Köşe YazarlarıManşet

Yarının Sultanları İstanbul’da

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Geçen hafta ‘Mektupla Gelen Şampiyonluk’ başlıklı yazımda sizlerle tanıştırdığım Kars’ın Dikme Köyü’ndeki Hacı Yasemen Yılmazel Ortaokulu kız voleybol takımını hatırlayacaksınız.
O cesur yürekli kızlar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sürpriziyle okulların ara tatile girmesinin de yarattığı fırsatla bir anda kendilerini İstanbul’da buluverdiler.

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla VakıfBank Spor Kulübü Başkanı Sayın Abdi Serdar Üstünsalih’in ev sahipliğinde VakıfBank Spor Sarayı’na gelen kızların heyecanı görülmeye değerdi. Belki de İstanbul’a ilk kez geliyorlardı.

Dikme köyünden parlayarak yükselen yıldız kızlarımızın, hayallerini süsleyen VakıfBanklı voleybolcu ablalarıyla antrenman yaparken gözlerindeki heyecan görülmeye değerdi. Bir mektupla gelen şampiyonluğun kendilerini buralara getireceğini düşünebilmişler miydi bilemiyorum ama voleybolun kendilerine açtığı kapının farkına varmış ve çok daha fazla çalışmaya ihtiyaçları olduğunu anlamış olduklarını umuyorum.

 

 

 

 

 

 

Yarının Sultanları Projesi Bu Yıl Kars’tan başlayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı, geçtiğimiz yıl başlattığı ‘Yarının Sultanları’ projesiyle kız çocuklarının voleybolla tanışmasını sağlıyor. Giovanni Guidetti, Bahar Toksoy Guidetti ve Melis Gürkaynak’tan oluşan ekiple Elazığ ve Bitlis’ten yola çıkan proje büyük ilgi görüyordu.

Koç Guidetti, proje kapsamındaki ilk seyahatin ardından “Bitlis’e, Elazığ’a gittik. Çok ilham verici seyahatti. Hayatınızda aldıklarınız kadar verdikleriniz de önemli. Bu çocukların ne kadar şevkle voleybol öğrenmek istediğini görüyorsunuz. Spor ayakkabısı, kılık, kıyafeti yok ama oynamaya bayılıyorlar. Onlara ve ailelerine bir mesaj vermek; sporun da bir seçenek olduğunu göstermek istedik” diyerek bir anlamda ‘Veren el, alan elden üstündür’ atasözünü de dile getirmişti.

Kars’ın yeni yüzü olan kız voleybol takımının gazetemiz ve televizyon programımızla görsel basında yer almasıyla Giovanni Guidetti, ‘Yarının Sultanları’ projesini bu yıl Kars’tan başlatabileceklerini duyurdu. Bu söylemin ardından Sayın Bakan Kasapoğlu ve ekibi hızlı bir aksiyonla bu güzel etkinliği organize ettiler.
O kızlar hayatları boyunca unutamayacakları bir an yaşayıp, çocuklarına anlatacakları anılar biriktirdiler. Gençlik Spor Bakanlığı ile VakıfBank Spor Kulübü’nde bu projenin gerçekleşmesinde emeği olan herkesi tebrik ederim.

Yurtdışındaki Temsilcilerimizden Güzel Haberler

Yazılarımda voleybolun tüm paydaşlarına yer vermeye gayret ediyorum. Bugün de ülkemizi yurtdışında temsil eden voleybol antrenörlerimizden bahsetmek istiyorum.

Yıllarca Tokat Belediye Plevne’de baş antrenörlük, Milli Takımlarımızda istatistik antrenörlüğü ile yardımcı antrenörlük yapan İlker Altan, sezon başında takımıyla sözleşme imzaladığı halde cesur bir karar aldı ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yolunu tuttu. Pasör Berkün Eber Üstündağ’ı da yanına alarak Başkent Abu Dabi’nin Al Ain takımına giden genç antrenör, ligin ilk etabını 4.sırada tamamladı ve Play Off oynamaya hak kazandı. Yardımcı antrenör olarak görev yapan İlker Altan ile Berkün’ün hedefi mücadele ettikleri ligde, ardından Süper Kupada ve son olarak da Başkanlık Kupasında şampiyon olarak ülkemizin en iyi şekilde temsil etmek. Temsilcilerimize başarılar diliyorum.

Bulgaristan’da Kupalara Abone Olan Türk

2020 Yılından beri kariyerine Bulgaristan’da devam eden istatistik antrenörü Aykut Aydın, 6.kupasını kazandı. Hebar Volley Pazardzhik takımında görev yapan ve 4.Kademe Antrenörlük Belgesi de bulunan Aykut Aydın, 3 yılda 6 kupa kazanarak Bulgaristan’da tarih yazıyor. Ülkesinin CEV Şampiyonlar Ligi’nde yer alan ilk takımı olan Pazardzhik, Aykut Aydın’ın verdiği istatistiki bilgilerle kupalara ambargo koymuş durumda. Celal Bayar Üniversitesi Voleybol Antrenörlüğü mezunu olan Aykut Aydın’a başarılarının devamını diliyorum.

Son olarak da Ukrayna’da 2009 yılında kurulan, 2012 yılından beri uluslararası statüye kavuşan “Zolotoy Mangust” (Golden Mongoose) ödülünden bahsetmek istiyorum.
Dünyada spor alanında uluslararası ilişkilerin ve dostluğun güçlendirilmesine katkı sağlayanlara verilen bu ödül, bu yıl bir Türk spor insanına verildi.
Hem yurtdışında hem de Türkiye’de sporun gelişimi için çok büyük emekleri bulunan, Avrupa ve dünyada birçok kurum ve komisyonda görevleri bulunan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan Arat, bu ödüle layık görüldü.
Ödülü, geçtiğimiz gün Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın da katıldığı törende kendisine takdim edildi.
‘Haberiniz Olsun’dan bu haftalık da bu kadar. Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu