Köşe Yazarları

VakıfBank THY’nin hatalarından yararlandı

Merhaba sevgili takipçilerimiz,

Vestel Venus Sultanlar Ligi 3. Haftası, VakıfBank – THY maçı ile sona erdi.

THY, üç köşe smaçörünü yabancı oyunculardan kurarak, köşe ağırlıklı oynayacağını belli etti.
THY, Havlickova payp atak için 6 numarada kalıyor ama bu o kadar iyi fikir değil bence. Hem defans yapmak, hem geriden payp atak yapmak Havlickova için sürekli ve kolay olmayacaktır fizik yapısından dolayı.
THY, servise karşı manşet iyi gelince hep dediğim gibi Özge orta oyuncularını da rahat kullandı. Bu da THY’nı sete ortak yaptı.23/20 THY.. 23/23..24/25 VAKIFB.. THY çok basit hata yapınca sette ilk kez Vakıf öne geçti. Set sayılarında konsantre olamayan THY, seti basit hata ile 29/27 kaybetti..

VAKIFBANK, Kübra sakatlığında Rasic’i kullanmak zorunda kalınca ,pasör Cansu ile başlamak zorunda kaldı. Setin ortasında Maya/Gözde ikili değişikliği üç pozisyonda işe yaramadı.4 numara smaçörde Ebrar yerine Meliha’yi tercih etti Giovanni.

Daha önce söylemiştim Haak bu sene kariyer yapacak şekilde çalıştırılıp, oynatılacak..Ebrar’ın gelişmesi, pasör çaprazı oynaması şuan hiç düşünülmüyor Giovanni tarafından. Maç THY ile olmasına rağmen tüm final sayıları Haak ile yapacaklar. VAKIFBANK, kendi sahasında ve daha rahat oynaması gereken maçta çok basit hata yapması THY’nın işini kolaylaştırdı..

2.set,
THY 12/10 öndeyken teknik molada antrenör Suphi’nin İngilizce konuşması kimleri uyardığı, kimlerin ağırlıklı oynayacağını da belli ediyor aslında..
14/11 THY.. Meliha/Ebrar değişti..
Maçta Haak’ın en skorer olma sebebinin önemli bir nedeni THY’nin orta oyuncularının blokta çaprazı doğru kapatamaması. Haak da devamlı çapraz atakla skorda VakıfBank’ı oyunda tutuyor.
17/19 VAKIFB.. 0/6 VAKIFB serisi THY’nin konsantrasyon eksikliği demek çok iyimserlik olur. Alınan manşeti rakibin en zayıf bloğunun olduğu yerden yapmamak, Buijs’ i daha fazla hücumda kullanmamak THY’nin hatalarıydı diyebiliriz. Bu arada 6 oyuncu değişikliğinin bitmesi ve Ada’nın orta oyuncu olarak kalması kenar yönetimin büyük hatası oldu. Sultanlar Ligi’nde bu hata yapılmamalı.
23/24 VAKIFBANK. Cansu-Gözde…Haak-Maya…1 sayı için çok lüks olan bir ikili değişiklik de sonuç verdi..23/25 VAKIFB setleri 2/0 yaptı..

3.set,
12/7 THY. Her set önde giderken son bölümleri yanlış yönetilip, yanlış oynamaktan kazanabilecekleri iki seti, belki maçı kaybetmek çok yazık Bu sette Buijs’e istediği biraz yüksek topları atınca skor katkısı olmaya başladı.12/8 VAKIFBANK. Cansu-Gözde…Haak-Maya..
THY serviste Havlickova/Şeyma değişikliği çok gereksiz. Şeyma’yı arkada son sayılarda servis karşılama için Buijs yada Madi ile değişiklik için kullanmak daha doğru olacaktır.
VAKIFBANK 3.sette orta oyuncuları devreye soktu. Çünkü THY’nin zayıf bloğu orta oyuncuları. 15/10 THY önde iken, 16/16’ya gelmesi taktik olarak yanlışların olduğunu gösteriyor. THY’nin 21/19 öne geçtiği sette Haak oyun dışındayken 4 numara smaçörleri Buijs’in ortaya bloğa yardıma gitmesi uyarısı yapılmaması taktik hata oldu. Gözde’nin atak yapmadığı ve pasın ortaya atılma olasılığı bu önlemi aldırmalıydı.
Her üç sette de önde giden fakat çok fazla taktik, basit hatalar yapan THY, VAKIFBANK’ı yenebilme olasılığını da kaybetmiş oldu..23/25 VAKIFBANK.

Maçla ilgili bazı rakamları paylaşmak işitiyorum:

VakıfBank 3 – 0 THY

#Vkf
Isabelle Haak 22 Sayı / %55 ( 4 Blok )
Milena Rasić 14 Sayı / %88
Gabi 13 Sayı / %32 ( 4 blok , 1 ace )
Zehra Güneş 9 Sayı / %78 ( 2 blok )
#Thy
Anne Buijs 14 Sayı / %37 ( 1 blok )
Aneta 14 sayı /%34 ( 1 ace )
Madison Kingdon 11 Sayı / %43 ( 1 ace )
Ceylan Arisan 7 sayı / %58

Kaynak; Samet Yavuz. Kendisine teşekkür ederim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Saygılarımla,

Osman Uraner

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu