Genel HaberlerManşet

Voleybolda Başarının Sırrı: Analiz

Kore Kadın Milli Takımının yeni oluşumundan sorumlu yeni atanan baş antrenörü ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük takımlarından VakıfBank’ta yardımcı antrenör ve veri uzmanı olarak görev yapan Cesar Hernandez Gonzalez analiz ve VakıfBank’ın başarı sırrı üzerine anlattıklarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Analizden çıkan sayılar arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışırım. Uygulamamızda ne oldu ve istediğimizi yapabilmemiz için ne yapmamız gerekiyor.

Bütüne bakarsak her zaman aynı resmi görürüz. Çünkü normal koşullarda her şey aynıdır bu yüzden takımın bütününe bakarsak tüm yüzler aynı deriz. Ama her yüzde sadece bir bölümü kontrol ederseniz sonuç farklı olur.

Bu yüzden oynadığımız 55 maçı analiz ettiğimde bana bu takım için genel bir fikir verir. Daha sonra tek maç üzerinde durursam her seferinde farklı bir şey görürüm.

Çünkü her zaman bir maçta bazı bölümlerde daha iyiyizdir. Bir gün hücumda, bir gün farklı alanlarda daha iyiyiz.

Bir gün blokta biraz daha fazla çalışıyoruz, orta pozisyonda daha iyiyiz, bu yüzden her maç farklı bir pozisyonu öne çıkartır.

Ama tüm maçları bir araya getirmeye başladığımda her şey değişmeye başladı. Örneğin son maç için Fenerbahçe’yi kontrol ederken gördüklerimi Giovanni’ye söyledim çünkü veriler bana bir şeyler gösteriyordu.

Rakip takımın yapabileceği şeyin daha fazla hata yapsalar bile deli gibi servis atmak olduğunu söyledim çünkü ace için ve ortalarla daha fazla hücum etmeleri için tek yol buydu.

Çünkü bizim fikrimiz ortayı çok fazla takip etmemekti çünkü çok fazla oynamıyor ve oynadıklarında da iyi performans göstermiyorlardı.

Çünkü pasörün orta oyuncu ile olan hisleri pek iyi değildi. Bu yüzden Giovanni’ye deli gibi servis atabileceklerini söyledim, etkili servis ile geri hat oyuncularını daha fazla geriye itebilir ve hücumda orta oyuncu ile daha fazla oynayabilirlerdi.

Karşı hücumlarda bokta topa dokunabiliriz ve iyi savunma yapabiliriz. Aynı şeyi yapmaya devam etmeliyiz ve hatalarımızı çoğaltmamalıyız çünkü onların bizim hatalarımıza ihtiyaçları var ve başka  seçenekleri yok evet rakamlar bana onların başka şansı olmadığını söylüyor.

Sette pas yapmakta zorlanıyorlar ve orta ile iyi anlaşamıyorlar. Yani sonunda onlar daha çok Vargas ile oynuyorlar ve biz onları az çok kontrol ediyoruz. Elbette ki sayı kazanacaklar, elbette duygunun maçı değiştirebileceği bir an olacak.

Elbette Playstation oynamıyoruz ama standartlarımızda  Gabby’nin hücum etmesi gerekiyorsa onun hücum etkinliğinin yüzde 50 65 arasında olduğunu biliyorum.

Hücumda biraz daha etkili olabilmek bize savunmada daha fazla seçenek veriyor. Orta oyuncu performansı ile standartlarımızı yakalıyoruz.

Hata seviyemizi burada belli bir seviyede tutarız, 20-15 yerine seti kazanmayı düşünürüz ve böylece kazanma olasılığımız daha yüksek olur.

Başka bir şey yapmamıza gerek yok, yani biz dünyanın en iyi takımlarından biri olsak bile, tabii ki Gabi’miz var, bazen o da kötü bir gün geçirebilir.

Yani standartlarımızda değilsek ve standartlarımızı tekrar normal olması gereken seviyeye getirebilmek için oyuncu değişikliği yapmalıyız.

Ben de Jovani’ye sabah maçtan önce böyle olduğunu söyledim, oynadıktan sonra oyunu kontrol etmeliyiz ve oyuna odaklanmalıyız.

Çünkü bizim standardımız Türkiye ligini kazanmak ki bu kolay değil Gabby hücumda iken önünde Vargas ve güçlü bir blok varsa yüzde 50 ye ulaşması kolay değil.

Ama elbette Cristiano Ronaldo’nun yaptığının aynısını yapmak zorunda, Cristiano Ronaldo’nun neden yapabildiğini bu gösteriyor.

Christian, dünyanın en iyi oyuncusu olduğu için aynısını tekrar tekrar yapabilir. Tuğba’ya Gabby’nin yaptığını yapıp yapamayacağını sorsam muhtemel ki yapamaz.

Çünkü Tuğba, Gabi’nin aynısını yapabilseydi ve bir sette sisteme başka bir oyuncu koymamız gerektiğinde Tuğba öncelik olacaktı.

Standartlarımızı koruyabilmek için belki başka bir oyuncuyla denge kurmamız gerekiyor, belki oynama şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor.

Bazen standartlarımızın üzerinde oynanan maçlar da oluyor, üçüncü maçta Tuğba’nın girdiği ve hücumda yüzde 70 ile oynadığı maçlar oluyor.

Bütün maçlarda aynı performansı ortaya koyabiliyor mu hayır ama o gün çok iyi idi ve biz sürekli bunun için çalışıyoruz.

Ama sezon içindeki performansına bakarsak yüzde 45 i görürüz yani tüm sezonda Tuğba aynı seviyede değildi.

Evet normalde tüm oyuncu performansları bir araya geliyor ama o normal dağılım benim için anahtar değil adaptörleri arabanın içine koyup Giovanni’ye şimdi ne yapmamız gerektiğini anlatmak mesela Conegliano ile oynuyoruz bu tamamen farklı bir maç.

Conegliano’ya başka bir gözle bakmak lazım çünkü Conegliano’nun birçok farklı özelliği var, daha hızlı oynuyorlar, orta oyuncuları ile daha çok oynuyorlar ve bazı bölümlerde daha iyiler.

Bu yüzden yan taraflarda daha dengeliler, bu yüzden onları Fenerbahçe’den farklı bir şekilde oyun düzenine sokmaya çalışmalıyız.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu