Genel Haberler

Voleybol Antrenörlerinin Yeni Yardımcısı: Hudl Raporları

Hudl Raporları Voleybol Antrenörünün İstatistiklere İlişkin Yeni Bir Görünümü Sağlıyor

Voleybol ve istatistikler devamlı olarak beraber hareket eder. Her maçta, hücumu sayı ile sonlandırmayı, blok davranışlarını veya savunmadan çıkarılan top takibi yapan antrenörler söz konusudur. Bazıları için bu istatistikler yeterlidir. Bu bilgileri alıp takımlarıyla paylaşabilir ve bir sonraki maça geçebilirler.

Bazıları ise bu verileri bir adım daha ileri götürürler. Hücum oyuncunuzun bir maçta 16 sayı yapması harika görülebilir ama vuruş yüzdesi ne düzeydeydi? Maç sırasında ne kadar etkiliydiler? Bu önemli istatistiksel çıktıları verilere bağlamak, takım geliştirebilir.

Ardrey Kell Lisesi’nin (N.C.) kız voleybol takımının baş antrenörü Zoe Bell, sonuca neyin yol açtığını görmek için video ve istatistikler arasındaki bağlantıyı kullanarak ekibinin gerekli ayarlamaları yapmasına olanak tanıyor. Savunmadan çıkartılan her topu görebiliyordu ve sonra bu onların savunma konumunu gösteriyordu.

Aynı zamanda oyuncularına durumları açıklamak, onların videoyu kullanma yeteneği de kazanmasını sağlıyor. “Sözlü anlatımla öğrenen oyuncular olduğu gibi görsel anlatımla da öğrenebilen bazı oyuncular da vardır. Belki oyunculardan birisinin isabet yüzdesi başka birininkinden çok daha iyidir ve o zaman bunları değiştirmek olasıdır.

Videoyu istatistik ile görme yeteneği her iki şekilde de çalışır. Bell’e öğretme fırsatı verir, ancak sporcuya maç sırasında gördüklerini ifade etmesi için bir yol verebilir. Bu ilişki, güven inşa etmek ve iletişim hatları açmak için çok önemlidir.
Verilerin incelenmesiyle Bell, belirli sorunlara neyin neden olabileceğini hızlı bir şekilde belirleyebilir ve anında ayarlamalar yapabilir. Dahası, Bell rotasyonlar, bloklar ve destekli bloklar için servis ve vuruş yüzdelerini ve hataları görebilir. Uyguladıkları rotasyon sayı kaybetmelerine neden oluyorsa bunu değiştirmek zorunda olabilir. Ya da belki üçüncü rotasyon takımın en kötü rotasyonuysa, dördüncü rotasyona geçerler.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu