Genel Haberler

60 İlginç Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik İstatistikleri

Tokyo 2020 bitişiyle Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar hakkında 60’tan fazla istatistiki veriyi sizler için derledik.

Olimpiyatla ilgili tüm önemli bilgileri ele alacağız. Olimpiyatların eski tarihi? Olimpiyatları bu kadar fantastik yapan insanlar, yerler ve uluslar?

İşte 60’tan fazla Olimpiyat ve Paralimpik istatistikleri…

Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

Olimpiyat Oyunları binlerce yıllık tarihe dayanmaktadır.

Olimpiyatlar antik Yunanistan’da ortaya çıktı ve oyunlar, 19. yüzyılın sonlarında “modern Olimpiyatlar” olarak ortaya çıktığından bu yana birçok önemli olaya yol açtı.

Olimpiyat Oyunlarının tarihine daha yakından bakalım.

Genel istatistikler

Her şeye birkaç genel istatistikle başlayacağız; Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunlarının “nasıl”, ve “nerede” yapıldığı gibi.

1896 Atina’da ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık 30 Yaz Olimpiyat Oyunu yapıldı. Kış Olimpiyatları, Chamonix 1926’da başlamasının ardından 20’den fazla etkinlikle gerçekleşti.

1960 yılında Roma’da başlatılan Paralimpikler, 15 ve Kış Paralimpikleri 12 kez gerçekleşti.

Güney Kore’deki PyeongChang, Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan 20. şehir oldu ve Brezilya, Rio de Janeiro ise, 2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan 23. şehir oldu.

Toplamda üç olimpiyat etkinliği iptal olmuştur. 1916 Berlin Oyunları I. Dünya Savaşı sırasında,  1940 Tokyo Olimpiyatları, Japonya II. Dünya Savaşı’na girmeye hazırlanırken ve Londra’nın 1944 etkinliği de İkinci Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.

Olimpiyatlara Ev Sahipliği Yapan Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri, toplamda 8 ev sahipliği ile diğer tüm ülkelerden daha fazla Olimpiyat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Fransa 5 Olimpiyat etkinliğine ev sahipliği yaptı ve Almanya, Yunanistan, Japonya, İtalya, İngiltere ve Kanada 3 Olimpiyat etkinliği ile 3. sırada yer alıyor.

Avrupa ülkeleri, diğer tüm kıtalardan daha fazla Olimpiyat etkinliğine ev sahipliği yaptı (17 Yaz Olimpiyatları, 13 Kış Olimpiyatları). Kuzey Amerika en fazla ikinci Olimpiyat etkinliğine (7 Yaz Olimpiyatı, 6 Kış Olimpiyatı) ev sahipliği yaparken, Asya 3 Yaz Olimpiyatı ve 3 Kış Olimpiyatı ile bu listede 3. sırada yer alıyor. Okyanusya, Avustralya’da 2 kez Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

5 kıtanın hepsinin Olimpiyat bayrağına dahil edilmesine rağmen, bazı bölgeler henüz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmadı. Cape Town (Güney Afrika) ve Kahire (Mısır) daha önce Olimpiyatlara ev sahipliği yapma tekliflerinde başarısız olmuştu. Aslında Afrika ve Ortadoğu hiç olimpiyat düzenlememiş iki bölge. İstanbul (Türkiye), ilk Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak için can atan bir başka Orta Doğu şehridir. İstanbul beş ayrı teklifte başarısız oldu.

Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Karayipler, ilk Olimpiyat Oyunlarını bekleyen üç bölge daha. Karaçi (Pakistan, Güney Asya) 1960 Olimpiyatları teklifinde başarısız oldu. Bangkok (Tayland) ve Kuala Lumpur (Malezya), Güneydoğu Asya’da bulunan iki önemli başarısız teklif sahibidir. San Juan (Porto Riko) ve Havana (Küba), Karayipler’den teklif veren yegane iki ülke. Küba üç teklifte başarısız oldu ve Porto Riko sadece bir kez başarısız oldu.

Başarılı teklif sahiplerine gelince, Londra (3), Los Angeles (2), Paris (2) ve Atina (2) en fazla Yaz Olimpiyatına ev sahipliği yaptı. Tokyo, Olimpiyatlara ikinci kez ev sahipliği yaptığında bu listeye katılacak. ABD’deki Lake Placid ve St. Moritz, Kış Oyunlarına iki kez ev sahipliği yaptı.

İstatistiklerin bize söylediğine göre ekonomik faktörler, sponsorluk potansiyeli, konum topografyası/hava durumu ve etkinlik güvenliğine verilen önem Olimpiyat ev sahipliğinde göz önüne alınan faktörlerdir.

Katılan Milletler

Her Olimpiyat etkinliğinde, son 100 yılda katılım açısından bakılırsa istikrarlı bir artış görülür.

Yaz Olimpiyatları, katılım söz konusu olduğunda tüm etkinlikler arasında en fazla katılıma sahip olandır. Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na 207 ülke katılmıştır.

PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları, 92 ülkenin katıldığı bir Kış Oyunları için rekor katılım sağlamıştır. Yine de, genel bir tema olarak, Yaz Oyunlarına daha fazla ülke katılıyor. Rio 2016, birçok ülkede kış sporlarının mümkün olmaması nedeniyle PyeongChang 2018’den %77 daha yüksek katılım oranına sahipti.

Paralimpik etkinliklere kıyasla Yaz ve Kış Olimpiyat etkinliklerine daha fazla ülke katılıyor. Rio Olimpiyatları, Paralimpik muadilinden (159 rakip ülke) %26 daha fazla katılımcı ülkeye sahipken, Güney Kore’nin 2018 Kış Olimpiyatları (92 ülke), Paralimpik Oyunlarına (49 ülke) kıyasla yarışan ülkelerde %60 farka sahipti.

En Başarılı 15 Olimpiyat Ülkesi

Olimpiyatlarda en çok hangi ülkeler başarılı oluyor?

Genel olarak, ABD takımı hem Yaz hem de Kış Oyunlarında en iyi performansı sergiliyor. Almanya ve Fransa gibi Birleşik Krallık da yüksek madalya sayısına ulaşıyor.

Bu başarılı uluslardan bazıları, başarılarını Kış Oyunları’ndaki hakimiyetlerine borçludur.

Norveç, Kış Olimpiyatları’nda en iyi performans gösteren ülkedir. Norveç’in toplam 368 madalyası, ülkeyi ABD (305 kış madalyası) ve Almanya’nın (240 kış madalyası) önünde tutmak için yeterlidir.

Diğer kış oyunlarında üstün ülkeler arasında Avusturya (232 kış madalyası), İsveç (158 kış madalyası) ve İsviçre (153 kış madalyası) ile yer almaktadır.

Aşırı Başarılı Ülkeler

Bu uluslardan bazıları, kış etkinliklerindeki etkinlikleri nedeniyle Olimpiyat alanında başarılı ülkeler arasında yer alıyor.

Finlandiya, sadece 5.5 milyonluk nüfusu ile 101 altın ve toplamda 303 madalya kazandı. Macaristan, 10 milyonluk nüfusuyla 491 Olimpiyat madalyası kazandı. Bu, her milyon insan için yaklaşık 50 madalya demek. Diğer kayda değer başarılar arasında, bu listedeki en küçük popülasyonlardan birine sahip olmasına rağmen 14 madalya kazanan Bahamalar yer alıyor. Bu arada İsveç, yaklaşık 500 madalya ve 10 milyonluk nüfusuyla Macaristan ile karşılaştırılabilir bir sicile sahip.

Yaz Olimpiyatları’nda spor branşları

Yaz Olimpiyatları, 1896’dan bu yana spor branşları açısından önemli bir büyüme kaydetti. Olimpiyat Oyunları sadece 9 rekabetçi disiplinle başladı. 2016’da Rio, üç kat fazla spor branşı ile 35 farklı spor dalına sahipti.

Bazı “sporlar” zamanla bırakılmıştır. Sanatçılar, 1912’den 1948’e kadar Olimpiyatlarda yarıştı. Ressamlar, heykeltıraşlar, yazarlar ve müzisyenler çabaları ile Olimpiyat madalyaları kazandılar.

Kış Olimpiyatları’ndaki gelişim

Belki de Kış Olimpiyatlarının büyümesini bireysel etkinliklerin sayısıyla ölçmek en iyisidir. 1924’teki başlangıcından bu yana Kış Oyunları takvimine yalnızca bir spor disiplini eklendi. 2018’de PyeongChang, toplamda 7 spor disiplini içeriyordu.

Ancak, Kış Olimpiyatları’ndaki farklı etkinliklerin sayısı katlanarak arttı.
Kış Olimpiyatları 1924’te 16 etkinlikle başladı. 2018’de bu rakam 102’ye ulaştı. Bu, Kış Olimpiyatları için bir rekordu ve 1924’ten bu yana %537’lik bir artışı ifade ediyordu.

Yaz Sporunda Hakim Ülkeler

Kış Oyunlarında gerçekten iyi olan ülkelerden bahsetmiştik. Yukarıdaki ülkelerin tümü, Rio 2016’da tek bir disiplinde madalyalarının %50’sini veya daha fazlasını kazandı. Örneğin, Küba boksörleriyle tanınırken, Jamaika bir yıl daha atletizm etkinliklerine hakim oldu.
Azerbaycan, Türkiye ve İran, güreşte bilinen ülkelerdir  Kenya ve Etiyopya ise yıllardır olağanüstü uzun mesafe koşucuları üretmiştir.
Tayland ve Kuzey Kore’nin halter gücü varken Malezya badminton’daki Altın madalyalarının çoğunu kazandı.

Kış Sporlarında Hakim Ülkeler

2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na kadar toplanan bu veriler, tek bir spor dalına hakim olan Kış Olimpiyatları ülkelerini gösteriyor.
Almanya, 1980’den beri tüm kızak madalyalarının %37’sini kazanarak kızakta en iyisidir. Rusya, elbette, artistik patinajda harikadır ve aynı dönemde sporun madalyalarının %34’ünü toplamıştır. Evgeni Plushenko, adına 4 Olimpiyat altın madalyası ile başarılı Rus patencilerin biridir.
Diğer yerlerde, Güney Kore kısa mesafe disiplinlerine hakimdir, ABD en iyi snowboardculardan bazılarına sahiptir ve Hollanda son yıllarda hız pateni yıldızlarıyla ün kazanmıştır.

Yaz Olimpiyat Meşalesi Ne Kadar Uzaklara Gidiyor?

Amsterdam’ın 1928 Olimpiyat Oyunları, Olimpiyat meşalesinin ilkine sahip olmasına rağmen, 1936 Berlin Oyunları, ilk Olimpiyat meşalesine sahipti.

 

60+ Key Stats About the Olympic and Paralympic Games – Software & Web Development Company (techvantage.org)

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu