Röportaj

Voleybol Geri Dönüyor

Kuzbass KEMEROVO, Avrupa’nın en seçkin yarışması olan CEV Şampiyonlar Ligi’nde  Yarı Finale yükselmişti. Ancak Coronavirüs salgını sporu tüm dünyada durma noktasına getirdiği için daha fazla ilerleyemediler. Bir yandan normallerin geri dönmesini beklerken, son zamanlarda ne yaptığını ve rekabetçi sporun geri dönüşü için ne plan yaptığını anlamak için libero Lauri Kerminen’e ulaştık.

Şu anda neredesin? Rusya lig Playoff’larının iptali sonrasında koronavirüs pandemisi nedeniyle bu zamanları nasıl geçiriyorsunuz?
Şu anda ailemle birlikte Finlandiya’da evdeyim. Bu zamanı ailemle ve yakın arkadaşlarımla geçiriyorum ve elbette kendimi aktif tutmak için de pratik yapıyorum!

İlk Şampiyonlar Ligi sezonunuzda, siz ve Kuzbass, CEV yarışmanın geri kalanını iptal etmek zorunda kalmadan yarı finale ulaştınız. Bu deneyimden ne dersler alıyorsunuz?
Tabii ki, artık yarı finalleri oynayamayacağımızı duymak üzüntü verici idi, ancak bu koşullar altında doğru karardı! Avrupa çapında en iyi takımlara ve çok gürültülü hayranlara karşı oynamak çılgınca iyi bir deneyim oldu! Umarım bu deneyimi bir gün tekrarlayabilirim! Elbette, bu ilk Şampiyonlar Ligi yılını tüm hayatım boyunca hatırlayacağım!

Rus Süper Ligi ve Avrupa’nın seçkin kulüp yarışmasına katılmakla ne kadar ve ne şekilde bir oyuncu olarak evrildiniz?

Rusya’ya  geldiğimden beri büyük adımlar atıyorum. Tabii ki, iyi oyuncularla antrenman yaptığınız ve dünyanın en iyi takımlarına karşı oynadığınızda, bu sizi daha iyi hale getirir! Son iki yıldaki gelişimime gelince, oyundaki bir durumu tanımak, küçük şeyler yapmak ve mükemmelliğe gitmek gibi zihinsel şeylerle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Genç oyuncuları libero olarak oynamaya motive etmek bazen zor olabilir. Bunu nasıl deneyimlersiniz, belki deneyimlerinizden bazı küçük “sırlar” paylaşırsınız?
Gençken de aynı sorunu yaşadım, çünkü her zaman topa vurmak istedim. Bence gençken, ne istersen yapmalısın, pasör, libero vb … Yani farklı sporlar da oynayabilirsiniz! Yaşlandıkça, gerçekten ne yapmaktan hoşlandığınızı bilecek ve karar vereceksiniz! Çok yönlü olmak iyidir! Paylaşacak gerçek bir sırrım yok, sadece yapmak istediğinizi yapın ve tadını çıkarın!

Finlandiya, 2021’de EuroVolley’e ev sahipliği yapacak. Şahsen, milli takımınız için ve ülkenizdeki oyunun popülaritesini arttırmak için ne bekliyorsunuz?
Evet, gelecek yıl bu büyük etkinliğe ev sahipliği yapacağız. Şu anda ne beklediğimi söylemek zor, ama umarım en iyi Voleybolumuzu oynayabilir ve Voleybol’un ilginç bir spor olduğunu izleyen insanlara gösterebiliriz! Dahası, daha genç (neden daha büyük olmasa da) Voleybol’u motive edebileceğimizi umuyorum.

Son olarak, karantina ve benzeri görülmemiş belirsizlik dönemlerinde Voleybol taraftarlarına mesajınız nedir?

Sadece güvenli ve pozitif kalmaya çalışın, bunu sadece birlikte geçireceğiz! Biz geri geliyoruz ve Voleybol geri geliyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu