Köşe YazarlarıManşet

Voleybolda Heyecan Dolu Gelişmeler Oluyor

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Yaz sıcaklarının kendini hissettirmeye başlayacağı Haziran ayına girdik. Yaz mevsimi biz voleybolseverlerin Milli maçlara doyduğu ay!
Milli Takımlar sezonuna galibiyetlerle başladık. Filenin Efeleri ülkemizi temsil ettiği 2023 CEV Altın Ligi’nde bir kez daha şampiyon olup hedefimiz olan FIVB Milletler Ligi bileti almak için çıktığı yolda Danimarka’yı 3-0 yenerken 2-1 öne geçtiği maçta Portekiz’i 3-2 ile geçebildi. Gruptaki 3.takım olan Romanya’yı daha kolay yeneceğimizi ve bu gruptan yenilgi almadan çıkacağımızı düşünüyorum.

Filenin Sultanları da 2023 FIVB Milletler Ligi (VNL)’in ilk etabındaki ilk karşılaşmasında Güney Kore’yi 3-0 yenerken, rotasyonu bol olmasına rağmen sahaya giren her oyuncumuz göz doldurdu. Hepimizin içine oturan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları çeyrek final maçında kaybettiğimiz Güney Kore karşısında bugüne kadar oynadığımız diğer tüm karşılaşmaları kazanmıştık. Olimpiyat madalyasına çok yaklaştığımız bir turnuvada sürpriz bir yenilgi aldığımız Güney Kore’yi Antalya seyircisi önünde 3-0 yenerken; ortaya koyduğumuz diri ve umut vadeden oyun, yaz sezonunun geri kalanı için içimizi ısıttı. Turnuvanın ikinci maçında ise Giovanni Guidetti yönetimindeki Sırbistan’ı 3-1 yenerken Antalya seyircisini ve ekranları başındaki milyonları coşturmayı başardı.  Sırbistan’a karşı aldığımız bu galibiyetle aldığı 11,99 puanla FIVB Dünya sıralamasında 313,97 puanla 6. basamağa bir adım daha yaklaştı. Sırbistan ise Türkiye yenilgisiyle 1.likten 3.lüğe düştü.

4 Haziran Pazar akşamına kadar Antalya Spor Salonu’nda devam edecek olan VNL’de Aydınlık Gazetesi ve sportstv’yi temsilen Antalya’da olacağım. İzlenimlerimi gazetemizde ve sportstv ekranlarında paylaşacağım.

Kıymetli okurlarımız,

Yazılarımda sıklıkla yer verdiğim Fair Play konusunda yeni bir gelişmeden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Fair Play, sporun en temel değerlerinden biridir ve sporcuların, antrenörlerin, hakemlerin ve taraftarların her zaman uyması gereken bir davranış biçimidir. Bu kavram, oyunun ruhunu koruma, rakiplere saygı gösterme, kural ihlallerinden kaçınma ve adaleti sağlama amacını taşır.

Sporcuların Fair Play’e uygun davranması, sadece yarışmadaki performanslarına değil aynı zamanda karakterlerine de yansır. Adil ve dürüst bir şekilde yarışmak, sporcuların sahip olduğu yeteneklerin yanı sıra onların ahlaki değerlerini de ortaya çıkarır. Bu, sporcuların kendi sınırlarını aşmaya çalışırken, rakiplerine saygı duyarak ve kural ihlallerinden kaçınarak hareket etmesi anlamına gelir.

7 Nisan 2023 tarihli buluşmamızda FIVB’nin ‘Fair Play Anı’ uygulamasından bahsetmiştim.  Yazımda ‘İlk Etabı 30 Mayıs-4 Haziran 2023 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek olan VNL’de uygulanacak yeniliklerden biri de Fair Play anı olacak’ demiş ve turnuva sonunda centilmen takıma ödül verileceğini yazmıştım.
FIVB, ‘Fair Play Anı’ uygulamasını 12-16 Temmuz 2023 tarihlerinde ABD’nin Arlington şehrinde düzenleyeceği Final etabına bırakırken, TVF ‘Fair Play Anı Yeşil Kart’ uygulamasını İzmir’de devam eden Festival Voleybol’da uygulamaya başladı bile.
Hatırlayacağınız gibi TVF, Fair Play Temiz Oyun Beyaz Kart uygulamasını geçtiğimiz yıl Mersin’de gerçekleştirilen Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonası’nda ilk kez denemiş ve büyük ilgi uyandırmıştı. Federasyonumuz, Fair Play kavramının genç sporculara aşılanması için yayımladığı talimatla ‘Fair Play Yeşil Kart’ uygulamasını FIVB’den önce resmen başlatarak bu konuya verdiği önemi tüm dünyaya göstererek bu alanda öncü oldu.

Fair Play, birçok ülkede spor organizasyonlarında kabul gören bir kavramdır. Birçok konuda liderliğini sürdüren; gelecek sezon çok daha üst liglerde kullanılmaya başlanacak olan Yeşil Kart uygulaması sebebiyle TVF’yi tebrik ediyorum.

İki Dev Organizasyona Talibiz

24 Mayıs’ta Milli Takımlar sezonunun açılışı sebebiyle düzenlenen gala gecesinde TVF Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ, çok önemli bir organizasyonun ülkemizde düzenlenmesi için talip olduklarını belirterek bizleri meraka sevk etmişti.
Başkan Üstündağ Antalya’da devam eden VNL organizasyonunda CEV Başkanı Boricic ile görüşme sonrası yaptığı kısa açıklamada ‘2025 Avrupa Şampiyonası’nın final etabına kadar ev sahipliği yapmak istiyoruz. 2026 Dünya Şampiyonası’nı da almak istiyoruz. Onun da görüşmelerini burada yapacağız ve son noktayı koyacağız.’ diyerek sürprizini açıkladı. Haydi bakalım hayırlısı olsun! Düşüncesi bile heyecanlandırıyor.
Daha önceki organizasyonlardan edindiğimiz deneyimlerimiz ve enerjimizle bu iki organizasyonu da tüm dünyaya örnek olacak bir kalitede gerçekleştirebileceğimize eminim.

Bu haftalık da bu kadar. Milli Takımlar sezonu boyunca sizlere daha güzel haberler verme dileğiyle… Kalın sağlıcakla,

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu