Köşe YazarlarıManşet

Vefa, Sosyal Sorumluluk ve Şampiyonluk: Bodrumspor

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Bodrum'da hedefi Sultanlar Ligi olan bir projeden bahsetti.

Kıymetli Okurlarımız,

16 Mayıs 1919’da İstanbul’da başlayan seyahatte bir milletin kaderini değiştirecek olan vapurda, bir ulusun özgürlük hasretini, bir milletin kararlılığını, bir ülkenin yarınlarını da yanına alarak yola çıkan Mustafa Kemal’in kurtuluş mücadelesini başlatacağı gün olan 19 Mayıs 1919’un, Milli Mücadele’nin 103. Yılındayız.

19 Mayıs, daha İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkmadan vatan savunması ve kurtuluşunun ülkenin gençlerinde olduğunu belirten Mustafa Kemal, ülkeyi düşmandan temizledikten sonra Samsun’a ayak bastığı günü Gençlik ve Spor Bayramı olarak Türk Gençliği ’ne armağan ettiği gündür .

Bir günlük gecikmeyle de olsa19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum.

Bugün sizlere oldukça faklı bir sosyal sorumluluk projesinden bahsedeceğim.

Türkiye’nin dünyada en çok tanınan ve beğenilen turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum, sportif faaliyetlerde de doğal olarak yaz sporlarının tercih edildiği bir bölgemiz.
İlçenin ekonomisi turizme bağlı olduğundan, ticari ve sportif hayat da yaz mevsimde hareketlilik kazanıyor.
Geçim kaynağı olarak turizm ve su sporlarının öne çıktığı Bodrum’da yaşayan çocukların spor yapma tercihleri de doğal olarak bu sporlara yöneliyor.

Bodrum’da Neden Voleybol Olmasın?

15 Yıl voleybol oynadıktan sonra 1971 yılında antrenörlük yapmaya başlayan, Bursaspor, Taçspor, Sarıyer, Yeşilyurt, Beşiktaş, Fenerbahçe ile Azerbaycan’da takımlar çalıştıran; Yıldız, Genç ve A Milli takımlarda da 20 yıl görev yapan Adnan Kıstak, Bodrum’a yerleştikten sonra tabiri caizse rahat duramıyor!
Bölgede, özellikle kız çocuklarının mevsimsel olarak ekonomiye katkı yaptıklarını ancak geleceklerine yönelik planlamalarında eksiklik olduğunu gören Kıstak, çocukların spor yaparak sosyal ve kültürel anlamda daha iyi yerlerde olabileceğini düşünüp en iyi bildiği şey olan voleybolun cazibesinden yararlanmak istiyor.

“Bir ilçeyi tanıtmanın en iyi yolu spordur”

Düşüncelerini Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ileten deneyimli koç, “Bir ilçeyi tanıtmanın en iyi yolu spordur” diyen bir başkanla karşılaşınca da kolları sıvamış. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan ve Bodrum Belediyesi ile esnaf ve şirketlerin desteğini alarak açılan ücretsiz voleybol okuluna kız çocukları akın edince Adnan Kıstak’ın da keyif yerine gelmiş.

Az önce de dedim gibi, Adnan Kıstak bu, rahat duramaz ki! Ömrünü voleybola adayan Kıstak, kendisi gibi bu projeye inanan başta Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras olmak üzere yakın arkadaşı Saygun Keskin’le birlikte Bodrumspor Kulüp Başkanı Rıza Karakaya’nın desteğini alarak yeşil beyazlı kulübün voleybol şubesi için hedefi Sultanlar Ligi olarak açıklayınca halkın ilgisi daha da artmış.

Yarışma Hakkı Almak Yerine Bölgesel Lig’den Başladılar

Deneyimli antrenör Adnan Kıstak, bu projesini yıllarca çalıştırdığı kulüplerde yetiştirdiği Milli voleybolculara anlatınca olayın şekli bambaşka bir hal alıyor!
Milli Voleybolcularımızdan Yeliz Başa, Deniz Hakyemez, Ülkü Burcu Genç, Ecem Şahin ile Pelin Ecem Katılmış, İdil Ulusoy, Ecem İsfendiyaroğlu, Bade Keskin, Egem Özgün gibi voleybolcular, hiçbir maddi karşılık beklemeden, öncelikle hocalarına vefa ardından da kız çocuklarına olan sorumlulukları gereği koşa koşa Bodrum’a gelmişler.
Efsane kadroyla tribünleri dolduran yeşil beyazlılar, Bölgesel Lig’de üçte üç yaparak final etabına kalmayı başardı. 2.Lig’e yükseldikleri takdirde tamamı ücretsiz olarak okulda yetiştirilen Bodrumlu kızlardan oluşan takımla mücadele etmeyi amaçlıyorlar!

Bodrumspor Tarih Yazacak

Tarihin babası olarak bilinen Bodrumlu Herodot gibi Adnan Kıstak ve ekibi de tarih yazmaya hazırlanıyor. Dünyanın ilk bilinen kadın amirali Bodrumlu 1.Artemisia’dan sonra Bodrumun kızları da Sultanlar Ligi hedefine doğru ilerleyerek tarihe geçmek istiyor.

Kıymetli Okurlarımız,
Bu haftalık da saha dışından içine doğru uzanan, sosyal sorumluluk ve vefa duygularıyla örülmüş, güzel yürekli voleybol insanlarından ‘Haberiniz Olsun’ istedim.
Hedeflerine giden bu vefa ve duyarlılık dolu projede emeği geçenleri tebrik ediyor; kendilerine başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu