Para Volley

Zirvenin sahibi ABD Kadın Oturarak Voleybol Takımı’nın Sırrı

2019’daki ABD kadın oturarak voleybol takımının programına baktığınızda, bir şeyi çok hızlı bir şekilde fark ediyorsunuz.

Onlar bu yıl kaybetmediler.

Bir kez bile.
Mart ayında Colorado Crossroads Exhibition Series’den 2019 Ağustos ayında Lima’da yapılan Parapan Amerikan Oyunları ve Kasım ayındaki Super 6 turnuvası’na dek takımın oynadığı bütün maçlarda “Amerika Birleşik Devletleri” ve “mağlup” sözcükleri hiçbir araya gelmedi.

ABD’li kadınlar 25 maç kazandılar. 2019’un baskın takımı olduğunu söylemek biraz az kalıyor.

Bu takvimdeki en büyük yarışmalardan biri elbette Parapan Amerikan Oyunları idi. ABD buraya 2015 yılı şampiyonu ve dünyanın en iyi takımı olarak geldi. Bununla birlikte, baskı ve beklentilerin yanı sıra her rakibin son şampiyonu mağlup etme çabası söz konusuydu ancak hiçbiri başarılı olamadı.

ABD sadece 5-0’lık bir rekorla turnuvayı tamamlamadı. Aynı zamanda tüm turnuvayı sadece bir set kaybederek (o da ön aşamadaydı) bitirdi

Monique Burkland, Tia Edwards, Heather Erickson, Katie Holloway, Kaleo Kanahele Maclay, Nichole Millage, Nicole Nieves, Sydney Satchell, Lexi Shifflett, Lora Webster, Jillian Williams ve Bethany Zummo’dan oluşan takım üst üste ikinci şampiyonluğunu dünyanın 3 numaralı takımı olan Brezilya’yı 25-16, 25-19, 25-13 lük setlerle mağlup ederek aldı. ABD daha önce paralimpik oyunlara katılım hakkı elde ettiğinden buradan katılım hakkını Brezilya elde etti.

Oradan bu yaz Paralimpik Oyunlara’da ev sahipliği yapacak olan Tokyo’daki Dünya Süper 6 turnuvasına gittiler.

Bir kez daha, Amerikalılar 7-0’lık bir seri yakaladılar ve bu sefer bir set bile kaybetmediler. Kadro ; Burkland, Edwards, Erickson, Holloway, Kanahele Maclay, Millage, Nieves, Shifflett, Williams ve Zummo’dan oluşuyordu. Maclay MVP ve En İyi Pasör, Erickson En İyi Hücumcu, Zummo En İyi Libero ve Burkland En İyi Servis Atan Oyuncu seçildi.

Ekip ayrıca ısınmalarına yardımcı olan ve sonunda medya ilgisi çeken kalabalığında favorisi haline gelen Taiki adında bir gönüllü ile arkadaşlık kurdu. Ödül töreni sırasında en iyi gönüllü olarak seçildi ve bayrak taşıyıcı olarak görevlendirildi. ABD’de ekibi ziyaret etmeye davet edildi.

Tek bir yenilgi olmaksızın ve yol boyunca yeni arkadaşlar edinilen bir yıl, 2019’u ABD’deki kadın oturarak voleybol takımı için şimdiye kadarki en iyi yıllardan biri haline getirdi.

Karen Price

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu