Genel Haberler

Yorulmaz Yenilikçi Ki-Won Park

FIVB Teknik ve Koçluk Komisyonu üyesi Ki-won Park, hem oyuncu hem de koç olarak başarılı bir kariyere sahip. Kore milli takımının bir üyesi olarak 1970’lerde iki Olimpiyat Oyununda yarıştı. Koçluk mesleğinde yaklaşık 40 yıldır Park, enerjik bir yenilikçi olarak biliniyor.

Ağustos 1951’de doğan genç Ki-won, sekizinci sınıftayken voleybol oynamaya nispeten geç bir dönemde başladı. Ancak yeteneği belirgindi ve gittikçe  hız kazandı. 20 yaşında 1.96 metre boyundaki sporcu, milli takıma yükseldi ve 1978 yılına kadar Kore milli takım formasını giydi.

Park, Kore’nin yedinci sırada tamamladığı 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’ndan dört yıl sonra, takımın altıncı sıraya yükseldiği Montreal 1976’da mücadele etti. Ayrıca FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası’nın ikisine katıldı. 1974’te Kore 13. 1978’de ise dördüncü oldu. Aynı yıl, Park ve takım arkadaşları, 1974 gümüş madalyalarını  geliştirerek Asya Oyunları’nda altın madalyaya ulaştılar.

1979 ve 1982 yılları arasındaki oyun kariyerinin son üç sezonunda, Koreli orta oyuncu İtalya’da Pineto Volley için mücadele etti ve ülkesinin bunu yapan ilk voleybolcusu oldu.

Bir sporcu olarak emekli olduktan sonra Park, Pineto’da baş antrenör olarak kaldı ve bu, kırk yılı aşkın bir süredir devam eden koçluk kariyerinin başlangıcı oldu. O yılların çoğunu İtalya’daki erkek ve kadın kulüp takımlarının başında geçirdi.

2002 yılında, Park ilk kez bir milli takımda koçluk görevini üstlendi ve o yıl İran erkek takımını Asya Oyunlarında gümüş madalyaya taşıdı. 2003 yılında İran, tarihinde ilk kez Japonya’yı yendi ve Asya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı. Park, İran’da kulaklık teknolojisini ilk kullanan ve maçlar sırasında personelinden kritik bilgiler alan ilk kişiydi.

Park, 2007’de Gumi LIG Insurance Greaters’ı devralmak için Kore’ye döndü, çünkü o sırada bugünkü Uijeongbu KB Insurance Stars kulübü erkek takımını ilk sezonunda KOVO Cup finaline götürdü.

Park, 2011 ve 2014 yılları arasında Kore erkek milli takımına koçluk yaptı. Bu süre zarfında, onları 2011 Asya Şampiyonası bronz ve kıta yarışmasının 2013 sezonunda gümüş madalyaya taşıdı. Liderliği altında Kore, 2014’te Asya Kupası kupası ve bir Asya Oyunları bronz madalyası kazandı.

60’lı yaşlarının sonlarında bile Park, işinde yorulmak bilmeyen bir yenilikçi olmaya devam etti. 2016 ve 2020 yılları arasında üstlendiği Incheon Korean Air Jumbos’un baş antrenörü olarak, Kore’de bunu yapan ilk kez bir erkek voleybol takımına iki kadın antrenörü aldı.

68 yaşındaki Park, Kore’deki herhangi bir profesyonel spor dalındaki en yaşlı baş antrenör oldu. Jumbos’a getirdiği deneyim zenginliği, 2017, 2019 ve 2020’de üç gümüş madalyanın yanı sıra 2020 KOVO kupasına ek olarak 2018 V-League unvanı ile karşılığını verdi.

Şu anda Ki-won Park, AVC Koçları Komitesi Başkanı ve FIVB Teknik ve Koçluk Komisyonu üyesi olarak görev yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu