Köşe YazarlarıManşetÜst Manşet

Voleybol Kenti Balıkesir

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Geçen hafta bir Beden Eğitimi Öğretmeninin başarı hikayesiyle Trakya’ya uzanmıştık. Bugün ise Güney Marmara’da spor kenti olma yolunda çok önemli mesafe kaydeden Balıkesir’e gideceğiz.

Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmasına rağmen hem Marmara hem de Ege Denizine kıyısı olması sebebiyle yaz turizmine, oldukça ilgi gören kaplıcalarıyla da kış turizmine uygun bir kent Balıkesir. Yeşilin ve mavinin buluştuğu kent, Susurluk ayranı ve tostu ile de tanınıyor.
2014 Yılında Büyükşehir kimliği kazanan Balıkesir’de en çok rağbet gören spor dalı olan futbol bir dönem Türkiye’nin en üst liginde yer almayı başarmıştı. Son dönemlerde özellikle Bandırma’da basketbol en üst ligde yer bulmuştu. Balıkesir’de güreşin de önemli bir yeri vardır. Kurtdereli Mehmet Pehlivan anmadan geçmek istemedim.

 Spor Kenti Balıkesir

Milli Takımımızın yıldızlarından Ebrar Karakurt’un doğum yeri olan Balıkesir, tarihi, doğası, tarımsal ve hayvansal ürünleri ile ülkemize değer katarken, sportif ve sosyal yardımlaşma anlamında da önemli adımları atmaya devam ediyor.
Yerel yönetim olarak şehri tam bir gençlik ve spor kenti yapmaya çalışan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, son dönemlerde voleybola büyük önem veriyor. Ülkemizde spora en fazla yatırım yapan yerel yönetimlerden olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kendine bağlı 20 ilçede gerçekleştirdiği spor yatırımları ile dikkat çekiyor. Ayrıca il genelinde 900 okula, içinde 15 kalem malzeme bulunan spor eğitim seti desteği vermiş. Voleybol filesi ve topundan tutun da satranç takımına, düdükten badmintona kadar geniş bir ürün içeriğine sahip olan bu setin dışında ilde faaliyet gösteren spor kulüplerine de ayni ve nakti yardımlarda bulunmaya da devam ediyorlar.

İmkân Bizden, Oynamak Sizden

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz, gençliğe yapılan yatırımın asla karşılıksız kalmayacağını çok iyi bilen bir yönetici. Ülkemizin geleceği olan gençlerimizi her türlü kötü alışkanlıklardan ve olumsuzluklardan uzaklaştırmak amacıyla sporun gücünden yararlanan Başkan Yılmaz, Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı aracılığıyla düzenlenen organizasyonlara da çok önem veriyor.

Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı’nda Spor Şube Müdürü olarak yaklaşık üç yıldır görev yapan sevgili kardeşim Uğur Baysal, sporu tabana yaymak için mahalleler arası futbol, basketbol ve voleybol turnuvaları ile başladıkları etkinlikleri Mahalle Ligi olarak sürdürdüklerini belirtiyor. ‘Katılım sağlayan her takıma forma ve şort temin ediyoruz. Toplamda yaklaşık 40 bine yakın sporcu çocuğumuza dokunuyor ve dijital bağımlılıktan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Sadece bunu düşünmek bile güzel.’ diyen Uğur Baysal, voleybolun içinden gelen biri olarak da kentte voleybolun daha fazla yer bulması için Türkiye Voleybol Federasyonu’yla ulusal ve uluslararası ölçekli organizasyonlarda ortak çalışmalar yapıyor.

Plaj Voleybolunda Rekor Balıkesir’de

‘Türkiye’de plaj voleybolunda bir yılda en fazla organizasyon yapan il olarak birinciyiz’ diyen Uğur Baysal, geçen yıl 11 turnuvayı başarı ile gerçekleştirdiklerini söylerken, bu yıl da 10 turnuva için hazırlıklarını yaptıklarını belirtiyor.  ‘Geçen yıl ilk kez düzenlenen Plaj Voleybolu Kulüpler Avrupa Şampiyonası’na yaptığımız ev sahipliği Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV)’den tam not aldı. Gerçekten de TVF ile harika bir uyum yakalayıp Başkanımız Yücel Yılmaz’ın büyük desteği ile mükemmel bir ev sahipliği yaptık. Gelecek dönemde de faaliyetlerimize devam edeceğiz’ diyen Baysal, önemli bir müjdeyi de Aydınlık Gazetesi aracılığı ile duyurdu.

Olimpiyat Elemeleri Balıkesir’de

Uğur Baysal’ın Türk basınında ilk defa gazetemiz araçlığı ile açıkladığı müjde ise gerçekten büyük bir organizasyona ait.
Balıkesir, Plaj Voleybolu Olimpiyat Elemeleri’ne ev sahipliği yapacak. Ülkemizin tanıtımı ve plaj voleybolu açısından bakıldığında böylesine önemli bir etkinliğin de başarı ile gerçekleştirileceğine eminim.

Ama tüm bu faaliyetlerin yanında beni çok daha mutlu eden bir olayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, verdiği malzeme desteğini kent sınırlarının dışına da taşıdı. Deprem bölgesinde halkın yaşama umutla bağlanmasında önemli bir yeri olan Erzin Narenciyesi Yeşilkent Spor’u takip eden Başkan Yılmaz, Ankara’da tamamen tesadüfi bir şekilde kulüp yöneticileri ile karşılaşınca destek vermek istediklerini iletmiş. Kısıtlı imkanlarla Alpaslan Endüstri Erkekler Voleybol 1.Ligi B Grubu’nda şampiyonluk mücadelesi veren turuncu beyazlıların sezon başından beri eşofmanlarının olmadığını öğrenince de hemen harekete geçmiş. Çok kısa bir süre içinde 2 takım eşofman yaptırarak kulübe teslim eden Yılmaz Başkan ve ekibi Balıkesir’den Erzin’e gönül köprüsü kurdu.

Sporun ve iyiliğin kenti Balıkesir’in bu güzelliklerinden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla,

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu