Genel Haberler

‘Yaşlanma saatini’ tersine çevirmek mümkün mü?

Sevgili Voleybol Aktüel takipçileri,

Eski voleybolcu ve Psikolog “Uzman spor psikologu” Zeynep Eylem Şenkal bugün sosyal medyada paylaştığı bir haberle yaşlanma saatinin geriye çevrilmesi konusunda bir çalışmayı duyurdu.
Eyelm Şenkal’ın konu ile ilgili açıklamaları şöyle:

Bilim insanları yaşlanma saatini tersine çevirmek için çalışmalar yapıyorlar. Hatta 1997 yılında Geron çalışanları, kromozomun ucundaki “Yaşlanma saatini” tersine çeviren “Telomeraz” adlı bir proteini kodlayan bir gen keşfettiler.

 

 

Şimdi gelelim ölümün ya da yaşlanmanın nasıl gerçekleştiğine!
DNA’mızın doğasında tüm genetik bilgimiz saklıdır. Ayrıca öleceğimiz bilgisi de içindedir. Kromozomların uçlarının çözülüp dağılması ve birbirine dolanması ile genetik bilgi karışır ve yaşam amacı sonlanır. Bu durum kanser olduğunda da gerçekleşir.

Ancak işte burada bilim insanları, kromozomların dağılan uçlarını düzelttiklerinde yeniden işlevselleştirebilecekleri bilgisi ile bozulan, uçları dağılan kromozomların uçkarına tıpkı ayakkabı bağcıklarının ucına takılan plastik parçalar gibi telomerleri yerleştirmeyi başarırlar. Ancak bu işlemin bir çıkmazı gözlemlenir o da her hücre bölünmesinde telomerlerin boyunun kısaldığıdır.

 

Tabi fazla kısaldığında burada bulunan telomerin bir saatli bombaya dönüp ani hücre ölümünü gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Şimdilerde bilim insanları telomerlerin daha fazla nasıl telos (Ayakkabı bağcığı plastiği örneğindeki gibi düşünün) konabileceğini araştırıyorlar.
Telomeraz tedavisinin gelecekte yaşlanmayı tamamen durdurması bilim insanları tarafından bekleniyor.


Zeynep Eylem Şenkal
www.eylemsenkal.com

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu