ManşetRöportaj

‘Voleybol Guidetti Ailesinin damarlarında yaşıyor’

Ettore Guidetti ile Guidetti ailesi ile voleybol hakkında konuştuk.

38 Yıl sonra İsveç Milli Takımını Avrupa Voleybol Şampiyonası’na taşıyan ve yer aldığı grupta Filenin Sultanları ile birlikte Çeyrek Finale çıkmayı başaran Ettore Guidetti ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Guidetti ailesinden Türk Voleyboluna kadar bir çok paylaşımda bulunan Ettore Guidetti’ye teşekkür edip bu keyifli söyleşiyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Merhaba,
Öncelikle Voleybol Aktüel olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İnternet sitemizin klasik sorusu ile başlamak istiyoruz. Ettore Guidetti kimdir ve voleybol kariyeri nasıl başladı?

Antrenörlüğe 19 yaşında başlamış bir voleybol antrenörüyüm. Profesyonel antrenör olarak bu benim 28. senem fakat üniversitede Hukuk Fakültesinden mezun oldum.

Antrenörlük kariyerinizde bir çok İtalyan takımını çalıştırdınız. İtalya dışındaki ilk ve milli takım antrenörlüğündeki ilk göreviniz ile ilgili teklif nasıl gelişti?

İtalya dışındaki ilk deneyimim Polonya’da, Legionowo’da 2015 yılındaydı ve sıralamada altıncı olduk. İsveç’te RIG ve NT’ye başvurdum ve Uluslararası İsveç Komitesi tarafından seçildim. Üç yıl önce milli takım ile çalışmaya başladım ve bu sene RIG’i çalıştırmaya karar verdim.

İsveç 38 yıl sonra Avrupa Şampiyonası’na katıldı. Başarının sırrı ve Ettore Guidettinin farkı neydi?

Çağrımıza tüm oyuncular evet cevabını verdi ve alçakgönüllülük ile hepsi birlikte çok çalıştı.

Guidetti ailesinin çoğu voleybola hizmet ediyor. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz? Guidetti ailesi voleybol için mi yaratıldı?

Voleybol bizim damarlarımızda yaşıyor, babadan oğula geçen bir gelenek. Abartılı konuşmuyorum akrabalarımın %90’ı voleybolun içinde.

Giovanni ve sizin babanız voleybolda antrenör olarak görev yapıyor. İki jenerasyon bir araya geldiğinde voleybol ve antrenörlük üzerine konuşuyor mu, konuşuyorsa içeriği nedir?

Tabii ki voleybol konuşuyoruz. Modena’ya babamın ve amcamın yanına gittiğimde, yine onlardan tavsiye almak için buluşacağım.

İki kuşağın voleybol mentalitesini kıyaslamanızı istesek bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

Babam ve amcam voleybolun devleri. Bu bir nesil meselesi değil onlar kendilerini çok iyi güncelleyerek hayatlarını sürdürüyorlar.

Giovanni Guidettinin liglerimizdeki maçlarını izlediğinizden eminiz. Türkiyedeki kariyeri hakkında ne söylemek istersiniz?

Kariyeri inanılmaz, Giovanni dünyadaki en iyi ve en önemli antrenörlerden birisi.

Guidetti ile voleybol mentalitenizi kıyaslayabilir misiniz?

Giovanni özellikle defans blok korelasyonu konusunda benim için ilham kaynağı diyebilirim.

Giovanni maçlarda çok hırslı ve heyecanlı. Bu Giovanniye özel bir durum mu yoksa tüm Giovanni ailesinde aynı durum benzer mi?

Bazen ufak tefek tepkilerimi saymazsak ben maçlarda daha sakinim.

VakıfBankda oynayan oyuncular maç ve zafer sonrasında, Giovanninin sevinmelerine bile izin vermediğini ifade ediyor. Aynı hırs ile maç bittiği gibi bir sonraki maç için oyuncularımızın çalışmasını teşvik mi edersiniz yoksa zaferi kutlamaları için onlara izin mi verirsiniz?

Bizde de böyle şeyle olabiliyor. Mesela Avrupa elemesinden sonra, pandemi şartları gereği uygulanan fanus sistemi yüzünden kızlar bu başarıyı otelde kutladılar. Bu tarz kutlama için en doğru en doğru zaman ve yöntem buydu bana göre.  Onlarla tost yedim ve odama çıktım. Genel olarak kazandığımız maçlardan sonra kutlamada iyi değilim, bir sonraki maçlar için çalışmayı tercih ederim.

İsveç milli takımının yıldızı Isabelle Haak VakıfBankta oynuyor. Milli takımında antrenörü görev yaptığınızda VakıfBanka transferi konusunda, O’na tavsiye verdiniz mi? Haak’ın Türkiyedeki kariyerini ve Giovanni ile performansını ve gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

VakıfBank’ta çok gelişti. Smaçta daha yükseğe çıkıyor ve blok ile defansı daha iyi olduğu gibi daha da iyi servis atıyor. Giovanni ile çıtayı ne kadar yükselttiği çok belirgin.

Son zamanlarda İtalya ve Rus takımlarının Avrupa Kupası’ndaki dominantlığı Türk takımları ile yer değiştirdi. Türk takımlarının bu gelişimi hakkında ne söylemek istersiniz?

Türkiye liginin seviyesi son on yılda çok yükseldi. Bu da  oyuncuların ve dolayısıyla milli takımın seviyesini yükseltti.  Giovanni’nin 10 yıl önce gelmesinin tesadüf olduğunu düşünmüyorum.

Türk takımlarının yatırımını ve başarısını gördükten sonra Türkiyede bir takım çalıştırmayı düşünür müsünüz? Veya daha önce bir teklif aldınız mı?

Kışın Sultanlar Ligi‘ndeki bir takımdan teklif aldım fakat anlaşamadık kesinlikle Türkiye’de deneyim yaşamaktan memnun olurum.

Bildiğiniz üzere, Giovanni Guidetti hem VakıfBank‘ı hem de Türk Milli Takımı’nı çalıştırıyor. İsveç’te benzer bir kariyeri ister misiniz?

Hala İsveç’te RIG takımını çalıştırıyorum. RIG 16 ile 19 yaş aralığındaki en iyi kızların olduğu bir kulüp. Pratikte kalıcı genç milli takım da diyebiliriz.

Size tekrar dönecek olursak Ettore Guidetti kendi gelişimi için nasıl çalışıyor?

Oyuncularımın gelişimi için çalışmak ve her şeyi denemek, antrenör olarak gelişmek için çalışmak tek anahtardır.

Bu kadar zorlu ve başarı odaklı bir sporda stres ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Zihinsel antrenman programı uyguluyor musunuz?

Stres ile hiçbir problemim yok. Baskı altındayken genellikle biraz daha iyi performans gösteriyorum.

Ettore Guidetti bir gününü ve voleybol dışında neler yaptığını bize anlatabilir mi?

Koşuyorum ama genellikle bütün günüm voleybol ile geçiyor.

Son olarak özellikle Türk voleybol taraftarları için neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin bu yaz mücadele edeceği tüm turnuvalarda en iyi dileklerim onlarla, D Grubu’ndan birlikte çıkmak dileğiyle…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu