Dünya

Arjantin’in Uluslararası Yüzü Conte

Facundo Conte, ülkesinin erkek milli takımını uluslararası sahnede bir sonraki seviyeye taşıma hırsına sahip bir Arjantinli oyuncunun yüzüdür.

30 yaşındaki pasör çaprazı, son on yılın büyük bir kısmında duygusal bir lider ve Güney Amerika tarafının en skorer oyuncularından biri oldu ve takımın uluslararası başarılarında önemli bir parça haline geldi.

Conte, voleybol becerilerini çok genç yaşlardan itibaren iyileştirmeye başlamak için ayrıcalıklı özelliklere sahipti. 1988 Seul Oyunları’nda bir Olimpiyat bronz madalyası olan babası Hugo ve 1983 Pan-Amerikan Oyunlarında ülkenin milli takımında yer alıyordu ve her ikisi de kendi nesillerinde pasör çaprazı oyunculardı.

Conte, “Onlardan her şeyi öğrendim,” dedi. “Bana sadece oyunu oynamayı değil, aynı zamanda en önemli şeyin oynarken eğlenmek olduğunu da unutmamamı öğrettiler. Ağ olarak bir ip kullanarak babamla oynadığım ve bana uzmanlıklarından biri olan bloğu nasıl kullanacağımı öğrettiği anılarım var. ”

Conte, 2010’dan beri Arjantin takımında düzenli olarak yer aldığı için bu dersleri oldukça verimli bir şekilde öğrendi. Hem Londra 2012 hem de Rio 2016 Olimpiyatları’nda ve son üç FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonası’nda yer aldı. Ayrıca 2015 Pan-Amerikan Oyunları’nda ülkenin zaferinde En Değerli Oyuncu oldu.

Pasör çaprazı, babasının yanında Arjantin’in GEBA’sında oynadı ve üç kıtada 13 farklı takımla başarılı oldu.

Conte, 2013-2014’te Polonya’da Skra Belchatow, 2016-2017 ve 2017-2018’de Şangay Golden Age ile ve 2018-2019’da Taubate ile Brezilya’da ulusal unvanlar kazandı. Ayrıca Cucine Lube Civitanova ile 2010-2011 CEV Challenge Cup şampiyonu oldu.

Geçen sezon, Güney Amerika Kulüp Şampiyonası, Brezilya Kupası ve Minas Gerais Devlet Şampiyonası’nı kazananan Brezilya ekibi Sada Cruzeiro Volei ile geçirdi. Kulüp ile Arjantinli ayrıca 2019 FIVB Voleybol Erkekler Kulübü Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı ve turnuvanın Rüya Takımına en iyi pasör çaprazlarından biri olarak seçildi.

Arjantinli önümüzdeki sezon için Brezilya takımına geri dönecek ve 2021’de Tokyo Oyunları’nda olması beklenen üçüncü Olimpiyat seyahatine hazırlanacak.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu