Genel Haberler

Voleybolda Fransız Karşılama Tekniği

Üç farklı kulüpte ve ülkede yedi sezonun en iyi bölümünde Scott Touzinsky’ye koçluk yapmaktan (çoğunlukla) zevk aldım. Scott’ın en iyi voleybol yeteneği, hem karşılamayı hem de savunmayı kapsayan geri sahadaki ustalığıydı. Her iki aşamada da hazırlığı, pozisyonu ve kontrolü olağanüstüydü. Birlikte olduğumuz son sezon için, onun son sezonu olacağını biliyordum ve kendime söz verdim, sezon bitmeden, pratik yaparken kullanabileceğim yakın bir video çekeceğim. Ne yazık ki sakatlık, Scott’ın sezonu bitirmediği ve planladığım videoyu çekemediğim anlamına geliyordu.

Ama… eski klasörlerimi karıştırırken, Scott Touzinsky resepsiyonunun yaklaşık bir dakikasında düzenleyebileceğim bir parça görüntü buldum. Benim için kilit noktalar şunlar:

  1. Çok erken hazırlık
  2. Temas öncesi minimum hareket
  3. Harika platform kontrolü
  4. Temas noktasında dengeli, çapraz adım da dahil olmak üzere temas öncesi yerine temas sonrası herhangi bir hareket.

Bu son nokta çok ilginç bir nokta. Bir süre önce Fransız Milli Takımı teknik direktörü Laurent Tillie’nin benimsediği karşılama tekniği hakkında yazmıştım. İlk olarak onun açıklamasını yayınladığımda, klinikte Tillie açıklamasını yaptığında olduğu gibi, VCT Facebook sayfasında çok fazla şaşkınlık vardı. Belirli bir tartışma/tartışma/öfke noktası, temastan sonra alıcı tarafından atılan çapraz adımdı. Sohbete eklemek için söyleyebileceğim tek şey, Scott Touzinsky’nin birlikte çalıştığım en iyi alıcı olduğu ve tekniğini kopyalamak harika bir alıcı olmaya başlamak için mükemmel bir yer gibi görünüyor.

Mark Lebedew

French Reception Technique – Part 2 Scott Touzinsky – At Home On The Court (marklebedew.com)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu