Yüz Yıla Vurulan Damga: Christopher McHugh

0
37

Avustralya’nın uluslararası devrede en deneyimli oyuncusu Christopher McHugh, FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’nda 12. tam sezonuna başlayacak.

197cm lik McHugh, Manly’de FIVB onaylı bir etkinliğe 99. Katılımını gerçekleştirecek. Bu 95. Dünya Turu olacak ve başlangıcından bu yana uluslararası federasyonun sponsorlu turnuvalarında rekabet açısından Avustralyalılar arasında beşinci sırada yer alarak başlayacak.

Sadece Olimpiyatlarda yer almış olan Natalie Cook (165 FIVB etkinliği, 164 Dünya Turu katılımı), Julien Prosser (145, 144), Joshua Slack (136, 136) ve Andrew Schacht (118, 116) ile McHugh’dan daha fazla FIVB ve World Tour etkinliğine katıldı. McHugh, Eylül 2006’da Bermuda’daki 19 Yaş Altı Dünya Şampiyonasında uluslararası yarışmaya başladı.

FIVB katılımı ve Avustralyalı Olimpiyatçılar listesindeki yeri sorulduğunda McHugh, “dürüst olmak gerekirse hiçbir fikrim yoktu. Ülkemi birçok kez ve dünyanın bazı harika plaj voleybolu sahalarında temsil ettiğim için son derece şanslıydım. ”

McHugh, “Listede önümdeki oyuncular Avustralya’daki sporumuzun efsaneleri. Kariyerlerinde yaptıklarına yakın bir şey başarabilirsem, kendimi son derece şanslı sayarım. Andrew artık koçum ve Josh ile üç sezon birlikte oynadım. Hem Andrew hem de Josh, bugüne kadar kariyerim üzerinde büyük bir etkiye sahip oldu ve bu gelecekte de devam edecek. Yıllar boyunca birlikte oynadığım ortaklar beni bugün olduğum kişi haline getirmeye yardımcı oldular ve hem olumlu hem de olumsuz paylaştığımız deneyimler ile harika bir yolculuk oldu ve bunun bir parçası olduğum için şanslıyım. ”

29 yaşındaki oyuncu, “daha genç oyunculara yoğun bir şekilde yatırım yapan ve 18 yaşındayken 2008’den beri Dünya Turunda rekabet edebilen Avustralya sporunda zamandan yararlanma konusunda çok şanslı olduğunu söyledi. Sevdiğim sporda bir kariyer yapmak istiyorum ama diğer genç erkek oyuncuların benim gençken yaptığım fırsatların aynısını elde etmesini çok isterim. Başkalarının deneyimlemesini çok istediğim harika sporumuzdan çok şey öğrendim ve deneyimledim. ”

McHugh’un kariyeri, Shepparton’da Damien Schumann ile Mart 2017 FIVB şampiyonluğu da dahil olmak üzere Avustralya’da düzenlenen etkinliklerde bir çift altın madalya ile vurgulandı. McHugh ve Schumann daha sonra 13 ay sonra Gold Coast’ta bir araya gelerek Avustralyalıların Kanada’dan Sam Pedlow ve Sam Schachter 2-1 (21-18, 18-21, 18-16) yendikleri 2018 Commonwealth Games’te altın madalyayı ele geçirdiler.

McHugh, “Ülkeniz için rekabet etmek her zaman bir onur ve ayrıcalıktır” dedi, “ancak bunu aile ve arkadaşların önünde ‘evinizde’ yapmak her zaman son derece özeldir. Yurtdışında geçirdiğimiz yılın büyük bir bölümünü katılımda bize destek verenlerle sık sık rekabet edemiyoruz ama onlarla başarıyı paylaşabilmek çok önemli. ”

6-10 Mart tarihindeki Sidney Open’a gelince, McHugh, “dünyanın birçok plajında ve plaj voleybolu tarihindeki bazı harika mekanlarda oynadığını, ancak Manly Beach’in Avustralya’nın plaj voleybolu ruhunda özel bir yeri var. Eminim uluslararası oyuncuların çoğu, rekabet etmek için harika bir yer olduğu konusunda hemfikirdir. ”

Sydney Open, McHugh’un kendi sahasındaki altıncı uluslararası plaj voleybolu etkinliği, “Avustralya’da yıllar boyunca birçok farklı ortakla düzenlenen turnuvalarda büyük başarı elde ettim ve Volleyfest dört gözle bekliyorum. ”

McHugh ayrıca, “Avustralya koşullarının denizaşırı ülkelerden farklı olduğunu ve özellikle kuzey yarımküredeki kıştan gelen denizaşırı oyuncular için alışmanın biraz zaman aldığını” belirtti.

McHugh, “İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarından sonra, federasyon bana Zachery ile oynamam için başvurdu” dedi. “Çok yetenekli bir genç oyuncu. Ekibin amacı, FIVB Dünya Turu’ndaki en iyi 15 takımdan veya Kıta Kupası sürecinden Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na bir takım kalifiye etmektir. Avustralyalı bir erkek takımı Pekin 2008’den beri Olimpiyatlarda temsil edilmediğinden, çaresizce sporun en büyük aşamasına geri dönmek istiyoruz. Bunu yapmak için koçlar, oyuncu değişiminden oluşturulan iki takımın eleme şansını bize vereceğine inanıyordu. ”

McHugh,“Damien birlikte harika sonuçlar elde ettik. İkimiz de hala arkadaş olarak çok yakınız ve her gün antrenmanda birbirimizi görüyor ve birbirimizden iki dakika uzakta yaşıyoruz. ”

Almanya’daki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılma hakkı kazanmaya gelince, McHugh, ekibinin “her şeyi bir turnuva ve bir maçta bir maça çıkardığını söyledi. Bu asırlık bir klişe, ancak bizim için her oyun, takımın büyümesi ve takım olarak ne kadar iyi olabileceğimizi keşfetme yolunda önemli bir öğrenme adımıdır. Bu yıl Hamburg’daki Dünya Şampiyonasına katılmak büyük bir başarı olacak ve Zach’in ilk maçı olacak. Bununla birlikte, Dünya Şampiyonalarının büyük bir parçası olduğu Olimpiyat kalifikasyon sürecine de güçlü bir şekilde bağlıyız. Yaralanmalar nedeniyle, önümüzde her ikisini de yapmak için büyük bir görevimiz var. Sıkı çalışmaya ve Olimpiyat rüyasının peşinde ona sahip olduğumuz her şeyi vermeye hazırız. ”

30’lu yaşlarına kadar devam eden kariyeri sorulduğunda McHugh, “Sonsuza kadar Dünya Turunda oynuyormuşum gibi hissettiğim için komik bir soru. Ancak, ABD gibi başka bir ülkede olsaydım, plaj kariyerime yeni başlardım. Tokyo 2020 Olimpiyatları’na kadar oynamaya kararlıyım ve oradan sonra her şeyi yeniden değerlendireceğim. Zachery, takıma beni aşındıran yeni bir enerji getirdi ve takımın geleceği konusunda gerçekten olumluyum. ”

McHugh, “FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’nun son iki yılda çok değiştiğini ve özellikle Avustralya’dan bu kadar büyük seyahat masrafları ve sevdiklerinden uzakta geçirilen zaman ile insana yakışır bir yaşam sürmenin artık zor olduğunu kaydetti. Bu muhtemelen ne kadar süre oynayacağıma dair nihai karar faktörü olacak. ”

Mizah anlayışıyla tanınan McHugh, bir keresinde çim bowlinginde yarışmak istediğini söylemişti! McHugh, “Dürüst olmak gerekirse biraz şakaydı,” diye ekledi. “Düzenli olarak katılmıyorum ama belki iki dizimle daha ciddiye alabilirim.”

Şu anda beklemede olan çim bowlingi hakkındaki düşünceleriniz, McHugh şimdi önümüzdeki ayın Manly Beach etkinliğine odaklanıyor. McHugh, “Ailenin ve arkadaşların önünde oynayabilmek her zaman özeldir” diye bitirdi. “Yurtdışında çok oynadığımız için, deneyimlerimizi onlarla paylaşabildiğimiz sık sık olmuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here