Genel Haberler

Voleybolda Baskıya Nasıl Hazırlanılır?

Birçok voleybolcu, baskıya zihinsel olarak hazırlıklı olmadığı için voleybol maçı esnasında baskı altında boğulur.

Elbette, bazı voleybolcular diğer oyunculardan daha gergindir, ancak sinirler her oyuncu için söz konusudur. Her voleybolcu maçın kritik anlarında bir dereceye kadar sinirlenir. Oyunda 2-0 geriye düşmek her voleybolcu için sinir oluşturur… Maç sayısı için servis atıyor olmak da her voleybolcu için sinir duygusunu artırır. Güçlü bir takımla karşılaşmak ta voleybolcuyu biraz daha gerginleştiren etkenlerdendir.

Aralarındaki fark, seçkin voleybolcuların bu sinirleri yönetmeyi öğrenmiş olmaları, böylece anın etkisinde kalmamaları ve odaklanıp zirvede oynayabilmeleridir.

Bunu yapmak için bir voleybolcu, zihnini eğiterek sinirlerini yönetmeyi öğrenebilir.

Bir voleybolcunun sinirlerini yönetmek için zihni eğitmenin iki yolu vardır:

  1. Şayet oyun esnasında baskıyı yönetecek kadar deneyimli değilseniz, bir üst seviyeye yükselmenin imkanı yoktur. Antrenmanda bu gibi durumlarla ne kadar çok karşılaşırsanız, maç esnasında bu durumlarla o kadar kolay başa çıkabilirsiniz.
  2. Görselleştirme, görüntülü deneyimde tüm duyularınızı kullanarak rekabetçi senaryoların canlı görüntülerini yarattığınız ve bu senaryolarda başarılı olduğunuzu gördüğünüz bir stratejidir. Görselleştirme ne kadar çok uygulanırsa, o zihinsel beceriyi o kadar geliştirir ve zihinsel dayanıklılığı o kadar kolay kazanmak olanaklı hale gelir. Görselleştirme, voleybolcunun baskı altındayken kendisini duruma hazırlamak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Nebraska Üniversitesi Bayanlar voleybol takımının NCAA şampiyonluk maçına kadar ilerlemesi söz edilen baskıyla başa çıkmanın en iyi örneğidir. Nebraska, Illinois Üniversitesi’ne karşı 2-0 geride idi ve elenmenin eşiğindeydi. Nebraska ise pes etmek yerine devamlı antrenman yaptı, odaklandı ve sonraki 3 seti 25-23, 25-20 ve 15-11 kazanmayı başardı. Nebraska’nın geri dönüşü onlara geçen yılki NCAA şampiyonluk unvanlarını koruma fırsatı verdi. Nebraska, baskı altında oynamayı bildiği için bu baskı altında performans gösterebildi.

Baskı altında egzersiz yapmak, zihninizi baskı altında dengede tutar ve odaklanma konusunda kişiyi eğitir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu