Plaj Voleybolu

Wong Sınırları Zorluyor

29 yaşında, Wong Pui Lam elinden gelenin en iyisini yapıyor ve tutkusu için sınırları zorluyor. Plaj voleybolunda en üst düzeyde rekabet etme amacı, kendisini yıllarca destekleyen insanları gururlandırmak arzusuyla besleniyor.
“Profesyonel bir sporcu olduğumu söyleyemem. Sadece sınırlarımı zorlamak ve ne kadar ileri gidebileceğimi görmek istiyorum ” dedi Wong.
“Hayatını kazanmak için hayallerinden vazgeçen o kadar çok sporcu var, ama ben hala yapabiliyorken gerçekten olabildiğince ileri gitmek istiyorum. En iyiyi arzuluyorum, bu yüzden mezun olduğumdan beri tam zamanlı eğitim alıyorum.
“Gidişim, bu yolda benimle birlikte kalanlardan, bana zaman, para ve çaba harcayanlardan ve bana çok destek verenlerden geliyor.”
Wong, 2011 yılında Çin’deki ilk turnuvasını Wing Ho Kwok ile oynadı, ardından 2014’te Tsz Ho Kelvin Lau ile ortak oldu. Kelvin, dört yılı aşkın süredir ortağıydı ve iki oyuncu, erkekler plajında Hong Kong’un şimdiye kadarki en iyi sonuçlarını almayı başardılar.
İlk FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu etkinliğini Avustralya’nın Shepparton kentinde oynadılar, ardından 2018’de sekiz Dünya Turu etkinliği daha yaptılar.
Wong, “İlk maçın 2011’de Haikou’daki Asya Plaj Voleybolu Şampiyonası’nda olduğunu hala hatırlıyorum,” dedi. En son 2018’de Asya Oyunları’ndaydı.
“Son turnuvaları oynadığım ilk turnuvalarla karşılaştırdığımızda, önceki turnuvalar çoğunlukla deneyim kazanmak ve ufkumuzu genişletmek içindi. Bu günlerde durum farklı çünkü şu anda oynadığımız her maç çeyrek finali hedefliyoruz.
“Japon takımlarının boydaki dezavantajlarını telafi etmek için becerilerini ve çevikliklerini nasıl kullandıklarını gördük. Çok çalışırsan imkansız hiçbir şeyin olmadığını gösterdiler.
“Kalbime derinden kazınmış iki kibrit var. İlki, Tayland’ı üç sette mağlup ettiğimiz ve çeyrek finale kalan ilk Hong Kong takımı olarak tarih yazdığımız 2016’da Asya Plaj Oyunları’ndaydı.
İkincisi, Endonezya’daki 2018 Asya Oyunları’ndaydı. O zamanlar, dört yıllık sıkı çalışmanın ardından bir rüya etkinliğine katılıyorduk ve Kelvin hastalanınca bir maçtan sonra çekilmek zorunda kaldık. ”
Tam zamanlı sporcular olarak ivme kazanmaya ve destek almaya başladıkları zamandı. Ve kariyerleri aniden değişti. Kelvin kendini iyi hissetmediği için eve dönmek zorunda kaldı ve daha sonra lösemi teşhisi kondu.
Wong, kalbinin kırıldığını ve yıkıldığını hissettiğini ve Kelvin ile tekrar oynamak için her şeyi vereceğini söylüyor – ortağı ve arkadaşı.
Dürüst olmak gerekirse, buna tamamen razı olmadım. Olaydan bir yıl sonra, geliştirmeye neredeyse hiç tutkum olmadı. Yine de, şansım ne kadar düşük olursa olsun, gelecekte Kelvin ile Asya Oyunları’nı bitirme şansım olacağını umuyorum. ”
Ancak Wong için işler ilerlemeye devam etmelidir.
Daha genç ve daha az deneyime sahip yeni bir ortağım oldu. Yeni bir iletişim, strateji ve uyum biçimi oluşturmalıydık. Zaman aldı ve oldukça zorluydu.
“Yine de pozitifliğin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Onsuz, zorluklarla karşılaştığınızda asla daha ileri gidemezsiniz ve tıpkı hayattaki gibi, sporda da çok olur. ”
Wong, ortaokulda voleybola olan tutkusunu keşfetti ve öğretmenlerinden biri tarafından plaj voleybolu ile tanıştı. Tutkusunu yeniden canlandırdı ve şimdi de bir koç olarak deneyimini paylaşıyor.
“İlk olarak ortaokulda voleybol oynadım ve Hong Kong Plaj Voleybolu temsilcisi öğretmenim aracılığıyla plaj voleybolu ile tanıştım. Bunu heyecan verici ve eğlenceli buldum ve salon voleybolu oynamaya başladıktan bir yıl sonra her hafta sonu plaj voleybolu oynamaya başladım.
“Gerçekten voleybol ve plaj voleybolu ile ilgileniyordum. Her iki disiplin için eğitim zamanımın çoğunu aldı. Boş zamanlarımda, günlük yaşam giderlerimi desteklemek için biraz koçluk yapıyorum ve bazı yarı zamanlı işler yapıyorum ve gelecekteki etkinlikler için para biriktiriyorum. “

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu