Avrupa

Voleybol Kuzeye Tırmanıyor: 2021 CEV EuroVolley’in Ev Sahiplerinden biri Finlandiya

Finlandiya; Çek Cumhuriyeti ile Estonya’ya katıldı ve 2021 CEV EuroVolley Erkeklere ev sahipliği yapmak için CEV tarafından açıklanan bir diğer ülke oldu.

Duyuru, Ljubljana’da düzenlenen EuroVolley etkinliğinde gerçekleştirilen Finlandiya ile Rusya arasındaki maçta 2,500 beyaz-mavi taraftarın katıldığı Finlandiya Günü’nde yapıldı. Böylece EuroVolley, daha önce 1993’te erkeklerin rekabeti ile 1977’de hem erkek hem de kadın turnuvalarına ev sahipliği yapan Finlandiya’ya geri dönmüş oldu.

Voleybol popülaritesinin, milli takımlarının Moskova’daki 2007 EuroVolley’de dördüncü bitirmesinden bu yana büyük ölçüde arttığı Finlandiya, Tampere’de EuroVolley 2021 in dört grubundan birine ev sahipliği yapacak. Tampere, çok sayıda uluslararası yarışmaya ev sahipliği yaptıktan sonra Finlandiya milli takımına gerçek bir ev haline gelmiş bir şehir.

Duyuru, bu yaz ayının başlarında, kadın milli takımı 1989’dan beri ilk EuroVolley görünümünü çıkması sonrasında ülkedeki voleybolun büyümesini daha da artırıyor. Ayrıca erkekler uzun yıllar boyunca hesaba katılan bir güç olmuş ve Polonya’daki 2014 FIVB Dünya Şampiyonası’nda 9. sırayı almışlardı.

CEV Başkanı Aleksandar Boričić, “EuroVolley formatını, birçok ülkenin milli takımlarının tensil edilmesi için değiştirdik ve 2021 EuroVolley Erkekler organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan dört ülkeden biri olarak Finlandiya’yı kabul ediyoruz” dedi. “EuroVolley’in, Finlandiya’da voleybolu daha da gelişmeye yardımcı olacağına eminim. 2021 yılına kadar 16 ülkenin seçkin Avrupa Şampiyonası’na yalnızca iki yıl boyunca ev sahipliği yapmasını sağlama misyonumuzu yerine getirmek üzereyiz ”dedi.

Finlandiya Voleybol Birliği Başkanı Pasi Sydänlammi, haberlerden eşit derecede memnun oldu. “Bu Finlandiya Voleybolu için kesinlikle harika bir haber. Finlandiya’daki en büyük Voleybol hayranlarına sahibiz ve bu, evimizde unutulmaz anlar yaratmak için eşsiz bir fırsat ”dedi. “Tampere Belediyesine bu süreçte çok aktif oldukları için özel teşekkürler, çünkü bölge ve ülke için bu tür önemli etkinliklere ev sahipliği yapmanın değerini gördüler.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu