Köşe YazarlarıManşetÜst Manşet

Voleybol Deyip Geçme

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Öncelikle şimdiden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor; başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere 100.yılına eriştiğimiz bağımsızlık mücadelemizde canlarını veren aziz şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anarak başlamak istiyorum. Nice 100 yıllara..

Voleybol liglerinde haftalar ilerliyor, maçların temposu artıyor, özellikle derbi mücadelelerinde salonu dolduran voleybolseverler, dünyanın en iyi oyuncularının mücadelesini keyifle izliyor.
Bildiğiniz gibi voleybol maçları için sık sık seyahat eder, Anadolu’nun çeşitli yerlerine giderek oralardaki voleybol sevgisini ve voleybolun o bölgeye yaptığı katkıyı gözlemlerim.
Bugünkü yazımda, geçen hafta sonu gittiğim Erzin’de voleybolun bölgeye ve özellikle çocuklara olumlu etkisinden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Asrın felaketi 6 Şubat depreminde en büyük yıkım ve kayıpları veren Hatay ilimizin Erzin ilçesinde Yeşilkent Spor Kulübü bölge halkına moral vermeye devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi deprem sonrası İlçe Gençlik Spor Müdürü Hanifi Demirkıran ve Yeşilkent Spor Kulübü antrenörleri ücretsiz olarak voleybol okulu açarak Erzin’de yaşayan çocuklarımızın yaşadıkları travmayı atlatmalarında voleybolu kullanmışlardı. Yaklaşık 4 ay boyunca o sıcaklarda yorulmadan kursa gelen çocuklara her türlü imkanı veren Erzin Belediyesi, İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü ve Yeşilkent Spor Kulübü antrenörleri teşekkürün en büyüğünü hak ettiler.
Erzin, Türkiye’nin en çok narenciye yetiştirilen yeri. Bir anlamda narenciyenin başkenti.  Yani şehrin ekonomisinin en önemli ürünü narenciye. Kenti Alpaslan Endüstri Erkekler Voleybol 1.Ligi’nde temsil eden Yeşilkent Spor, deprem sonrası kentte yaşanan ekonomik sıkıntılara çözüm olmak ve Erzin’in hayat damarı narenciyeyi tüm ülkeye duyurmak amacıyla kulübün ismini Erzin Narenciyesi Yeşilkent Spor olarak değiştirdi.
Sezona Hakkâri deplasmanında 3-0’lık galibiyetle başlayan turuncu beyazlılar, ikinci maçını kendi evinde oynadı. Kulüp, kentin yegane eğlencesi olan voleybolu, salona gelemeyenler ve il dışındaki hemşerileri için televizyondan naklen yayınlattı. Bendeniz de bölgeye ve voleybola katkı sağlamak amacıyla hiçbir ücret talep etmeden naklen yayının anlatımını yaptım.
Ligin ikinci haftasında Diyarbakır temsilcisi Yenişehir Belediyespor’u konuk eden Erzin Narenciyesi Yeşilkent Spor, depremden sonra kendi saha ve seyircisi önünde ilk maçına çıktı.
Erzin, yoğun göç alan bir yer. Özellikle meyve sökümü zamanında geçici işçi olarak çevre illerden çok sayıda göçmen gelir.  Diyarbakır’dan gelen göçmenlerden bazıları Erzin’de yerleşik düzene de geçmişler. Böyle olunca da Diyarbakır takımı şehre gelince maçın önemi daha artmış oldu.
Maç günü Erzinli çocukları bir de sürpriz bekliyordu. Aktardığı kaynaklarla adeta kulübe can suyu olan Özgür Emlak sahibi Abdullah Özmen, çocukları unutmadı. Porti ismini verdikleri bir maskot hazırlattı.
Maç günü Porti’nin ortaya çıkmasıyla birlikte salon daha da şenlendi. Filistin’de yaşanan insanlık dramı sebebiyle TVF tarafından maçlarda müzik yayını yapılmamasıyla Porti’nin önemi daha da arttı. Her zaman olduğu gibi salonda yine öğrenci çocuklar vardı ve Porti onların neşe kaynağı oldu. Erzin Ortaokulu Fen Bilimleri öğretmeni Gamze Yılmaz’ın önderliğinde maça gelen çocuklar, voleybolcu ağabeylerinden çok Porti’ile ilgilendiler desem yeridir. Bu arada branşı spor olmadığı halde öğrencilerini voleybol maçına getiren Gamze öğretmeni yürekten tebrik ediyorum.

Kadrolarında yabancı oyuncu olmayan iki takımın mücadelesinden 3-0’lık galibiyetle ayrılan Erzin Narenciyesi Yeşilkent Spor liderliğini sürdürdü. Son düdükle birlikte Porti ve voleybolcu ağabeyleri ile fotoğraf çektirmek isteyen öğrenci kardeşlerimiz sahayı bir anda panayır yerine çevirdiler. Günün kahramanı Porti ve galip takım oyuncuları tüm çocuklarla fotoğraf çektirirken, bu sezon ilk maçına çıkan konuk ekip de Diyarbakırlı hemşerileri ile sahanın başka bir yerinde fotoğraf çektiriyordu. Fair Play’i bir yaşam şekli olduğunu düşünen biri olarak konuk ekip ve taraflarının Porti ve Erzinlilerle aynı fotoğraf karesinde yer almasını istedim. Bunun, konuksever Erzin halkı ve nezih bir spor olan voleybol adına çok anlamlı olacağını düşündüm. Sağ olsun, Yenişehir Belediyesi Spor Kulübü Voleybol Şube Sorumlusu Şaban Gültekin de beni kırmadı. Takımı ve taraftarlarıyla aynı karede yer aldı. Ortaya da bu harika görüntü çıktı.
Gittikleri bazı deplasmanlarda siyasi içerikli söylemlere maruz kaldıklarını bildiğim Diyarbakırlı kardeşlerimin Erzin’de bulundukları süre içinde rahat etmelerini sağlayan Erzin Kaymakamı Sayın Onur Özaydın’ı, Erzin Belediyesi’ni, İlçe Spor Müdürü ve personelini, Erzin Narenciyesi Yeşilkent Spor Kulübü yönetimini, kulübün sponsoru Abdullah Özmen’i ve turuncu beyaza gönül veren tüm taraftarları tebrik ederim. Bu arada, en ufak bir itirazın yaşanmadığı maçı başarıyla yöneten hakemler ve gözlemcimiz ile centilmence mücadele eden iki takım oyuncularını ayrıca tebrik ederim.

Kıymetli okurlarımız, gördüğünüz gibi voleybol deyip geçmemek lazım. Voleybol, insanları birbirine yaklaştıran, kültürleri ortaya çıkarıp farklılıklarımızı zenginliğe çeviren, çocukları spora yönelten etki yaratıyor. Şehri tanıtıyor, ekonomisine destek oluyor.

Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu