Genel Haberler

Yüksek Spor Standartları ve Dürüstlük

Louise Bawden, Olimpiyat Oyunlarında hem voleybolda hem de plaj voleybolunda yarışan nadir sporculardan biridir.

20 yılı aşkın süredir yüksek spor standartlarında etkileyici bir atletik kariyerin ardından, 40 yaşındaki Avustralyalı şu anda FIVB Sporcular Komisyonu üyesi olarak görev yapıyor.

1981 yazında Melbourne’de doğan Louise, Avustralya’daki Sydney 2000 Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez olimpiyatlarda yer aldığında sadece 19 yaşındaydı. Avustralya Spor Enstitüsü’nde bir voleybol bursuyla çalışmaya başladıktan üç yıl sonra, Olimpiyat Oyunları için ilk kez milli takıma seçildi.

Oyunlardan sonra Bawden Hollanda’da üç yıl geçirdi ve AMVJ Amstelveen için profesyonel olarak oynadı. Avustralya milli takımı ile 2002 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası’na ve AVC Asya Şampiyonası’nın birkaç turnuvaya katıldı.

Gazetecilik alanında üniversite diplomasını aldıktan sonra, 1.84 metre boyundaki Aussie ile 2009 yılında profesyonel plaj voleybolu oynamaya başladı. FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’ndaki ilk sezonunda, Bawden ilk podyumunu yaptı ve Polonya’daki Mazury Open’da gümüş madalya kazandı ve 2009 yılında FIVB tarafından  En İyi Çaylak Oyuncu seçildi.

Üç yıl sonra, Bawden ikinci kez Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazandı, bu kez plajda idi ve Palmer ile birlikte Londra 2012’de oynadı.

Plaj kariyerinin ilerleyen dönemlerinde Bawden, Taliqua Clancy ile 2015 Porec Major’de bronz ve Nicole Laird ile 2017 Sydney 2 yıldızlı etkinlikte bronz olmak üzere iki Dünya Turu madalyası daha kazandı.

Bu iki podyum arasında, Bawden ve Clancy, Lou’nun üçüncü ve en başarılı Olimpiyatı olan Rio 2016 plaj voleybolu turnuvasının çeyrek finaline ulaştı.

Bawden’in Clancy ile ortaklığı kıtasal düzeyde de verimli oldu. Avustralyalı çift, 2014, 2015 ve 2017 yıllarında AVC Asya Şampiyonasında üç şampiyonluk kazandı.

Lou Bawden, 2018’in başlarında bir sporcu olarak emekli olduğunu açıkladı.

Mart 2021’de Louise Bawden, FIVB Sporcular Komisyonuna atandı. Sadece birkaç hafta sonra, o ve diğer komisyon üyesi efsanevi Brezilyalı Giba, IOC’nin rekabet manipülasyonunu önlemeyi ve Bawden’in kendisinin de belirttiği gibi “sporun güvenilirliğini ve bütünlüğünü sağlamayı” amaçlayan Believe in Sport kampanyası için atlet elçileri olarak aday gösterildi.

https://youtu.be/irjP8PqNOmU 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu