Genel Haberler

Voleybolda Hücum Çok Önemli Değildir!

Bunun yıllar boyunca söylediğim ve yazdığım yüzlerce şeyle çeliştiğini biliyorum ama bana katlanın, sonunda mantıklı bulacaksınız.

İstatistik sayfası, kapalı ve açık elle çok çeşitli hızlarda sayısız saldırı türünü içerdiği için saldırı kelimesini kullanır. Smaç, tarihsel olarak en önemli ve etkili olmasına rağmen bunlardan biridir. Nihayetinde bu, saldırı terimlerinin tüm amaçlar için eşdeğer olduğu ve terimlerin birbirinin yerine kullanıldığı anlamına gelir.

Antrenörlerin hepsi olmasa da çoğu, uygulamalarını hücumu öğretme ve geliştirme etrafında odaklayacak. Smaç, tüm voleybol hücumları arasında en objektif olma avantajına sahiptir. Nasıl yükseğe zıplanılacağı ve topa maksimum hız verileceği, biyomekaniğin kesin cevaplar sağladığı sorulardır.

Bazı antrenörler, diğer saldırı türlerinin önemini artıran ve eğitimlerini uygun şekilde ayarlayan bir oyun anlayışı geliştirdiler. Bu koçlar, en azından dolaylı olarak, ani yükselmenin kendi başına önemli olmadığını anlarlar. Önemli olan saldırıdır. Bu, oyunda çok büyük bir fark yaratıyor. Saldırı fırsatları yaratmak, temelde ani artış fırsatları yaratmaktan farklıdır. Anlayıştaki bu değişiklik, büyük ölçüde, şimdi gördüğümüz daha hızlı geçiş suçlarına yol açan şeydir.

Bu yüzden saldırı, ani artıştan daha önemlidir. Ama bu son hikaye mi?

Saldırının önemini gösteren istatistiksel analizleri yaptığımızda, saldırıyı münferit bir olay veya en fazla set ve saldırının bir kombinasyonu olarak yorumlarız. Ancak saldırı ölçümlerini yorumladığımızda (her ne şekilde olursa olsun) denklemin önemli bir bileşenini görmezden geliriz: rakibi. Saldırı ile ilgili yaptığımız ölçümler tek başına veya bağımsız değildir. Ne estetiği ne de mekaniği ölçüyoruz. Puanlamayı ölçüyoruz.

Koçlar olarak, kelimelerin önemli olduğunu biliyoruz ve talimat verirken veya geri bildirim verirken bir kelimeyi değiştirerek bir oyuncunun veya takımın performansını önemli ölçüde etkileyebiliriz. Aynısı, koçlar olarak oyun hakkındaki düşüncelerimiz için de geçerlidir.

“Voleybol yükseliyor” dediğimizde, mekaniklere odaklanıyoruz. ‘Voleybol saldırıyor’ dediğimizde yeni olanaklar ve taktikler ortaya çıkarıyoruz. ‘Voleybol gol atmaktır’ dediğimizde, tüm unsurları ve olasılıkları birleştiriyoruz ve en önemlisi hücumun blok ve savunma olmadan var olmadığı gerçeğini kucaklıyor ve eğitimimizi buna göre yapılandırıyoruz.

Voleybol sadece hücum değil. Voleybol skordur.

https://marklebedew.com/2020/08/15/spiking-is-not-important/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu