Genel Haberler

Voleyboldan Tıp Eğitimine

En iyi Sloven voleybolcularından biri olan ve uzun süredir Sloven milli takım üyesi olan Iza Mlakar, rekabetçi spordan emekli olduğunu açıkladı. Hem kulüp hem de milli takım formalarıyla kendini kanıtlamış olan Koroška bölgesinden 24 yaşındaki oyuncu kendini tıp eğitimi almaya adayacak.

Slovenj Gradec doğumlu olan Mlakar, voleybol kariyerine Prevalje Voleybol Kulübü’nde başladı ve 2012-2013 sezonunda önce sadece 16 yaşında iken Nova KBM Branik MARIBOR’a transfer oldu. Nova KBM Branik ile ilk sezonunda, MEVZA Ligi’nde altın madalya kazandı ve Slovenya ulusal şampiyonluk unvanını aldı. Kulüp, Mlakar’ın gidişine kadar vitrinine on bir kupa, yani beş ulusal lig ve dört Sloven kupası unvanı ve iki MEVZA kupası yerleştirdi.

Geçen sezonun bitiminden sonra, mükemmel Sloven smaçör bir rüya teklifini kabul etti ve Steiermark başkentinden dünyanın en güçlü ligi İtalyan A1’e geçti. İtalyan ve Avrupa kulüp şampiyonu Igor Gorgonzola Volley formasını giydi. Novara ekibiyle seçkin CEV Şampiyonlar Ligi’nde oynadı ve Shaoxing, Çin’deki Dünya Kulüp Şampiyonası’nda yarıştı.

Mlakar, 2017 yılında Slovenya’nın gümüş madalya kazandığı ve Sloven kadın takım sporlarında en büyük başarıyı elde ettiği Ljubljana’daki FIVB U23 Dünya Şampiyonasında büyük bir iz bıraktı. Mlakar bu şampiyonanın En İyi Smaçörü ödülünü aldı.

Iza, Slovenya milli takımının formasını ilk kez on yedi yaşındayken, 2013 yılında Mersin, Türkiye’de Akdeniz Oyunları’nda oynanan Yunanistan’a karşı oynadığı bir maçta giydi. 2015’te Slovenya’nın Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez yer aldığı ekibin bir üyesiydi. Geçen yıl, Polonya’daki CEV EuroVolley 2019’da, Slovenler kadın Voleybolunda iki önemli dönüm noktasına ulaştı. Birincisi Avrupa Şampiyonası’nın final etabında ilk galibiyet ve yarışmanın eleme aşamasında ilk yer alış. Łódz’daki turnuvanın çeyrek finallerinde Almanya’ya karşı oynanan maç, Mlakar’ın 48 sayı topladığı ve toplamda 659 sayı topladığı milli takım kariyerindeki son maç oldu.

“Hayatımı her yönden zenginleştiren bu güzel sporun bir parçası olmak benim için büyük bir onurdu. Voleybolumda ve kişisel hayatımda iz bırakan birçok insanla tanıştım. U17 takımına ilk çağrıldığım andan milli takım forması giydiğim 2019 Avrupa Şampiyonası’na kadar Sloven milli takımı ve en büyük ayrıcalığım için oynamak her zaman büyük bir onurdu. Milli takımların tüm koçlarına, yönetimine, Slovenya Voleybol Federasyonu’na, özellikle de beni baştan beri destekleyen aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tüm duygular ve güzel anılar benimle sonsuza dek kalacak, ”dedi Mlakar.

“Sloven kadın voleybolu, milli takımın en güçlü direklerinden birini kaybetti, ancak Iza’nın elde ettiği başarıların gelecek nesil genç voleybol oyuncuları için bir işaret olacağına inanıyorum. Spora tam bağlılık onun erdemiydi ve yeni yaşam yolunda da aynı olacağından eminiz. Slovenya Voleybol Federasyonu ve Sloven voleybol ailesinin tüm üyeleri adına, Slovenya voleybolunun gelişimi ve başarısı için yaptığı her şey için Iza’ya teşekkür etmek istiyorum ”dedi. Gregor Humerca.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu