AltyapılarGenel HaberlerManşet

VİDEO HABER: THY Altyapı oyuncularına mental gelişim projesi başlattı

THY altyapılarında voleybol hayatına devam eden 32 sporcuya mental gelişim projesi başlatıldı. Projeyi yürüten Prof. Dr. Rıdvan Ekmekçi şu açıklamaları yaptı.

Proje sporcuların genetik testlerini de içeren, dikkat, konsantrasyon, reaksiyon, stres ve sinir sistemi durum testlerinden oluşmaktadır. Testlerin sonucuna göre sporculara zihinsel antrenman protokolü oluşturularak 3 ay boyunca uygulamalar yapılacak ve gelişimleri takip edilecektir. Bu süreçte altyapı antrenörleri, kondisyoner ve diyetisyenlerin de katıldığı seminerler gerçekleştirilerek hem bilgilendirme yapılacak hem de bilgi paylaşımı gerçekleştirilecektir. Ayrıca sporcu velileriyle de seminerler düzenlenecek ve sporcu velisi olmanın öneminden ve sporcuların profesyonel spor yaşamına hazırlanmasında ailelere düşen sorumluluklar anlatılacaktır.

Proje sürecinde altyapı takımlarının antrenmanlarında ölçümler periyodik olarak sürdürülecek ve müsabakaları izlenerek gözlemler yapılacaktır. Sporcularla yapılacak eğitim toplantılarının yanında bireysel görüşmeler de gerçekleştirilerek sporcuların bireysel gelişimine de katkı sağlanacaktır. Bütün bunların yanında sporcuların kariyer yönetimleri konusunda da danışmanlık verilerek geleceğe hazırlanacaklar.

 

Seminer konuları:

Spor psikolojisi
Dikkat ve konsantrasyon uygulamaları
Beyin ve beden ilişkisi
Zihinsel antrenman
Stres yönetimi
Sporcu velisi olmak
Uyku ve beslenmenin önemi
Meditasyonun faydaları
Mindfulness
İletişim ve beden dili

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu