DünyaGenel HaberlerManşet

VNL’de Finali Nurper Özbar Yönetecek

Ankara’da bugün oynanacak 3.’lük ve final maçları ile sona erecek olan 2022 FIVB Voleybol Milletler Ligi (VNL) ‘de Filenin Sultanları Sırbistan’la bronz madalya mücadelesi yaparken, Brezilya – İtalya finalini ise Uluslararası Voleybol Hakemimiz Prof. Dr. Nurper Özbar Başhakem olarak yönetecek.

2022 FIVB Milletler Ligi’nin başından bu yana Erkekler kategorisinde 2. hafta maçlarında Filipinler’de, Kadınlar  kategorisi 1. hafta maçlarında ABD,  2. hafta maçlarında Filipinler ve 4. hafta final etabında Ankara’da düdük çalan Nurper Özbar, 17 Temmuz Pazar günü Brezilya ile İtalya arasında oynanacak final maçında da Başhakem olarak görev yapacak. Nurper Özbar’ın yardımcılığını ise Arjantinli Karina Rene yapacak.

Bilindiği gibi Dünya Voleybol Federasyonu (FIVB), VNL Kadınlar Final Etabında sadece kadın hakemlere görev vereceğini açıklamış ve Ankara’daki Final Etabındaki tüm maçlarda kadın hakemler düdük çalmıştı.

Uluslararası alanda ülkemizi başarı ile temsil eden Prof. Dr. Nurper Özbar’a Final maçında başarılar dileriz.

Voleybol Aktüel

Prof. Dr. Nurper ÖZBAR Kimdir?

1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Pendik Lisesi’nde öğrenimini tamamladı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girdi. Lisans eğitimini Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve okul birincisi olarak 1999 yılında tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek Lisansını 2002 yılında, Doktora eğitimini ise 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı. “UEFA A” lisanslı futbol antrenörü ve Uluslararası Voleybol Hakemidir.
Ulusal ve uluslararası hakemlik dergilerde yayınlanmış birçok makalesi, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş birçok bildirisi bulunmaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan “Çocuğunuz için Futbol” ve Ergün Yayınevi tarafından basılan “Çocuklarda Psikomotor Gelişim” isimli kitapları bulunmaktadır.

1996-1997 sezonunda başladığı voleybol hakemliği kariyerini 2008 yılında Uluslararası hakemlik kursunu başarı ile tamamlayarak taçlandırdı. 2012 yılında FIVB kokartını takmaya hak kazandı ve Uluslararası Voleybol Hakemi olarak yurt içi ve yurt dışında birçok müsabakada görev aldı.

Peru’da düzenlenen 2015 FIVB U-18 Kadınlar Dünya Şampiyonasında Final müsabakasını,

Montrö’de düzenlenen 2016 Dünya Mastırlar Voleybol Liginde Final müsabakasını,

Meksika’da düzenlenen 2017 FIVB U-20 Kadınlar Dünya Şampiyonasında Final müsabakasını ve

2018 Haziran ayında Macaristan’da oynanan Golden Lig Final müsabakasını yönetti.

Japonya’da düzenlenen 2018 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonasında ve 2019 yılında FIVB Kadınlar Dünya Kupasında görev aldı.

En son 2021 yılında Sırbistan’da düzenlenen Kadınlar Avrupa Şampiyonasında Final müsabakasında görev alma başarısını gösterdi.

2022 yılı Ocak ayında Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümünde Prof. Dr. Unvanı ile çalışmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu