Genel HaberlerManşet

Voleybolda İstatistik ve Önemi

Günümüz voleybolunda istatistik, her profesyonel takımın ayrılmaz bir parçasıdır. İstatistikçi, bir fizyoterapiste ek olarak, medyada en son konuşulan kişilerden biridir. Sonuç olarak, çok az destekçi bu işin ne hakkında olduğunu biliyor.
Voleybol istatistiklerinin temel görevleri maç öncesi, maç sırası ve maç sonrası olarak ikiye ayrılabilir.

Maç öncesinde istatistikler, antrenörler ve teknik ekibe maç için taktik ve varsayımların oluşturulmasını sağlar. Bu aktivite takımlarda çok farklıdır, çünkü her antrenör  mesajın içeriği konusunda kendi tercihlerine sahiptir. Genel olarak, taktik oluşturmak maç için bir plan oluşturmaktır. Voleybolcuların sahada olup bitenlere nasıl tepki verecekleri hakkında bilgi verir. Hangi yerde servisi karşılayacağınızı, sahayı nasıl paylaşacağınızı ve karşı hücum sırasında şansınızı artırmak için kendinizi nasıl savunacağınızı gösterir. İstatistiklerin görevi aynı zamanda video brifingi hazırlamaktır, sözde “Oyun planı”nın yazı işleri ofisi, yani taktik varsayımların açıklandığı kartlar ve daha sonra personel ve oyuncular için yazdırılmasıdır. Maç için her şey hazır olduğunda oyuncularla brifing yapılır. Bu toplantı sırasında antrenör maç için varsayımları açıklar. Çoğu istatistikçi bunda aktif rol alır. Rakibin en karakteristik hareketlerini, hareketlerini ve analizlerini içeren video klipler sunar.

İstatistik görevlerinin ikinci kısmı, maç sırasında gerçekleştirilenlerdir. Tipik olarak, istatistikçilerin iki temel görevi vardır: Birincisi maçın kaydedilmesidir, ancak kameranın konumu kesin olarak belirlenir. Servis çizgisinin arkasına yerleştirilmeli ve tüm sahayı ve hakem sütununu kapsamalıdır. İkincisi ise ve en önemlisi aktiviteleri kodlamaktır. Bu amaçla, topun her dokunuşunun özel bir kodla yazıldığı DataVolley 4 kullanılır. Tek dokunuş, diğerlerinin yanı sıra oyuncunun hangi takımdan geldiğini, numarasının ne olduğunu, voleybol unsurunu, ayrıntıları ve istatistikçi tarafından değerlendirilen performans kalitesini açıklayan en az 5 karakterden oluşan bir koddur. Böyle bir kod, birkaç düzine karakter bile içerebilir.

Antrenörlerin maçı yönetmesine yardımcı olan istatistikler bu kayıtlardan oluşturulur. Aynı kaynak, toplantı sırasında Plusliga web sitesinde otomatik olarak güncellenen çok daha basit istatistikler de üretir.

Bu, maçtan sonra sıra video kaydını yazılı kodla istenilen aksiyonları aramak kolay olacak şekilde senkronize etmek anlamına gelir. Ayrıca, maç sırasında zaman yoksa, hataları düzeltme veya ek kodlar ekleme gerçekleşebilir. Bu eşleşme kaç kod içerebilir?

Asseco Resovia Rzeszów’un ZAKSA Kędzierzyn-Koźle ile oynayıp kazandığı üç yüzüncü maç tam olarak 1154 kodun yazılmasını gerektiriyordu. Resovia’nın Sada Cruzeiro ile olan maçı ise beş set sonucunda 1675 kodun yazılmasını gerektirdi.

İstatistiklerin gerçek olarak işe yarayabilmesi yani rakiplerin, taktiklerin ve bunun için gerekli tüm bilgilerin analizini hazırlamak için önce çok fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. İstatistikler, rakiplerin maçlarını günden güne kodlamalıdır. Tecrübelere göre, kendi takımınızın bir maçı için en az 6 rakibin maçı hazırlanmalıdır. Bu mutlak bir minimumdur! Ayrıca bir maç hazırlamak için gereken sürenin minimum 2 saatlik bir çalışmadır.

İstatistikçi, karşı takımların analizlerini oluşturmaktan ve bir sonraki adımda onlardan sonuçlar çıkarmaktan sorumludur. Üç ana yön, oyun kurucu analizi, saldırı yönleri ve savunma şeklidir. Hepsi sezon öncesi sayfalar temelinde oluşturulur. Eğiticinin gereksinimlerine uygun olması için en baştan böyle bir sayfanın hazırlanması yaklaşık bir hafta sürer. Tüm bu “çalışma sayfaları”, hiçbir yerde yanlış veri olmayacağından emin olmak için birçok kez kontrol edilmelidir. Bu tür evrensel sayfaların oluşturulması sayesinde, tam analizlerin hazırlanması sezon boyunca sadece bir saat sürer! Yani çok büyük ama gecikmeli bir zaman tasarrufu!

Analizi oluşturduktan sonra, sahadaki oyuncuların bunları fark etmek için kolay olacak sonuçlar çıkarmanın zamanı gelmiştir. En önemlisi de rakibi durdurmanın bir yolu bulunmalıdır. Maç için bir taktik bu şekilde oluşturulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu