Genel HaberlerManşet

2022 Türkiye Fair Play Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından, Fair Play düşünce ve davranışını ülke genelinde yayma ve benimsetme amacıyla 41 yıldan bu yana “İyiye, doğruya, güzele” sloganıyla düzenlenen “Türkiye Fair Play Ödülleri”, 2022 yılı kazananlarına 6 Aralık Çarşamba günü Olimpiyatevi’nde düzenlenen tören ile takdim edildi.

Törene ödül kazanan isimlerin yanı sıra TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar, TMOK Yönetim Kurulu Üyeleri, Uluslararası Fair Play Komitesi (CIFP) Başkanı Jenö Kamuti, CIFP Başkanlık Ofisi Yöneticisi Gabor Deregan ve spor dünyasının önde gelen davetlileri katıldı.

Sunuculuğunu Emre Tilev’in üstlendiği, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Korosunun performansı ile başlayan Tören, TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ve TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar’ın açılış konuşmaları ile devam etti.

“Fair Play Güzel İnsan Olmayı İfade Eder”
Prof. Dr. Uğur Erdener, konuşmasında “Olimpizm felsefesinin temel taşlarından biri olan Fair Play, genellikle sporla ilişkilendirilse de aslında sosyal yaşamın her alanında geçerli ve arzu edilen bir tutumu temsil eder ve önce iyi, dürüst ve doğru bir insan olmayı –kısacası, “güzel insan” olmayı ifade eder.

TMOK olarak “İyiye, Doğruya, Güzele” sloganıyla başlattığımız bu projeler, toplumumuzun bu değerleri benimsemesinde önemli bir rol oynuyor. Türkiye Fair Play Ödülleri bunlardan birisi ve en önemlisidir. Bu ödüllerle, örnek davranışlarda bulunan bireyleri, kurumları ve kuruluşları takdir ederek, başkalarını da benzer tutumları benimsemeye teşvik ediyoruz.

Fair Play Komisyonumuza, gönüllülük esasıyla ve büyük bir başarıyla yürüttükleri çalışmalar için teşekkür ediyor, 2022 Türkiye Fair Play Ödüllerini kazanan ‘güzel insanları’ gönülden kutluyorum” 
dedi.

Erdoğan Arıpınar ise “Bugün burada iyilik yarışmasının ödüllerinin verileceği iyilik çadırında bulunuyorsunuz. Türkiye’de Fair Play’in sloganı ‘İyiye, Doğruya, Güzele’dir. Türk Fair Play Hareketi yaptığı çalışmalarla Türkiye’de 70’e yakın üniversiteyi ziyaret etmiş ve Türk çocuklarına 23 Avrupa, 57 Dünya toplam 80 ödül kazandırmış ve her iki uluslararası Fair Play kuruluşunun yönetimine aktif üyeler vermiştir.

Bugün konuğumuz olan Uluslararası Fair Play Komitesi’nin 30 yıldan bu yana Başkanı, 2 Olimpiyat Eskrim Şampiyonu Türk dostu Macar Dr. Jenö Kamuti ve Yardımcısı Gabor Deregan Olimpiyat Komitemizin özel ödülüne değer bulunmuştur. Bugün alkışlarınız en iyilere gidecektir. Candan alkışlayın ve Sevgiyle kalınız” 
şeklinde konuştu.

30 yılı aşkın meslek yaşamını Olimpik spor dallarındaki uzmanlığı ile spor gazetecisi, yorumcusu ve Genel Yayın Yönetmeni olarak sürdüren Murat Ağca Kariyer dalında, köşe yazılarında adil oyun ve rekabeti teşvik eden, TMOK Fair Play Komisyonu çalışmalarını yazılarında tanıtan ve özendiren Hüseyin Sakarya Tanıtım dalında, kendi kızının sehven il birincisi olarak kayıtlara geçmesini önleyen Eskrim Antrenörü Ebru Kavzan Davranış dalında büyük ödülleri kazandılar. Spor yoluyla gençleri suçtan uzak tutmak ve suça sürüklenen çocukları yeniden topluma kazandırmak için yaptığı çalışmalar ve düzenlediği yaratıcı organizasyonlar dolayısıyla Kütahya/Tavşanlı Denetimli Serbestlik Müdürü Özgür Bozat ise Toplumsal Fair Play Ödülüne layık görüldü.

Ardından Törende Uluslararası Fair Play Komitesi 60. Yılı onuruna Jenö Kamuti’ne Fair Play Nişanı takdim edilirken, Kamuti şöyle konuştu: “Uluslararası Fair Play Komitesi’ne seçildiğim 1973 yılından bugüne Fair Play ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bu süreç içinde en yakın olarak Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve onun Fair Play Komisyonu ile çalıştığımızı söyleyebilirim. Gençlerin spor ve Fair Play konularında eğitilmeleri ve bilinçlendirilmeleri konularında TMOK Fair Play Komisyonu dünyada ilk sırada geliyor. Bugün buraya beni davet ettiğiniz ve ülkenizde Fair Play’in yayılmasına sunduğunuz katkılar için teşekkür ediyor, ödül alanları tebrik ediyorum” dedi.

Tören teşekkür plaketlerinin sunulması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

2022 Türkiye Fair Play Ödülleri

Sportif Fair Play Kariyer Dalı

BÜYÜK ÖDÜL
Murat AĞCA
AIPS Avrupa Genel Sekreteri
Sports TV Genel Yayın Yönetmeni

ŞEREF DİPLOMASI
Prof.Dr. Halil İbrahim CİCİOĞLU
Uluslararası Gu¨reş Hakemi

ŞEREF DİPLOMASI
Buse Naz ÇAKIROĞLU
Milli Boksör

KUTLAMA MEKTUBU
Tamer BAŞLIĞ
Yelken Antrenörü

KUTLAMA MEKTUBU
Sait BABAOĞLU
Bakırköy Belediyesi Spor Müdürü / Bakırköy
Ata Spor Kulübü Kurucu Başkanı

KUTLAMA MEKTUBU
Mutlu YÜCEBAŞ
Tenis Hakemi

Sportif Fair Play Davranış Dalı

BÜYÜK ÖDÜL
Ebru KAVZAN
Antrenör

ŞEREF DİPLOMASI
Türkiye Voleybol Federasyonu

ŞEREF DİPLOMASI
Can Yayınları ve Darüşşafaka Spor Kulübü

KUTLAMA MEKTUBU
Burak GÖZENELİ
Fenerbahçe Koleji Basketbolcusu

KUTLAMA MEKTUBU
Yağmur TUNA
Kayakçı

KUTLAMA MEKTUBU
Hatayspor Futbol Takımı

Sportif Fair Play Tanıtım Dalı

BÜYÜK ÖDÜL
Hüseyin SAKARYA
Fanatik Gazetesi İstihbarat Şefi

ŞEREF DİPLOMASI
Mehmet Zeki KUTLU
Kocaeli Üni. SBF Öğretim Görevlisi

ŞEREF DİPLOMASI
Hakan ALTÜRK
TRT Spor ve TRT Spor Yıldız Kanal Koordinatörü

ŞEREF DİPLOMASI
Çağatay ÇITLAK
Spor İstanbul Basın Danışmanı

KUTLAMA MEKTUBU
İhlas Haber Ajansı (İHA)

KUTLAMA MEKTUBU
Hüseyin DOĞRU
AA Spor Editörü

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Toplumsal Fair Play Ödülü
Özgür BOZAT
Kütahya / Tavşanlı Denetimli Serbestlik Müdürü

Teşekkür Plaketleri

Lelya CELALYAN
Hacı Bekir Müessesesi
6. Kuşak Temsilcisi

Mehmet CEYLAN
Türkiye Güvercin Federasyonu
Federasyon Başkan Yardımcısı

Mehmet SAMSA
Samsa Şirketler Grubu
Yönetim Kurulu Başkanı

Zeynep SEZERMAN
Feyziye Mektepleri Vakfı
Işık Okulları
Genel Sekreter

Agah Kara
Türkiye Spor Yazarları Derneği
TSYD Organizasyon Sorumlusu

Diğer Ödüller

Armağan Berkay Yılmaz
Uluslararası Fair Play Komitesi
Şeref Diploması

Mehmet Nezir Önal
Avrupa Fair Play Hareketi
Şeref Diploması

Uluslararası Fair Play Komitesi 60. Yıl Onuruna
Başkan Jenö Kamuti
Fair Play Nişanı

Gabor Deregan
Uluslararası Fair Play Komitesi Başkanlık Ofisi Yöneticisi
Özel Plaket

Haldun Domaç
Spor Yorumcusu
TMOK Fair Play Komisyonu Onursal Üye Plaketi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu