Dünya

Yuko Sano’nun Başarı Sırları

Eski Japon oyuncusu Yuko Sano, sporun şimdiye kadar gördüğü en iyi liberolardan biri olarak kabul ediliyor. Onun bu dünya dışı savunma kahramanlığı, onun voleyboldaki yeri ve hayranlarının favorisi haline getirdi.

Azimli savunma oyuncusu pozisyonu tanımladı ve iyi bir liberonun farklı özelliklerini ve becerilerini birleştirdi.
“Savunmada genel kuralım her zaman tüm çevrenize dikkat etmekti, tek başına savunmak yeterli değil” dedi.

“Voleybol bağlayıcı bir spordur, burada savunmanın ancak takım arkadaşlarınızın iyi oynamasına yol açtığında başarılı olur.
“İyi bir libero olmak için uyum sağlamanız gereken çeşitli oyun tarzları var. Takım arkadaşlarınızın durumu ile rakibinizin durumunu bilmeniz gerekir.

Sano, savunma cephesindeki elverişli oyunlardan yararlanma yeteneğiyle biliniyordu. Şimşek kadar hızlıydı ve savunmada çok yetenekliydi ve sanki rol sadece onun için yapılmış gibi kariyeri boyunca pek çok kez savunma becerisini kusursuz bir şekilde gösterdi.

Sano bir hücum oyuncusu olarak başladı. Libero pozisyonu ile ilk kez bir FIVB Dünya Voleybol Şampiyonasında tanıştı ancak 1998’de kesinleşti. O zamanlar pozisyon yeniydi ve Sano’nun halefleri için bunun ne anlama geleceğini belirlemesi gerekiyordu..

Sano, “10 yaşındayken arkadaşlarımla voleybol oynamaya başladım,” diye hatırladı. “Libero sistemi, liseden mezun olduğum ve bir kulübe katıldığım yıl benimsendi. Antrenörüm tarafından hemen libero pozisyonunu almakla görevlendirildim, ancak ondan önce bir hücum oyuncusuydum.
“Başlangıçta, pozisyon için doğru dinamikleri bulamadıkları için tüm koçların pozisyonu kullanması ve maksimize etmesi zordu. Bir libero deneyimi olan başka oyuncular olmadığından, rol modelleri yoktu. Bu yüzden sıfırdan çalışmak zorunda kaldım. ”

Kendisini kesinlikle bu pozisyona yerleştirdi ve liberonun modern voleyboldaki önemini tanımladı. Azimli savunma oyuncusu, 2010 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları ve 2013 FIVB Voleybol Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası’nda bronz madalya kazandıklarında dünya voleybolunda yerini yeniden kuran Japonya’nın yapbozunun önemli bir parçasıydı.

“Londra 2012 Olimpiyat Oyunları çeyrek finalinde Çin’e karşı en iyi savunmamı oynadığımı düşünüyorum. Çin takımıyla her karşılaştığımızda, oynamakta zorluk çekiyoruz ama bu maçta takım iyi performans gösterdi ve ben de iyi oynadım. ”

Fransa, Azerbaycan, Türkiye ve İsviçre’deki kulüp liglerinde oynayarak yurtdışında yeteneklerini sergiledi ve bu da milli takım için oyununu geliştirmesine yardımcı oldu.
“Japonya’dan ayrılmanın ve dünyanın en iyi kulüplerinde dünyanın en iyi oyuncularıyla ve onlara karşı oynayarak deneyim kazanmanın gerekli olduğunu düşündüm. Bu, deneyim kazanmama ve milli takım için oyunumu geliştirmeme yardımcı oldu. “Olağanüstü kariyeri, 2014 yılında Dünya Grand Prix’sinde gümüş madalya ve pozisyonundaki bir oyuncuya verilen en yüksek onurla sonlandı. Sano, en iyi libero ve ondan önce en iyi oyuncu ve en iyi top çıkartıcı olarak sayısız ödül kazandı.

“O turnuva (World Grand Prix) benim için son turnuvaydı ve sonunda bir ödül aldım. Kariyerimi bitirmek büyük bir onurdu. ”
Sano bir libero olarak büyük ölçüde manşetlere taşınmamış olabilir, ancak sporcu arkadaşları tarafından çok beğeniliyor. Bir oyuncu olarak, oyunu çok iyi anlar ama aynı zamanda ağın diğer tarafındaki büyük yetenekleri de tanır.
“Benim zamanımda savunması en zor oyuncu (Ekaterina) Gamova idi çünkü o filenin çok yüksek bir noktasından hücum etti.
“Hala oynuyor olsaydım, savunmada en çok meydan okumak isteyeceğim oyuncu İtalya’dan Paola Egonu olurdu. Kendisi savunması zor olan çok yetenekli bir oyuncu, bu yüzden onu iyi savunmanın gerekli olacağını düşünüyorum.

Şu anda liberolar arasında en etkileyici olanı İtalya’dan Monica De Gennaro. Milli takımdayken ona karşı oynayabildim. Oyunları kontrol edebilen ve takım arkadaşları üzerinde büyük etkisi olan bir oyuncu. Oynama şeklini gerçekten seviyorum. ”

Kariyerine dönüp baktığında, Sano’nun kariyeri hakkında söyleyeceği sadece olumlu şeyler var ve onun gibi bir libero olmak isteyenler için daha da iyi bir mesajı var.

“Umarım benim gibi libero olmayı arzulayan oyuncular bu rolde deneyim kazanmak için çok çalışırlar. Başlangıçta işler iyi gitmese bile becerilerini geliştirmek için farklı yollar bulmalıdırlar.
“Herkesin oynamada başarılı olma şansı olduğunu bilmelerini istiyorum, benim gibi küçük oyuncuların bile bu şansı vardı. Sadece ilerlemeye devam etmelisin. ”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu