Köşe YazarlarıManşet

Yılın Son Derbisi’de VakıfBank 3 kez kazandı

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçilerimiz,

Vestel Venus Sultanlar Ligi 2019-2020 Sezonunun ilk yarısındaki son maçta Dünya İkincisi Eczacıbaşı VitrA başı VitrA, Dünya Üçüncüsü VakıfBank’ı konuk etti.
Bu maç aynı zamanda Uluslararası Voleybol Hakemlerimizden Bülent Bozkurt’un da kariyerindeki son maçtı. Kendisine bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum.

Maça gelince;

1.Set,
Her iki takım da çok basit hatalarla oynayınca, set başa baş sayılarla oynandı. Son sayıları Ebrar ve Haak ile alan VakıfBank seti kazandı.

2.Set,

3/8 VakıfBank galip. Ebrar servis atıyor Natalia/Hande değişiyor.
Üç yabancı köşe ile oynamak kolaycılık demek. Kadronda Milli Takım oyuncuların varsa bunların her an oyuna etki edecek şekilde hazırlanıp farklı dizilişlerle oynamak antrenör katkısı/farkıdır benim için.
Ebrar/Meliha arkada değişmesi normal fakat Ebrar öne geldiğinde oyuna girmemesi doğru değil.
22/22 de Cansu-Kaak / Maya- Gözde değişikliği çok sonuç getirecek değişiklik değil. Haak oyunda kalması önde ya da arkada her zaman tehdittir. Sadece Maya değişikliği yeterli çünkü Eczacıbaşı VitrA hücumlarını 2 ya da 1 numaradan Boskovic ile yapıyor. Setin son iki sayısını Boskovic antene ve fileye vurarak verdi.

3.Set,

Maçın üçüncü setinde de VakıfBank daha üstün olan taraftı ve seti kazanıp hem rakibinin yenilmezlik serisine son verdi hem de ilk yarıyı lider tamamladı.

Maçla ilgili birkaç tespitimi paylaşmak istiyorum:

1-Servislerin çok etkisiz kullanıldığı, orta oyuncuların skora katkı yapamadığı, antrenörlerin yıllardır yabancı köşelerle garanti oyunu tercihi devam ettiği, defansta basit hataların çok olduğu bir maçtı.
2- Eczacıbaşı VitrA  5 yabacısını halâ doğru kullanamıyor. Çünkü orta oyuncuları şampiyonluğa oynayan rakibine göre skora katkı yapamıyor. O zaman oyununu bu beş oyuncuya göre taktik olarak kurmalı ve oynamalı. Sadece Gabi’ye servis atarak (hem de bu kadar kolay, yumuşak servis) VakıfBank’ı yenemezsiniz. Yada 20 inci sayıdan sonra pasları Boskovic e atarak VakıfBank ı yenemezsiniz.
VakıfBank’ı beklediği hatta ezberlediği diziliş değil, sürpriz oyun dizilisi-taktiği ile yenebilirsiniz.
3- Eczacıbaşı VitrA kadrosundaki TÜRK oyuncuların gelişmeleri takımın hedefleri kadar kaliteli olmuyor Asıl sıkıntı burada. Sehra ve Ebrar seviyesinde oyuncu çıkaramadılar alt yapıdan henüz.

4-VakıfBank, Haak ve TÜRK oyuncuların skora katkıları, gelişmeleri, heyecanları sayesinde takım oyununu doğru oynamaya devam ediyor.
5-Haak smaçta son adımı doğru atıp, zamanlamayı doğru yaptığında blokta durduracak rakip yok şuan için Sultanlar Ligi’nde.
6-Giovanni takımı ve genç oyuncuları her sayıda kenardan uyarıp plase atılacak anı bile söyleyerek en az hata ile oynamasını sağlıyor Ebrar ve Cansu’nun

Sonuçta Çin den gelen iki takımdan VakıfBank fizik olarak daha hazır, maça daha iyi hazırlanmış olan taraftı ve maçı da 3-0 kazandı. VakıfBank bu skorla sadece maçı değil,  hem rakibinin yenilmezlik serisine son vermesi hem de liderliğe yükselip 2019 yılını zirvede tamamlamak suretiyle aynı maçta 3 kez kazandı.

Saygılarımla,

Osman Uraner

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu