Plaj Voleybolu

‘Yılın Çaylağı’ 41 Yaşında

On iki yıl önce Matteo Varnier, omuz ameliyatı nedeniyle 2008 Pekin Olimpiyat Oyunlarında oynamama talihsizliğinden yakınıyordu.
Bugün, 2005 yılında FIVB Dünya Turu’nun yılın çaylağı ödülünün ilk galibi olarak 41. yaş gününü kutluyor ve Sanremo yakınlarındaki bu küçük kuzeybatı İtalyan kasabasında ebeveynleri ve akrabaları ile birlikte evde yaşıyor.
Daniele Lupo ve Paolo Nicolai’nin 2015’ten beri sahadaki çabalarını denetlediği için koçluk kredisine şimdi Olimpiyat gümüş madalyası olan Varnier, “Ebeveynlerim ve akrabalarımla öğle yemeğinde kutlama yapacağım” dedi. En iyi arkadaşlarımla akşam yemeği yiyeceğim.

Oyunculara koçluk yapmak yerine koçluk yapmanın ne kadar farklı olduğu sorulduğunda Varnier “her şey farklı! Bir oyuncuyken, dürüst olmak gerekirse, tek bir antrenmanın, tek bir egzersizin veya bir maç için bir taktiğin arkasında kaç saat çalışma, kaç fedakarlık, kaç toplantı olduğunu asla fark etmemiştim. Şimdi, Daniele ve Paolo’nun belirli bir beceride, maçın belirli bir anında vb. Daha iyi olmasına yardımcı olabilecek bir şey bulmak için ekibimle her gün gerçekten çok çalışıyorum. ”
Varnier, “İtalyan federasyonu, 2015’in sonunda Lupo ve Nicolai’ye koçluk görevi teklif ettiğinde, herkesin Daniele ve Paolo’dan bir Olimpiyat madalyası beklediğini biliyordum, bu yüzden kariyerim için baskı kadar büyük bir olasılık buldum. Sahiptim. Hiç şüphem yoktu, hemen görev için hazırlandım. ”
Sekiz sezonluk FIVB Dünya Turu kariyerinin sonunda Varnier, 2009 ve 2010 yıllarında Nicolai ile 12 uluslararası etkinlik oynadı ve son FIVB Dünya Turu turnuvası, Adrian Carambula ile Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na hak kazanan Alex Ranghieri ile 2011’de gerçekleşti.
“Kariyerimin bu bölümünde Paolo ile oynamak son derece basitti çünkü bir şampiyon olarak büyümek için güç ve hırsla doluydu, bu yüzden her zaman benim ve koçumuz için her şeyi yapmaya kendini adamıştı. Şimdi bir oyuncu olarak inanılmaz derecede zorlu, her zaman onunla çalışan herkesi yeni bir şeyler yapmaya, daha fazla çalışmaya zorlamaya çalışıyor, her zaman hedeflerine odaklanıyor. ”
Lupo’ya gelince, Varnier “hayatımda Lupo ile aynı tutkuya sahip birini hiç görmedi. Ve top kullanmamız gereken her türlü oyunu okuma yeteneği inanılmaz; elinde top olduğu her andan keyif alıyor, eşsiz. ”
Ve Varnier, “Paolo, odaklanma konusunda şimdiye kadar gördüğüm en iyi oyuncu ve her programı, antrenmanın veya maçın her anını analiz etme kapasitesi, sadece bazı bilim adamlarına atfedebileceğim bir şey; her zaman ne olduğunu ve neden olduğunu bilir ve her zaman en makul çözümü bulmaya hazırdır. Onlarda sevdiğim şey bu – Lupo’nun içgüdüsü ve Paolo’nun mantığı. Mükemmel karışımlar. ”

Lupo ve Nicolai’nin Katar’daki bir FIVB Dünya Turu durağında ve Letonya’daki Avrupa şampiyonalarında her iki uluslararası etkinlikte üçüncü sırada yer aldığı salgın salgın nedeniyle kaybedilen 2020 sezonuna gelince, Varnier, “Birçok farklı türümüz vardı. Bu sezonda ulaşmamız gereken hedefler, bu hedeflere ulaşmak bize nasıl çalıştığımızı anlama imkanı verdi. ”

Lupo ve Nicolai, Çin’deki 2019 Olimpiyat eleme turnuvasında yerlerini güvenceye aldıktan sonra Tokyo Yaz Oyunlarına çoktan katılmaya hak kazanmışken, Varnier ekibinin “2 Kasım’da antrenmana başlayacak ve Noel boyunca çalışacak. Fiziksel durumları üzerinde çok çalışacağız ve teknik becerilerini geliştirmeye devam edeceğiz. ”

85 Dünya Turu ile FIVB pistinin en deneyimli takımlarından biri üç altın madalya, 22 podyum yerleştirme, 25 final dört ve 41 çeyrek final maçıyla başlarken, Varnier Lupo ve Nicolai’nin takım olarak en iyi anlarda olduklarını söyledi. Birbirimize saygı duyuyoruz, ancak her zaman söylediğimiz gibi, bir kişi gibi bir oyuncu olarak büyümeye devam etmeliyiz, bu yüzden üzerinde çalışacak çok şeyimiz var. ”

2008 Pekin Yaz Oyunları’ndan çekildiği sorulduğunda Varnier, “bu hayatımın tahmin edebileceğiniz gibi iyi bir dönemi değildi. Ortağımın (Ricardo Lione) sağ omzumu ameliyat ettirdikten sonra ben yatağımdayken televizyonda Olimpiyatları oynaması aklımdan asla silmeyeceğim bir görüntü; ancak bu kısa sürenin ardından yeni bir adım, kariyerimin yeni bir parçası için gerçekten heyecanlandım, Nicolai ile oynamaya başlamak için sabırsızlanıyordum ve bu fikir, kısa sürede sahaya geri dönmem için motivasyon bulmama çok yardımcı oldu.

Bir oyuncu olarak en iyi anılarına gelince, Varnier, “Bunu açıklamak garip çünkü en iyi anılar aynı zamanda en kötü anılardır. Sakatlığım varken gelen Olimpiyat kalifikasyonumdan bahsediyorum. Bir antrenör olarak en iyi an, Daniele ve Paolo ile Rio Olimpiyat altın madalya maçından önce ısınırken. Stadyumun üzerinde uçan helikopterlerle, stadyumda binlerce insanın tezahürat yaptığı bir dış sahadaydık; ve düşündüm: hayalini kurduğumuz maçı bütün bir ömür boyu oynayacağız! ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu