Genel HaberlerManşet

Akif Başkan’dan Canlı Yayında Önemli Açıklamalar

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ 17 Mayıs Pazar günü konuk olduğu WEEB TV’de açıklamalarda bulundu.

Akif Başkan, Erden Aktoğu’nun moderatörlüğünde Gazeteci Enver Bağlarbaşı ve Muzaffer Batumlu’nun da konuk olduğu programda izleyicilerden gelen soruları da cevapladı.

 

 

 

Başkan Üstündağ açıklamalarının ilk bölümünde genel anlamıyla liglerin tescil edilmesi sürecinde FIVB ve CEV ile ilgili görüşmeleri ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları konusunda değindi.

Liglerle ilgili tescil kararının Cuma günü olarak açıklanmasına rağmen FIVB’den gelecek cevabın gecikmesi sebebiyle Pazartesi gününe kaldığını belirtti.

Liglerin tescili kararı öncesi tüm kulüplerden görüş alındığını açıklayan Üstündağ, tescil kararının ardından camianın her kesiminden olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti. Ligleri Eylül ayının ilk haftalarında başlatmayı planladıklarını belirten Akif Üstündağ, 20 Mayıs tarihi itibarı ile Federasyon olarak mesaiye başlayacaklarını belirterek, liglerin statüsü ile ilgili farklı senaryolar içiren planlarının olduğunu belirtti.

1.Liglerle ilgili olarak davet konusunu Çarşamba gününden itibaren başlayacakları mesai ile birlikte hızla çözüme kavuşturacaklarını belirtti.

Başkan Üstündağ, yine 1.Liglerle ilgili olarak dörder takımın bir üst lige alınması sebebiyle ikişer takım eksik kaldığı yönündeki soruya Gelişen duruma göre yeni kararlar alınabileceğini belirtti. ‘Bununla birlikte her zaman olduğu tüm camianın memnuniyetini alacak karar alacağımızdan kimsenin endişe etmesin’ diyerek Kulüplerimiz biraz daha sabretsinler. Kısa sürede gerekli davetler yapılacaktır.

Espor ile ilgili bir soruya da oğlu Cenk Üstündağ’ın E Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu belirterek voleybolun e spor içinde de yer alabileceğini açıkladı. Bunun için kendilerine bir müracaatın henüz olmadığını belirtti.

Kulüpleri tarafından ödemeler konusunda mağdur edilen oyuncularla ilgili bir soruya yerli oyuncular için TVF’nin, yabancı oyuncular için de FIVB’nin vereceği kararın sonucu belirleyeceğini söyledi.

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek’in bir sorusu üzerine gelişen süreçte liglerde daha çok Türk ve genç oyuncunun üst liglerde yer almasının mümkün olduğunu belirten Başkan Üstündağ, ‘16 takımlı lig oynanacak aşağıdan takım alınmayacak.  Şu an için lige katılmak istemeyen takım yok’.  Diye cevap verdi. Yarışma haklarının devri konusunda ise yatırım yapacak takımların sistem içinde yer almasına olanak sağlayacak değişiklikleri kendilerinin ilk kez hayata geçirdiğini belirterek ‘Devreden ve devir alan takımların anlaşması halinde biz de son kontrolleri yapıp onay vereceğiz’ diye görüş bildirdi.

Liglere müracaatların öne çekilerek 15 Haziran’da başladığı belirten Akif Başkan, Alt yapıların başlaması ile ilgili bir soruya da Bakanlıkla beraber çalışıldığını ve henüz net bir durum olmadığını belirtti.

Plaj Voleybolu ve Kar Voleybolu ile ilgili bir soruya da cevap veren Üstündağ,  plaj voleybolu ve kar voleybolunda Avrupa ve dünyanın önemli turnuvalarının ülkemizde yapıldığını belirtti ve ‘2020 senesi içinde önemli turnuvaların ülkemizde yapılması konusunda anlaşmalar imzalanmıştı. Ancak FIVB ve CEV 2020 sonuna kadar tüm organizasyonları iptal etti. Pandemi sürecinden sonra yine devam edeceğiz’ diyerek görüşlerini açıkladı.

Önümüzdeki sene takım sayısının artmasından dolayı Efeler ve Sultanlar Ligi’nde GDS  kullanılmasında aksamalar olacak mi? Sorusuna ise bir kaç ilde sorun yaşanabileceğini belirten Üstündağ, pandemi sürecinde GDS ile ilgili malzemelerin yurt dışından temini konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti.

Önümüzdeki sezon takım sayısının artacak olması maç takvimini hızlandıracak mı? Şeklindeki soruya ise takım sayısının artması sebebiyle lig takviminin sıklaşacağını belirten Üstündağ, gruplara ayrılmış veya daha farklı bir lig uygulaması ile sezon planlaması yapılacağını açıkladı.

2.Lig’den 1.Lige davetin Çarşamba gününden sonra gerçekleşecek çalışmalar sonrasında başlanacağını ve bir üst lige davetlerin yapılarak takım sayısının korunmasını sağlayacaklarını belirterek, davet bekleyen takımların yüreğine su serpti.

CEV ve FIVB komisyonlarında görev yapan Özkan Mutlugil’in yerine Bahar Mert Üçok’un aday gösterilmesi konusundaki soruya ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak ülkemizi çeşitli toplantılarda temsil eden Bahar Mert Üçok’un devam etmesini düşündüklerini ve Özkan Mutlugil’in de yeni dönem için herhangi bir talebi olmadığını belirtti. FIVB’nin seçiminin Ocak 2021, CEV seçiminin ise Ekim 2020 tarihinde yapılacağını hatırlatarak, geçtiğimiz yıllara göre daha da iyi bir şekilde komisyonlarda görev alabilmek için seçime girileceğini belirtti.

Avrupa Kupalarında yer alacak takımların ligin 1. etabındaki sıralama ile gerçekleşeceğini açıklayan Üstündağ,  Türkiye’deki federasyon seçimler konusunda Genel Kurul ve seçimlerin olağan üstü durum sebebiyle belirlenen süreler içinde yapılıp yapılmayacağının Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirleneceğini belirtti.

Üniversitelerin Avrupa ve Dünya Şampiyonalarındaki oyuncuların izinleri ile ilgili bir soruya ise Üniversite Sporlarının farklı bir federasyon olduğunu ve aldıkları tedbirlerle sıkıntı yaşanmaması için her türlü desteği verdiklerini belirtti.

Karadeniz bölgesinde Avrupa Kupası maçları oynanması ile ilgili bir soruya takımların yatırım yapması ve bu sayede Karadeniz’de voleybolun daha fazla kişiye ulaşmasının daha önemli olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu