Dünya

Vicky Yeni Pozisyonuna Hazır

2019 Uluslararası sezonunda Arjantin’in kadın milli takımını izleyen herkes muhtemelen pasör Victoria ‘Vicky’ Mayer’i takip etti o genç yaşlarına rağmen bir süredir Güney Amerikalılarla birlikteydi.
Ancak, bu sadece Las Panteras ile ilk sezonuydu ve 18 yaşındayken pasör baş antrenör Hernan Ferraro’nun beklentilerini karşıladı. Ülkenin genç takımları ile 2018’de U-20 Güney Amerika Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmalarına yardımcı olan performansları vaat ettikten sonra gözler onu aramaya başladı. Ve yıl sergilediği performans ile izleyenleri hayal kırıklığına uğratmadı.
Ferraro Mayer’in oyununa olan güveni o kadar yüksekti ki, koç takımla ilk sezonunda genç pasöre ilk turnuvasında ilk altıda yer verdi.
“Kesinlikle ilk turnuvamda oyuna başlamayı beklemiyordum” diye kabul etti. “Ama eğitim kampımızda Ferraro beni oynamaya hazırladığını söylemişti. Ona güvendim ve tecrübeli oyuncularımız yolun her adımında beni desteklediler, çünkü çok gergindim. Bu bana çok güven verdi ve deneyimlerine güvenmek süper cesaret vericiydi.

”Bu turnuvadan Arjantinliler doğrudan Peru Lima’daki Pan-Amerikan Oyunlarına gittiler. Mayer, ilk altıdaki yerini korudu ve hatta turnuvanın En İyi Oyuncusu seçildi ve ekibinin Güney Amerikalı rakipleri Brezilya’yı yenerek bronz madalya dolayısı ile etkinlikte ilk madalyasını kazanmasına yardımcı oldu.
“Harika bir deneyimdi,” diye ekledi Mayer. “Mini Olimpiyat Oyunları gibiydi. Köydeki birçok voleybolcu ile iletişim halindeydik ve orada olmak bir rüya gibiydi. Her zaman altın için mücadele ediyoruz ancak bu bronz madalya gerçekten önemliydi ve çok çalışmaya devam edersek daha da fazlasını başarabileceğimiz konusunda bize daha fazla güven verdi.
”O sırada bilmediği şey, Arjantin milli takımındaki genç voleybolcunun kariyerinin en önemli anının henüz gelmediğiydi. Birkaç ay sonra, Ocak ayı başında Arjantinliler Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya son girişimleri için Kolombiya Bogota’ya gittiler.
Peru ve Venezuela’yı ilk iki maçında üç sette yendikten sonra, Mayer ve takım arkadaşları, Olimpiyat elemelerine ilişkin kaderlerine karar verecek olan maçta ev sahipleriyle karşılaştılar. Bir başka üstün performansla, pasör Arjantinlileri ikinci kez üst üste Olimpiyat’a gitmelerini sağlayan 3-1 lik galibiyete götürdü.
“Bunlar çok gergin günlerdi,” diyor 19 yaşındaki Mayer. “Oimpiyata gidebilmek için son şansımız olduğunu biliyorduk ve turnuvaya çok iyi hazırlandık. Kolombiya iyi voleybol oynuyordu, evlerindeydiler ve ilk Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanmak için motive olmuşlardı. Salon doluydu ve zar zor iletişim kurabiliyorduk, ancak tecrübeli oyuncularımız bizi çok iyi motive etti bu yüzden ne olursa olsun sahip olduğumuz ve sonuna kadar savaşacağımız her şeyi vereceğimizi biliyorduk. ”
Gelecek yıl Tokyo’da Mayer 20 yaşında olacak ve büyük olasılıkla Rio 2016 Oyunları’nda elde ettikleri dokuzunculuktan daha iyi bir derece için  iddialı bir Arjantin takımına liderlik etme sorumluluğuna sahip olacak.
Göreceli deneyim eksikliğine rağmen, Mayer zaten eski bir pasör olan Ferraro ve Olympian’ın güvenini kazanmış görünüyor. Mayer  zaten top dağıtımında mükemmel ve aynı zamanda harika bir pasör ancak oyunda hala kullanması gereken çok fazla potansiyel var.
“Çok talep ediyor, ama aynı zamanda kavramları konusunda da çok açık ve tutarlı ve bu da işleri kolaylaştırıyor. “Sevdiğim bir şey, bize sadece bunları yapmamızı söylemek yerine neden bir şeyler yaptığımızı açıklamak için zaman ayırmasıdır, bu da genç oyuncular için önemlidir. Her zaman hızlı oynamayı severim ve gerçekten beğendiğim pasör Conegliano’dan Joanna Wolosz. Geçen yıl Brezilya’da oynadım ve Macris Carneiro çok seyrettim. ”
Gelecek sezon Mayer, Reale Mutua Fenera Chieri ile sözleşme imzaladığından İtalya Ligi’nde oynayacak ve Polonyalı yıldızı izlemek için daha fazla fırsata sahip olacak. Bunun gelişiminde bir başka büyük adım olacağını umuyor.
“İtalya’da oynamak her zaman bir rüya idi” dedi pasör. “Bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak ve hepsinin tadını çıkarmak istiyorum. Hem oyuncu hem de kişi olarak öğrenmek ve büyümek için elimden geldiğince oynamak istiyorum. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu