Genel Haberler

Voleybolda Liderlik Öğretimi

Liderlik, gerçekten, başkalarının size bahşettiği geçici bir otorite şeklidir ve oyuncular sizi ancak sizi sürekli olarak güvenilir bulurlarsa takip ederler. Her şey algıyla ilgilidir ve eğer takım arkadaşları seni biraz tutarsız, karamsar, öngörülemez, kararsız veya duygusal olarak güvenilmez bulursa, o zaman vazgeçerler ve tüm takımın dengesi bozulur.
Pat Summitt

Sonuçta, sizi izleyen oyuncu yoksa gerçekten bir lider olabilir misiniz? Takım arkadaşları, “kaptan” bir şey söylediğinde gözlerini deviriyorsa, koçun bir oyuncuya “kaptan” demesinin bir önemi var mı?

Takım lideri olabilmek için 5 nitelik önemlidir.

  1. Tutarlı Olabilmek : Her zaman çok çalışmayan bir kaptan düşünün. Evet… bu kötü bir kaptandır! Lider olmanın yükü, her gün tam olarak çaba göstermek gerektiği anlamına gelir. Zor bir gün de bile çalışmayı aksatmamak gerekiyor. En iyi arkadaşı ona kızgın mı? Yine de çalışmayı aksatmamalı. Zor bir uygulama mı söz konusu. Efor seviyesi yüksek kalmalı ve çalışmalı.
  2. Soğukkanlı Olabilmek : Spor, katılımcılarına kendilerini yönetme şansı sunar. Bence, sporcular surat asma, şikayet etme veya pes etme şansına sahip değiller. Sporcularımızdan başarısızlığı benimsemelerini ve başarıya çok fazla kapılmamalarını istiyoruz. Bu tutum, duyguların belirli bir düzeyde dengelenmesini sağlar.
  3. Tahmin Edilebilirlik : Uzun zaman önce çok yetenekli genç bir bayana koçluk yapmıştım. Dinamik ve atletikti… ender bulunan bir yetenekti. Ancak sürprizlerle doluydu. Bazen atasözü onun hayatıydı. Diğer zamanlarda içine kapanık ve somurtkandı. Onu asla çözemedim. Takım arkadaşları da yapamadı ve bu onu kötü bir lider yaptı.
  4. Kararlı Olmak : Kariyerimde kaptanlarımı kenara çektiğim ve onlara çok açık bir soru sorduğum zamanlar oldu. O noktada, herhangi bir kıvırma istemiyorum, kesin bir karara ihtiyacım vardı.
  5. Duygusal Olarak Güvenilir Olmak : Tutarlı bir takım arkadaşı olabilmek, duygusal olarak güvenilir bir oyuncu olmakla yakından ilgilidir. Duygusal olarak güvenilir insanlar yüksek düzeyde kendilerini düzenleyebilirler. “Öz düzenleme, üzgün olduğunuzda kendinizi sakinleştirme ve moraliniz bozukken kendinizi neşelendirme yeteneğidir.” Bu kulağa harika bir liderlik kalitesi gibi geliyor, değil mi? Çok yükselmiyorlar, çok alçalmıyorlar.

Bunların hepsi, akranlarına liderlik etmenin bulanık sularında gezinirken takım kaptanlarımıza öğretmek için harika derslerdir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu