Plaj Voleybolu

Antrenörlük İçin Büyük Bir Adım

Vanuatu Voleybol Federasyonu FIVB Plaj Voleybolu Antrenörlüğü Kursu’na Ev Sahipliği Yaptı

Vanuatu Voleybol Federasyonu, Port Vila’da beş günlük bir FIVB Plaj Voleybolu Antrenörlüğü Kursu’na başarıyla ev sahipliği yaptı.

Kurs boyunca 15 katılımcı, ağırlıklı olarak toplumun spora ve öğretime dayalı bir kesitinden geliyordu. Ayrıca ; Santo, Aneityum ve hatta komşu Yeni Kaledonya kadar uzaklardan gelenler de vardı.

Kursun içeriği, kurallar, koçluk teknikleri, iletişim, sağlık ve sporcuların refahı, topluluk koçluğu, tatbikatlar ve becerilere odaklanan teori ve pratik bilgilerin bir kombinasyonuydu.

Kurs, Vanuatu’nun Ulusal antrenörü ve FIVB eğitmeni Michel Bargmann tarafından verildi.

Bargmann, “Katılımcıların bağlılığından ve gelecek planlarının çeşitliliğinden gerçekten memnun kaldım” dedi.
“Plaj voleybolu ve Vanuatu topluluğunda oynadığı rol hakkındaki tartışmalara ve öğrenmelere farklı bakış açıları getirdi.”

“Herkes gereken işi ciddiye aldı ve hem saha hem de dışındaki görevlerin hem teorik hem de pratik yönlerine büyük önem verdi en önemlisi, hafta boyunca herkes çok eğlendi.”

Masauvakalo ; “Vanuatu’nun kırsal ve ana bölgelerinden ayrıca Yeni Kaledonya bayan milli takım antrenörü Jonathan Taoupoulou gibi koçlarla tanıştığımız için çok mutluyum.”

Yeni Kaledonya’nın katılımı, voleybol komşularımızla büyüyen ilişkimizdeki bir başka adım oldu ve hafta, yeni eğitimli antrenörler tarafından koordine edilen ve Vanuatu gençlik gelişimi kız takımı ve Taoupoulou ile birlikte Port Vila’ya geri dönen antrenörlük kursuna devam eden Yeni Kaledonya meslektaşları arasındaki karşılaşma ile sona erdi.

Masauvakalo, Vanuatu’nun seçkin oyuncularının katılımının önemini de vurguladı.

“Ayrıca üst düzey milli oyuncularımızdan birkaçının katılmasından ve plaj voleybolu bilgilerini koçluk perspektifinden geliştirmekten memnuniyet duyduk. Özellikle de her hafta ASCO Motors Okul Sonrası Programımızın sunumunda yardımcı oldular ve gelecek nesil için spora koçluk yapma konusunda daha iyi bir anlayış kazandırdılar.”

“VASANOC Haos’taki beş günün üçünde kursun teorisinin sunulmasına yardımcı olma konusundaki değerli desteğinden dolayı VASANOC’a teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Masauvakalo, bu kursları vermenin hem saha hem de toplum genelinde Vanuatu’daki voleybol sporunu büyütmenin önemli bir yönü olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu