Genel HaberlerManşet

VİDEO HABER: İlhami Şenyurt’tan Bir Rekor Daha

İlhami Şenyurt.
Uluslararası Voleybol Hakemimiz.
Halen Türkiye’nin en kıdemli erkek voleybol hakemi olan İlhami Şenyurt’un voleybol camiası tarafından bilinen birçok özelliği vardır.
Disiplin uygulamaları, tüm oyuncular tarafından çok iyi bilinen Şenyurt’un en büyük özelliklerinden biri de voleybol tarihine geçen rekorlara sahip olmasıdır.
Deneyimli hakemimiz ülkemizde yönettiği maçlarda iki kez 44-42 biten set sonuçları ile  kolayca hatırlanır.

Şenyurt ayrıca 2009-2021 Sezonunda oynanan o zamanki adıyla Teledünya Türkiye Kupası olan organizasyonda Kadınlar kategorisinde, ilk maçın 3-2 Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom üstünlüğü bittiği serinin ikinci maçında Başhakem olarak görev yaptı. Bu maçın normal süresi 3-2 Fenerbahçe Acıbadem üstünlüğü ile sonuçlanınca kupanın sayısı oynanan 6. setle belirlendi. Bu da İlhami Şenyurt’un 6 setlik maçı yöneten ilk voleybol hakemi olmasını sağladı.

Bu yılın sonunda aktif hakemlik kariyerini tamamlayacak olan İlhami Şenyurt, geçtiğimiz günlerde Sistem9 Yeşilyurt ile THY takımları arasında oynanan 2021 Kadınlar CEV Challenge Cup Yarı Final ikinci maçında Başhakem olarak görev yaparken, karşılaşmanın final setinde bir rekora daha imza attı.
Maçın beşinci setinde, skor 12-10 Sistem9 Yeşilyurt lehine iken THY takımının kullandığı servis ile başlayan rallide oyuncular tam 50 kez topa dokunarak inanılmaz bir voleybol keyfi yaşattılar. Hatta THY’den Ebrar Karakurt yere düşmekte olan topu ayağı ile bile çıkarttı. Maçı TRT Spor2’den canlı olarak anlatan spiker Mehmet Sevinç’in deyimi ile ‘Bu rallide herşey var’dı.
Topun tam 60 saniye havada kaldığı ralli, karşılaşmanın Başhakemi İlhami Şenyurt’un çaldığı rakip sahadaki topa müdahale kararı ile THY lehine sona erdi.

İki Türk takımının Finale çıkma mücadelesinde, maçın beşinci setinde, skor 12-10 (maçı kazanacak ekibin lehine) iken çaldığı bu cesur düdük, kariyerinin zirvesinde bulunan İlhami Şenyurt’un, bulunduğu noktaya nasıl geldiğini özetler gibiydi.

Yönettiği maçlarda iki kez 44-42’lik set sonuçlarına imza atmasının ardından 60 saniyelik bu uzun ralli ile yeni bir rekor kıran İlhami Şenyurt, iki Türk takımının Avrupa Kupasında oynadığı Yarı Final maçındaki hakkaniyetli yönetim ile arşivlere güzel bir maç da eklemiş oldu.
Sene sonunda aktif hakemlik kariyerini noktalayacak olan İlhami Şenyurt’a voleybola ve Türk Hakemliğine katkıları sebebiyle şimdiden teşekkür ediyoruz.

İşte O muhteşem ralli:

 

İlhami Şenyurt Kimdir?
Halen Türkiye’nin En Kıdemli A Klasman erkek voleybol hakemidir.

28.12.1966 doğumlu olan İlhami Şenyurt, 1989 yılında hakemliğe başladı. 1998 Yılında Sofya’da açılan kursu birincilikle bitiren İlhami Şenyurt Uluslararası Voleybol Hakemi oldu.  Avrupa Kupalarında yüzün üzerinde maçta ülkemizi temsil etti. İngiltere’de Avrupa Kupası maçı yöneten ilk Türk Hakemidir. Son olarak İspanya’da 2019 Haziran ayında Tarragona kentinde organize edilen Akdeniz Oyunları’nda görev yaptı. İktisat Fakültesi mezunu olan Şenyurt, Marmara Üniversitesi Spor Yönetimi Yüksek Lisans mezunudur. Spor Pazarlaması konusunda “master” derecesi olan ve evli bir kız babası olan deneyimli hakemin 6.000 adet civarında spor rozeti koleksiyonu bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Voleybolu Dünya’da ve Türkiye’de çok iyi takip eden, bu konuda ciddi bir arşiv oluşturmuş olan ve voleybol kamuoyunu en ayrıntılı şekilde bilgilendiren Savaş Eskigülek dostumuza teşekkür ederim.

    Aydın Yolaç büyüğümün güzel yorumuna ve aday hakemlik günlerimden bu güne bana göstermiş olduğu desteklere çok teşekkür ederim.

  2. İlhami, ulusal (milli) hakem iken İstanbul’da yapılan bir voleybol panelinde eski uluslararası bir hakemimiz tarafından artık İstanbul’da İyi hakem yetişmiyor diye il temsilcisi olarak beni eleştirirken bende “bekleyin çok iyi bir hakem geliyor ve adida İlhami Şenyurt’ demiştim.Ne kadar doğru söylemiş, beni mahcup etmedin İlhami, sana ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu