Efeler Ligi

Bursa Büyükşehir büyülüyor

Bursa Büyükşehir Belediyespor, erkek voleybol takımı AXA Sigorta Efeler Ligi’nde ilk kez yer almasına karşın özellikle geride bıraktığımız sekizinci haftanın en büyük sürprizine imzayı atan takım oldu.

Oysa karşılaşma öncesi kağıt üzerinde haftanın lideri olan Ziraat Bankası maçın tartışmasız favorisiydi. Mücadele öncesinde kimse yeşil beyazlılara galibiyet şansı tanımıyordu.

Gerçekten de Ziraat Bankası, ilk sete öyle fırtına gibi başladı ve Yeşil beyazlılara nefes aldırtmadan 25-17’lik setle 1-0 öne geçince, akıllarda, “Lider bu işi üç sette bitirecek” gibisinden bir düşünce ortaya çıktı.

Ancak herkesin unuttuğu bazı isimler vardı.

Özellikle adeta ikinci baharını yaşayan pasör Hüseyin Koç, inanılmaz bir performans ortaya koydu. Takımının hücum silahlarını öyle iyi kullandı ki kazanılan setlerle birlikte maçın da kazanılacağının sinyalini verdi.

Gerçi tribünlerde arzulanan seyirci olmasa da Bursa Büyükşehir Belediyespor, gerçekten oynadığı oyunla her geçen hafta üzerine koyarak devam etmesi sevindirici.Rakamlara baktığımda pasör Hüseyin Koç mücadeleyi 6 sayı ile tamamladı. Morteza Sharifi ise yine en çok sayı üreten isimdi. İranlı smaçör tam 19 sayı ile oynadı.

Sambacının gönderilmesinin ardından kendisine gelen ve performansının hep üzerine koyan Ediz Kaan Fırıncıoğlu maçta 17 sayıya ulaşırken alkışı gerçekten hak eden isimdi. Brezilyalı Melo ise galibiyete 16 sayılık katkı koydu. Ancak blok canavarına dönüşen Furkan Dur ise 3-1’lik galibiyete tam 8 sayılık bir katkı koydu.

Bursa Büyükşehir Belediyespor, Ziraat Bankası galibiyet sayısını beşe çıkartırken sıralamada ise beşinci sırada yer aldı. Ancak yeşil beyazlılar, Bursa’da oynadığı maçlarda rakip kim olursa olsun tehlikeli olacağının da sinyalini verdi.

En önemli gelişme ise yeni oluşan bir takım olan Büyükşehir, her geçen hafta üzerine koyması, en azından sezon başında belirlenen rahat bir sezon geçirme ve düşme tehlikesinden uzakta kalma hedefine yaklaşması.

Yeşil beyazlılara baktığımızda bu hafta Sharifi Morteze ligin en iyi servisçisi, Furkan Dur ise en iyi blokörü olarak dikkat çekti. Furkan 21 kez blok denemesinin 17’sinde başarılı olurken 1,24’lük ortalamayı tutturdu. İranlı genç smaçör Sharifi ise kullandığı 30 servisten 21 sayı bulurken 0,7’lik ortalama ise istatistikte ilk sırayı aldı.

Cemal Ekentok – Voleybolun Adresi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu