DünyaManşet

Yeni Lig, Yeni Format

İki kez Olimpiyat Oyunları’nda yer almış olan Jordan Larson, ilk kez geçen yaz yeni bir kadın profesyonel kapalı voleybol liginin oluşturulması olasılığı hakkında fısıltılar duydu.

Kurucuların takip ettiği ve mümkün olan her şekilde yardım etmeyi önerdiği fikri onu çok heyecanlandırdı. Nisan ayı sonunda yeni lig gerçek oldu. Spor dünyasında ertelemeler ve iptaller hakkında hayal kırıklığı yaratan bir haberden sonra, Athletes Unlimited, ABD Voleybolu ile ortaklaşa, Şubat 2021’den itibaren ABD merkezli yeni voleybol liginin lansmanını duyurdu.

“Başlangıçta lige imza atan ilk üç sporcu arasında yer alan Larson,“ Gerçekten başlatmak ve kesinlikle zor zamanların olduğu bir yılda biraz pozitiflik yaratmak için harika bir zaman ”dedi.

Larson ve ABD takım arkadaşları uzun süre ülkeden ayrılmak zorunda kalmadan profesyonel olarak oynama seçeneğine sahip olmayı hayal ettiler. Geçen sonbaharda, kadın milli takımının 13 oyuncusu İtalyan liginde, üçü Japonya’ya, dört tanesi Alman Bundesliga’ya ve diğerleri Larson’un oynadığı Fransa, Türkiye, İsviçre, Rusya, Brezilya ve Çin’e yayıldı. Toplamda, ABD Voleybolu, 501 uluslararası transfer sertifikasını (380 kadın ve 121 erkek) işletti ve ABD’li sporcuların 2019-20’de denizaşırı profesyonel liglerde oynamasına izin verdi.

Şimdi, bu kadın voleybolcuların bir kısmı, Athletes Unlimited’a özgü bir yapıda, ilk kez kendi evlerinde  profesyonel olarak oynama fırsatına sahip olacak.

Farklı şehirlerde oynamak yerine, dört ekip de henüz duyurulmamış bir şehirde oynayacak. Sahip veya genel müdür olmayacak. Ayrıca takımlar her hafta değişecek. Oyuncular bir skor tablosu oluşturmak için takım kazançlarına ve bireysel performanslara göre puan kazanacaklar ve her hafta sıralamasında ilk dört sporcu takım kaptanı olarak görev yapacak ve kendi takımlarını seçebilecekler.

Athletes Unlimited, aynı konsepti kullanarak Ağustos ayında profesyonel bir kadın voleybol ligini başlatmayı planlıyor.

Nebraska’da oynayan ve 2012 ve 2016’da ABD Takımı ile Olimpiyat madalyası kazanan bir hücum oyuncusu olan Larson, “Açıkçası benim ilk tepkim ‘Bu farklı bir şey  değil mi? ”idi. “Alıştığımız voleybol türü değil, ama bence bu iyi bir şey. Geçmişte bir lig kurmaya çalıştılar ama çok fazla ivme kazanmadılar. Bu benzersiz ve yeni. Bence hayranların bireylere daha çok, takımlara daha az ilgi duyduklarını daha fazla öğreniyoruz. Bu, sevdikleri bir oyuncuyu takip etme ve kimin saflarda ilerlediğini ve kimin kazandığını görme yeteneğini getirebilir ve bu da benzersiz bir hayran deneyimi yaratır. Umarım izlemek için daha fazla kişi getirir. ”

Oyun günlerinden beri sporda bir efsane olan ve şimdi kadın milli takım koçu olan Karch Kiraly, aynı zamanda ABD kadın futbol yıldızı ve iki kez Olimpiyat yaşamış olan Abby Wambach ve kadınları içeren bir grup olan Athletes Unlimited danışma kurulunda da görev yapıyor. Aralarında buz hokeyi Olimpiyat madalyası olan Angela Ruggiero’da var.

Kiraly eski tip bir adam bu nedenle, özlü takım sporunda bireyleri vurgulama kavramı, tam olarak emin olmadığı bir şey. Şüpheciliği, bir yıldız oyuncunun takım arkadaşlarının her zaman değiştiği zaman içinde çarpıcı performanslar sunma durumundan kaynaklanıyor.

“Ama bu konuda yanılmış olabilirim ve umarım bu konuda yanılıyorum,” dedi, ilk kez toplandıklarında ralli puanlaması konusunda şüpheci olduğunu belirtti. “Bence farklı düşünmek akıllılık çünkü birçok insan bunu daha önce denedi, bu yüzden eğer düşünceleri aynı eski şeyi denemekse, aynı eski sonucu elde edeceğiz. Bence çok farklı modellere bakmak ve yaratıcı olmaya başlamak akıllıca ve bu yüzden onları destekliyorum.”

Bir kadın profesyonel kapalı voleybol ligine başlamak için son girişim 2002’de yapıldı, ancak ABD Profesyonel Voleybol Ligi sadece bir sezon sürdü.

Bu ligin zamanlamasıyla, oyuncular istedikleri takdirde bazı denizaşırı liglerde de oynayabilirler. Ancak konuşulan tüm voleybolcular evde kalma fırsatı konusunda heyecanlı.

“Bence insanlar merak ediyor ve neler olup bittiğini bilmek ve kadın sporlarının devam etmesi için bu fırsat hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar” dedi.

“Bence insanlar gerçekten bu konuda cesaretlendiriliyorlar ve voleybolla yapmaya çalıştıkları şey, bence piyasaya sürdükleri ürün gerçekten harika olabilir.”

Larson ile birlikte iki kez Olimpiyat yaşamış olan Foluke Akinradewo ve orta blok oyuncusu olan milli takım üyesi Molly McCage de yeni ligle anlaştı.

 

Kiraly, Olimpiyat Oyunları Tokyo’nun bu yaz ertelenmesiyle birlikte 2021 in ilginç bir yıl olacağını söyledi. Lig, oyunlara hazırlık yapan oyuncularla başlıyor ve taraftarlar, birkaç ay sonra Tokyo’da ABD’yi temsil edecek bazı kadın voleybolcuları görecekler.

Sonucu görmeyi dört gözle bekliyor.

“Uzun zamandır, birisinin bu ülkede profesyonel bir lig oluşturmak için kazanan ve sürdürülebilir bir formül bulabileceğine dair umutlarımız var” dedi. “Geçen yıl dünyanın 40 ülkesinde profesyonel voleybol oynayan 500 Amerikalı vardı ve bunlardan hiç biri ABD’de değildi. Onları Athletes Unlimited’da desteklemek istiyoruz ve büyük bir başarıya sahip olduklarını umuyoruz çünkü bir Amerikan profesyonel liginin var olduğunu görmek isteriz, bu yüzden üniversitede oynayan daha fazla insanın ötesinde oynama seçeneği olabilir ve ayrıca güzel bir seviyede oynama umutlarımız var. ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu