnuvaya 6 takım katıldı. VakıfBank ev sahibi, Fenerbahçe Opet ise Wild Card ile ülkemizi temsil ettiler. Finale İtalya’nın conegliano takımını 3-2 yenen VakıfBank şampiyon olurken, Brezilya’nın Itambe Minas takımı 3-0 yene Fenerbahçe bronz madalya kazandı.

2022 yılında Antalya’da düzenlenen FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasında 6 takım yer aldı. Eczacıbaşı ev sahibi, VakıfBank ise 2022 CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak katıldılar. VakıfBank finalde Imoco Volley Coneglianı’ya 3-1 kaybedip ikinci olurken, Eczacıbaşlı Dynavir Gerdau Minas’ı 3-1 yenerek bronz madalya kazandı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu